۱۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۳۰
کد خبرنگار: 1823
کد خبر: 83734989
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

"ماندن در خانه" داروی قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا

کرمان - ایرنا -  باید قبول کرد رعایت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و "ماندن در خانه" دارویی است که می تواند از مبتلا شدن به ویروس کرونا پیشگیری و زنجیره انتقال این ویروس را قطع کرد.

 هر فرد می‌تواند به‌ راحتی، بدون اینکه بداند ناقل است ویروس کرونا را به دیگران سرایت داده و به همان راحتی نیز می تواند از انتقال آن پیشگیری کند دقیقاً مثل اثر یک گلوله برفی که با غلتاندن روی برف بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود بنابراین برای قطع این چرخه باید از میانه راه بلند شد.  

اگر چه بهترین داروی تجویز شده برای قطع زنجیره انتقال ویروس «ماندن در خانه» اعلام شده است، اما متأسفانه خانه علیرغم تمام شیرینی‌هایی که دارد به مذاق برخی خوش نیامده و با رفت و آمدهای غیرضرورس کام خود و دیگران را تلخ می کنند.

طبق نظر سازمان بهداشت جهانی هر شخص مبتلا به کرونا می‌تواند سه نفر را به طور متوسط آلوده کند و هر یک از آن سه نفر سه نفر دیگر را و اگر در ۱۰ لایه اتفاق بیافتد، یعنی هر فرد، مسئولیت آلوده کردن ۵۹ هزار نفر را به عهده گرفته است در جالی که با ماندن در خانه احتمال وقوع این اتفاق را به صفر می رساند بنابراین خودخواهی است که مسئولیت پذیر نباشیم.

یکی از نمونه‌های بارز این واقعیت، زن بیمار ۳۱ ساله ای است که در کره جنوبی مبتلا به کرونا بود و سهواً باعث انتشار این ویروس شد و با وجود تب، نهار را با یکی از دوستان خود در هتل خورد و در خدمات کلیسایی شرکت کرد و طی چند روز، صدها نفر از مردم کلیسا و مناطق اطراف آن مبتلا به کرونا شدند.

«ماندن در خانه» دارویی مؤثری برای کاهش اثر انتقال ویروس کرونا است که با اجتناب از رفتن به محل کار، ایستگاه تاکسی، اتوبوس و رستوران ها و غیره می‌توان ویروس را از به دست آوردن فرصت آلوده کردن افراد بیشتر محروم کنیم. 

۲ شکل زیر ماندن در خانه و قطع گستره شیوع کرونا با رنگ خاکستری و گستره شیوع با رنگ صورتی فردی که در خانه نمانده است را نشان می دهد.  

اگر جوان و سالم هستید و فکر می‌کنید که این ویروس نمی‌تواند شمارا بکشد بدانید که «می‌تواند» و بهتر است که «در خانه بمانید» و از توانتان برای محافظت دیگران استفاده کنید به‌خصوص افراد مسن و آسیب پذیر که در معرض خطر بیشتری هستند و این می تواند بزرگ‌ترین کمک به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستان‌ها باشد و در عین حالی که این مهربانی قابل وصف نیست با ارزش ترین عمل قهرمانانه ای است که می توانید انجام دهید.

از آنجاکه شیوع بیماری همه‌گیر کرونا به‌جایی رسیده که برخی را به دورکاری و کار در خانه توصیه می کند این تجربه می تواند یک فرصت برای شما باشد تا با رعایت توصیه های بهداشتی و فاصله گذاری های گفته شده از کنار خانواده بودن لذت ببرید.

شما می توانید این روزها فرصت صبحانه خوردن در کنار یکدیگر را از دست ندهید و وقتتان را در خانه با صحبت کردن در مورد خودتان و سایر موارد دلخواه پر کنید و به تماشای فیلم و برنامه هایی که دوست دارید مشغول شوید و به سکوت، گوشه گیری ها و سر در موبایل فرو کردن ها در خانه پایان دهید و این شانس بزرگ را که نصیبتان شده قدر بدانید.

همسایگان خود را دوست بداریم و در این بحران بیشتر به آن‌ها توجه کنیم و از احوالشان بی خبر نباشیم و  بدانیم چه نیازها و احتیاجاتی دارند و تا جایی که برایمان امکان دارد بدانیم چگونه و از سر آگاهی کمک کنیم خصوصا به افرادی که کسب و کار آن ها کساد شده است.

بنابراین وقتی علاج این بحران در انزوا، قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی است باید بپذیریم که در «خانه ماندن» نقطه پایان دادن به ویروس کروناست پس آن را جدی بگیریم و دیگران را نیز دعوت به «ماندن در خانه» کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =