برای آرامش و سلامت خود و جامعه به خانه‌ماندن بله بگوییم

تهران- ایرنا- نمایشنامه‌نویس و کارگردان پیشکسوت کشورمان با بیان آنکه برای کمک به سلامت، بازیابی شادابی و نشاط اجتماعی جامعه ملزم به رعایت نکات بهداشتی و از همه مهمتر در خانه‌ماندن و رعایت فاصله اجتماعی هستیم گفت: شادباش نوروزی را این بار با جشن سلامتی ایران در روزهای باقی‌مانده بهار برگزار خواهیم کرد.

اسفندماه ۱۳۹۸ ماهی بود که بیش از هر چه یاد و خاطره سهم چتر ویروس کرونا بر جامعه ما و جان باختن تعدادی از هموطنان‌مان به واسطه هجوم ویروس کووید ۱۹ را در خاطره جمعی کشورمان با تمام سختی‌ها و تلخی‌هایش به ثبت رساند و همان موخره سال ۹۸ برای آغاز متفاوت نوروز و بهار ۱۳۹۹ در کشورمان کافی بود.

نوروزی که طعم هیچ سال و رنگ هیچ خاطره‌ای از خاطرات رنگین نوروزهای پیشین را با خود نداشت و کلیدواژه‌اش در کنار تبریک بهار شده بود رعایت نکات بهداشتی و خودقرنطینه‌گی برای شکسن دادن هر چه سریع‌تر کرونا!

ویروسی که حیات و ممات میزبانان خود را هدف قرار داده است. در مسیر مبارزه با این ویروس، پزشکان و پرستاران که در خط مقدم مبارزه قرار دارند معتقدند در حقیقت نخستین سد دفاعی در مسیر شکست دادن، قطع زنجیره انتشار آن است. آنچه که بیش از هر چیز از زبان مسئولان کلان و برنامه‌ریزان امور بر آن تاکید می شود لزوم توجه به سهم هر یک از افراد جامعه در راه مبارزه با انتشار ویروس کرونا در کشورمان است.

اتفاقی که چهره‌های فرهنگی شناخته شده و نام‌های ماندگار هنر کشورمان نیز در قالب همراهی با درخواست مسئولان کلان جامعه در مسیر شکست ویروس کرونا با آن همراه شدند.

حال در این مسیر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نیز با راه اندازی پویش‌هایی چون سهم من در کرونا و در خانه بمانیم، تلاش می‌کند تا یک بار دیگر مانند تمامی اتفاقات و رخدادهای کلان عرصه اجتماعی و فرهنگی جامعه، مشارکت حداکثری تک تک افراد جامعه را در مسیر شکست هر چه سریعتر این ویروس آنهم در نوروز باستانی ۱۳۹۹ تقویت کند.

در این مسیر ضمن همراهی با چهره‌ها و نام‌های تاثیرگذار در عرصه فرهنگ و هنر کشور، سهمی هم برای عموم شهروندان ایران در قالب همراهی با این پویش‌های اجتماعی در مسیر هر چه سریعتر طرح شکست زنجیره ویروس کرونا داشته و برداشته‌ایم.

لزوم توجه به تعهد اجتماعی و مسئولیت فردی شهروندان جامعه‌ ایران

اسماعیل خلج در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تاکید بر این مساله که مفهومی به نام مسئولیت اجتماعی امروز بیش ازهر زمان دیگری به‌عنوان یکی از مهمترین تعهدات هموطنانم در جامعه باید در راس تمام فعالیت‌های آنها قرار گیرد یادآور شد: در مسیر شکست ویروس کرونا و قطع زنجیره شیوع آن تک‌تک افراد جامعه در برابر خود، خانواده و دیگر هموطنان‌شان مسئول هستند.

وی افزود: در این مسیر توجه به توصیه‌ها و نکاتی که از سوی مسئولان بخش بهداشت و درمان از یک‌سو و از سوی دیگر برنامه‌ریزان عمومی کشور بیان می شود بخشی دیگر از اجرای تعهد اجتماعی و مسئولیت فردی هر یک از ما به‌عنوان شهروندان جامعه‌ ایران است.

فرصتی برای پاسخ به حسرتی کمابیش همگانی

نویسنده نمایشنامه گلدونه خانم با تاکید بر آنکه همه ما این تجربه را کمابیش داریم که در روزهای پایانی سال مدام این جمله را تکرار می‌کنیم که کاش در طول روزهای سپری شده از سال فرصت انجام چنین کاری را داشتیم یادآور شد: حال در این روزها که برای کمک به سلامت، بازیابی شادابی و نشاط اجتماعی در جامعه ملزم به رعایت نکات بهداشتی و از همه مهمتر در خانه ماندن؛ خودقرنطینه‌گی و رعایت فاصله اجتماعی هستیم بهترین زمان برای پرداختن به آن اموری است که در طول سال در حسرت انجام ندادن آنها خود را سرزنش می‌کنیم.

شادباش نوروزی این بار با جشن سلامتی ایران در روزهای باقی‌مانده بهار

خلج ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های بی‌وقفه و خالصانه کادر درمان، پزشکان و پرستارانی که از نخستین ساعات و روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور خستگی‌ناپذیر در مسیر مبارزه با این ویروس مرگ‌بار بوده‌اند خاطرنشان کرد: برای تسلای خاطر این عزیزان و خدمت‌گزاران شریف و بزرگوار ملت ایران و همچنین کاستن از رنج تلاش‌های آنها در مسیر آرام کردن شیب صعودی مبتلایان و آمار درگذشتگان ویروس کرونا و در نهایت شکست این ویروس در کشور هر یک از ما می‌توانیم تنها با رعایت اصول و نکاتی که از سوی آنها به ما یادآور می شود از یک‌سو و ازسوی دیگر با در خانه ماندن در این روزها پاسخگویی شایسته برای زحمات آنها باشیم.

به گفته کارگردان نمایش حالت چطوره مش رحیم؟ ؛ این نکته را نباید فراموش کرد که بهار در روزهای آینده نیز در کشورمان جاری است و چقدر تصویر زیبا و دل‌نشینی است که نوروز و تبریک و شادباش را این بار با جشن سلامتی ایران و ایرانی در بهار طبیعت در روزها و ماه‌های آینده با یکدیگر برگزار کنیم.

مقابله با بحران نیازمند عزم همگانی است. بدون یک اراده جمعی معطوف به مواجهه مؤثر با بیماری امکان رهایی از زنجیره انتقال آن وجود ندارد. برهمین اساس و به ابتکار ایرنا و روزنامه ایران پویشی برای فراخوان عمومی به مسؤولیت‌پذیری جمعی در برابر کرونا به راه افتاده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =