همراه در خانه برای ۱۳ بدری دیگر

کرمان - ایرنا - مردم ایران هر ساله به رسم دیرینه خود در روز سیزدهم فروردین‌ماه به آغوش طبیعت می‌روند اما امسال تمامی مردم و مسئولان همدل و هم‌زبان برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، حفظ سلامتی خود و جشن گرفتن ۱۳ بدری دیگر، در خانه می‌مانند.

 ویروس کرونا به صورت قطعی با مثبت شدن نتیجه آزمایش ۲ نفر وارد استان کرمان شد و هر روز بر جمعیت مبتلایان به این ویروس افزوده می شود، به گونه ای که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان طی روزهای گذشته اعلام کرد که این ویروس در استان به گردش درآمده و باوجود اینکه مبتلایان قبلی سابقه سفر به استان های دیگر داشتند، این روزها بسیاری از مبتلایان هیچگونه سابقه سفری در خودشان و نزدیکانشان مشاهده نمی شود و در مراودات و تجمعات خود اکنون در آمار کروناییان قرار گرفته‌اند.

شاید در مخیله بسیاری از افرادی که اکنون به این بیماری مبتلا شده‌اند، نمی گنجید که یک روز را به امید زندگی در فردایی دیگر بگذرانند و این در حالی بود که می توانستند با رعایت ابتدایی ترین نکات بهداشت فردی مثل شستن و ضدعفونی دست ها و سطوح و چند روزی در خانه ماندن به این ویروس مبتلا نشوند.

ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا و تمامی دستگاه ها این روزها در تکاپوی کنترل و مهار کرونا هستند که اقدامات آنان هرچند هوشمندانه باید با همیاری و همراهی مردمی باشد که این بار پای جان آنان به میان آمده است. ستاد مقابله با کرونا با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و تبلیغات گسترده در زمینه در خانه ماندن و رعایت بهداشت فردی، سعی بر کنترل این بیماری دارد اما با وجود اینکه مردم در وسط معرکه مقابله با کرونا قرار دارند، باید سیاست گذاری های دلسوزانه این ستاد را با تمامی توان اجرا کنند.

روز ۱۳ فروردین ماه یا روز طبیعت نیز هر ساله یکی از تجمعات گسترده در کشور به شمار می رود که مردم ایران می توانند با ماندن در خانه و یکبار دیگر حضور نیافتن در تجمعات این روز، از مبتلا شدن هزاران نفر از هموطنانمان پیش از هر اتفاق ناگواری جلوگیری کنند.

مردم روز ۱۳ فروردین در خانه بمانند

استاندار کرمان با خداقوت به پزشکان، پرستاران و کادر درمانی از درگاه خداوند برای بیماران، سلامتی را مسالت کرد و از مردم درخواست کرد ۱۳ بدر در خانه بمانند و همچنان در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی همکاری کنند.

محمدجواد فدایی با ابراز تاسف از فوت تعدادی از هم استانی ها به دلیل بیماری کرونا با خانواده متوفیان ابراز همدردی کرد و گفت: آمار فوتی ها و مبتلایان ویروس کرونا بر خودداری از هرگونه تجمعی که موجب شیوع این بیماری شود، صحه می گذارد.

وی بیان داشت: مصوب شد ۱۶ اتحادیه صنفی که وظیفه خدمات رسانی را به مردم ارائه می دهند طبق دستورالعملی که تهیه خواهد شد با رعایت فاصله گذاری فیزیکی و نکات بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا، زمینه خدمت رسانی آن ها فراهم شود.

استاندار کرمان گفت: طبق مصوبه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا تا ۲۰ فروردین ماه سفر تمامی قطارهای ورودی و خروجی به استان تعطیل و فعلا فعالیت ۷۰ نقطه کنترل ورودی های استان تا ۲۰ فروردین ماه ادامه خواهد داشت.

وی از مردم، دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی، هلال احمر، مراکز بهداشت و درمان، راهداری، پلیس راهور، ارتش، سپاه، بسیج، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها، شهرداری ها، نیروهای قضایی و امنیتی، برق، ثبت احوال، اصناف، سازمانهای مردم نهاد و سایر دستگاه های اجرایی و موسساتی که در طرح فاصله گذاری اجتماعی همکاری می کنند تقدیر کرد.

ورود به مناطق حفاظت شده زیست محیطی کرمان در روز طبیعت ممنوع شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از ممنوعیت ورود و تردد در تمامی مناطق چهارگانه تحت مدیریت این اداره‌کل از جمله اثر طبیعی ملی، پارک ملی، مناطق حفاظت شده و پناهگاه‌های حیات وحش و همچنین مناطق شکار ممنوع برای کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا امروز ۱۳ فروردین تا اطلاع ثانوی خبر داد.

مرجان شاکری  با اشاره به سهم اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در جلوگیری از شیوع و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا افزود: مسافران بسیاری به قصد تفرج طی ایام نوروز سال‌های گذشته به این مناطق وارد می‌شدند که این امر امسال می‌توانست زمینه انتقال این ویروس را فراهم کند. 

وی عنوان کرد: بازدید از پارک ملی خبر و پناهگاه های حیات وحش روچون، دربند، مهروییه، مناطق حفاظت شده سعدی کرمان، بیدوئیه بردسیر و مناطق انجرک رابر، گودغول سیرجان، نودرهنگ رفسنجان، شهربابک و دهج شهربابک، مارز قلعه گنج، سنگ مس بم، کوه شیر بم، زریاب بم و جیرفت، بحر آسمان جیرفت، کوه جوپار کرمان، کوه آسیاب کوهبنان و چاه کوچه کوهبنان و زرند تا اطلاع ثانوی ممنوع می‌باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان ادامه داد: این تصمیم بنا به دستور فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور و تأکید ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان کرمان در راستای حفاظت از جان و سلامت شهروندان و هم استانی‌ها اتخاذ شده و لازم الاجرا است.

وی از هم استانی‌ها و هموطنان درخواست کرد: مردم برای حفظ سلامت خود و سایر افراد از حضور در این مناطق، به خصوص در روز طبیعت(سیزدهم فروردین‌ماه امسال) به صورت جدی اجتناب و با در خانه ماندن به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کنند.

ممنوعیت حضور شهروندان در پارک‌ها تا پایان تعطیلات 

شهردار کرمان از ممنوعیت حضور و تجمع افراد در پارک‌ها و بوستان‌های کرمان تا پایان تعطیلات و روز طبیعت خبر داد.

سیدمهران عالم‌زاده با اشاره به بحران پیش‌آمده به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، با تأکید بر ضرورت ماندن شهروندان در خانه تا پایان بحران کرونا گفت: اگرچه روز طبیعت، یکی از رسوم باستانی ایرانیان محسوب می‌شود و مردم در این روز به پارک‌ها و تفرج‌گاه‌ها می‌روند، اما با توجه به شرایط کنونی و برای جلوگیری از شیوع و قطع زنجیره انتقال کرونا مردم در خانه بمانند.

وی افزود: بی‌شک، قطع این زنجیره، جز با کاهش تردد شهروندان در نقاط شلوغ و ماندن در خانه، اتفاق نمی‌افتد؛ بنابراین، ضرورت دارد شهروندان با رعایت اصول بهداشتی و توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، از تردد بی‌مورد در شهر و حضور در پارک‌ها، بوستان‌ها و محل‌های شلوغ پرهیز کنند.

شهردار کرمان بار دیگر با تاکید به ممنوعیت حضور شهروندان در پارک‌ها و بوستان‌ها تا پایان بحران ویروس کرونا گفت: با هماهنگی صورت گرفته از هرگونه حضور و تجمع جلوگیری و در صورت مشاهده با هرگونه تخلف برخورد می‌شود.

محدودیت های ترافیکی کرمان در روز طبیعت تشدید شد

فرمانده انتظامی استان کرمان از تشدید محدودیت های ترافیکی در روز ۱۳ فروردین در تمامی مسیرها برای کنترل بیماری کرونا و حفظ سلامت مردم خبرداد و گفت: محدودیت های ترافیکی با اجرای طرح کشوری فاصله گذاری اجتماعی طی روز طبیعت، در محورها و به ویژه در مسیرهای منتهی به تفرجگاه ها تشدید خواهد شد.

سردار عبدالرضا ناظری عنوان کرد: اجرای طرح کشوری فاصله گذاری اجتماعی ، برای مقابله با بیماری کرونا موفقیت آمیز بوده و خوشبختانه هموطنان عزیز به ویژه مردم استان کرمان با پلیس همکاری خوبی داشته اند.

وی افزود: ممنوعیت ورود و تجمع در تمامی تفرجگاه های درون و برون شهری اعمال می شود و از هم استانی ها خواسته شده با توجه به تعطیلی همه صنوف و ادارات در این روزها فقط برای موراد ضروری از خانه خارج شوند.

فرمانده انتظامی استان کرمان اضافه کرد: همکاران این ارگان تا حد امکان در کمال آرامش با مردم برخورد می کنند اما با افرادی که برای جان خود و دیگران هیچ ارزشی قائل نیستند و در بعضی مواقع با ایجاد تنش قصد تشویش اذهان عمومی را دارند با قاطعیت برخورد خواهد شد.

وی از مردم خواست برای کاهش زنجیره انتقال کرونا همکاری لازم را مثل همیشه با پلیس داشته باشند و در خانه ماندن را جدی بگیرند.

۱۳ فروردین را به حرمت ایثار کادر پزشکی در خانه می‌مانیم

قهرمان کرمانی مسابقات جهانی و آسیایی تیراندازی با کمان گفت: به حرمت ایثار و فداکاری کادر پزشکی و درمانی که به صورت شبانه روزی برای مراقبت از جان هموطناشان در واقع از جان خود گذشتند و نه عیدی داشتند و نه روز طبیعت، روز ۱۳ فروردین را در کنار خانواده در خانه میمانیم.

سمیه عباسپور  افزود: این روزها قطعا برای تمامی مردم ایران شرایط دشوار و پر از استرسی رقم خورده اما همه ما امیدداریم که با کمک یکدیگر و با رعایت نکات بهداشت فردی و در خانه ماندن با سلامتی از این روزهای دشوار گذر کنیم زیرا روزهای خوب به‌زودی می‌آید.

وی بیان داشت: متاسفانه این روزها بسیاری از مردم و مشاغل باتوجه به شیوع ویروس کرونا و سیل از لحاظ اقتصادی در شرایط مطلوبی نیستند و لحظات سختی را می گذرانند لذا با توجه به امکانات محدود دولت، باید مردم برای ریشه‌کن کردن این بیماری و کمک به همنوعان و اقشار ضعیف جامعه همدل و هم پیمان شوند.

کاپیتان تیم تیراندازی با کمان دختران مس کرمان با اشاره به بحرانی که امسال در شیوع و گستردگی و انتقال ویروس کرونا در کشور به‌وجود آمد گفت: ویروس کرونا در سال جدید بسیاری از خانواده ها و مردم را درگیر و از یکدیگر دور کرد و جای خالی آنان حس شد و در واقع با توجه به اینکه همچنان روند شیوع و انتقال این ویروس در جامعه مشاهده می شود و ممکن است که باز هم بسیاری از هموطنان خود را به علت برخی تجمعات ازجمله در روز ۱۳ فروردین از دست بدهیم، بهتر است که از آن خودداری شود.

وی با بیان اینکه قطعا هیچکس برای شیوع ویروس کرونا در جامعه رضایت ندارد لذا باید روزهای آغازین سال ۹۹ را در خانه ها بمانیم و زنجیره انتقال این بیماری را قطع کنیم گفت: مردم همانگونه که تعطیلات امسال دید و بازدید عید را به صورت مرسوم تجربه نکردند، روز ۱۳بدر (روز طبیعت) امسال را برای شکست کرونا در خانه خود بگذرانند.

عباسپور اضافه کرد: تمرینات خود را در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا به صورت انفرادی در منزل دنبال می کنم و بیشتر تمرکز بر تمرینات بدنسازی است.

روز طبیعت را در باغچه کوچک خانه خود می‌گذرانیم

یکی از شهروندان کرمانی گفت: ما هرساله برای بدر کردن روز ۱۳ به طبیعت اطراف کرمان می رفتیم اما امسال به علت شیوع ویروس کرونا از هرگونه تجمع خودداری و این روز را در باغچه کوچک خود در حیاط خانه و با خانواده می گذرانیم.

معصومه میرحسینی افزود: تمامی وسایل سفر به طبیعت را فراهم کردیم و امسال به رسم دیرینه آداب این روز را در منزل خود انجام می دهیم زیرا سلامت خود و خانواده از هرچیزی با اهمیت تر است ما گرچه برای درمان کرونا نمی توانیم کاری کنیم لاقل به فکر کادر درمانی باشیم که این نوروز را در بیمارستان ها سپری کردند و با جلوگیری از انتشار این بیماری حداقل باری بر دوش آنان اضافه نکنیم.

وی تصریح کرد: می خواهم با در خانه ماندن آینده و بزرگ شدن فرزندانم را ببینم و سلامت خود و خانواده ام را حفظ کنم لذا به همه هموطنان توصیه می کنم با خودداری از حضور در تجمعات حتما نکات بهداشت فردی را رعایت کنند و این نوروز را در خانه بمانند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =