۱۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۵
کد خبرنگار: 2187
کد خبر: 83734991
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سیزده را در خانه به در کنیم

مشهد- ایرنا- نوروز امسال با حضور میهمان ناخوانده‌ و خطرناکی به نام کرونا، بی شباهت با نوروزهای قبل بود، این ویروس موجب تعطیلی بسیاری از مراسم معمول در این ایام شد و به قدری عرصه را بر مردم تنگ کرد که برای جلوگیری از شیوع آن و حفظ سلامت خود و دیگران مجبوریم سیزده را در خانه به در کنیم.

نوروز برای همه ایرانیان با آیین‌ها و رسومی همراه است، از چهارشنبه سوری گرفته تا دید و بازدیدهای نوروزی، جشن‌های نوروزگاه و سیزده به‌در، اما نوروز امسال به خاطر بیماری کرونا و لزوم جلوگیری از شیوع آن نه از چهارشنبه سوری خبری بود، نه از دید و بازدید و جشن‌های نوروزگاه و نه از سیزده به‌در و رفتن به دامان طبیعت.

این ویروس منحوس به قدری عرصه را تنگ کرده که مسوولان برای جلوگیری از شیوع آن، طرح فاصله گذاری اجتماعی را در حال اجرا دارند.

در کاشمر هم ستاد مقابله با ویروس کرونا با ایجاد محدودیت فعالیت برای برخی صنوف و ممنوع کردن رفت و آمد شهروندان در روز ۱۳ فروردین و منع حضور در بوستان‌ها و ییلاقات، شرایطی فراهم آورده تا مردم با خانه نشینی خطر این ویروس را از شهر و دیار خود دور کنند و موجب حفظ سلامت خود و دیگران شوند. 

یکی از هنرمندان تئاتر کاشمر در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: به عنوان یک شهروند، برخود لازم می‌دانم به مقررات، قوانین و توصیه‌های بهداشتی توجه کرده و رعایت آن را به دیگران هم یادآوری نمایم.

علی صلواتی افزود: اغلب مردم طبق سنن و آداب این ایام سیزده فروردین را بیرون از خانه سپری می کنند، اما امسال  با شرایط بوجود آمده و شیوع  کرونا باید در خانه بمانند لذا من نیز به سهم خود از اول فروردین ماندن در خانه را رعایت کرده و امروز هم در خانه می‌مانم.

وی ادامه داد: می‌توان سیزده را در خانه به در کرد، می‌توان بدی‌ها را دور کرد و در خانه خوش بود و می‌توان زیبایی بهار را در کنار خانواده حس کرد.

وی با بیان اینکه هنرمندان در این ایام برنامه‌های ویژه خود را در فضای مجازی اجرا می‌کنند از شهروندان خواست به احترام  پرستاران و پزشکانی که زندگی و جان خود را وقف سلامتی مردم کرده اند، به قوانین  احترام گذاشته و برای سلامتی خود و خانواده در خانه بمانند.

حسین افشاری دبیر دبیرستان‌های کاشمر و مجری طرح نذر کتاب در این شهر نیز گفت: مسابقه خوانش کتاب توسط گروه خیرات کتاب کاشمر را با شعار "درخانه بمانیم، کتاب بخوانیم، جایزه بگیریم"  از طریق فضای مجازی راه‌اندازی کرده‌ایم  که شرکت کنندگان از طریق فایل صوتی، چند کتاب متفاوت را معرفی و خوانش نموده و احتمال برنده شدن خود را افزایش می‌دهند.

یک بانوی فرهنگی بازنشسته نیز گفت: سیزده به‌در بهانه‌ای برای خوش بودن است و هر روز می‌توان این بهانه را برای خود فراهم نمود به شرطی که ویروس و بیماری در میان نباشد.

زهره ایزدی افزود: می‌توان این روز را با دل خوش در کنار اعضای خانواده در خانه ماند و از طریق فضای مجازی در طبیعت سیر نمود.

وی ادامه داد: اگر همه با هم تلاش کنیم می‌توانیم کرونا را شکست دهیم و بهارانی دیگر را با خوبی و خوشی به نظاره بنشینیم و سیزده به‌درهای دیگری را در دامان طبیعت سپری کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =