سیزده‌به‌درامسال، به درنیست،مردم قرنطینه خانگی را حفظ کنند

قم – ایرنا – با آمدنش روزگارمان را تغییر داد، خانه نشینمان کرد و نوروزی متفاوت از آنچه که تاکنون دیده بودیم را برایمان رقم زد. اما از طرفی کرونا با آمدنش خواب از چشم پرستاران و پزشکان برد، گروه های جهادی را به خط کرد و جان برخی از عزیزمان را گرفت. حالا سیزده به در دیگری در پیش است، روزی که امسال به در نیست و مردم قم باید قرنطینه خانگی را حفظ کنند

چشم های سرخ شده از خستگی‌اش را می‌توان از پشت عینکش دید، از روز اول تشخیص اولین مورد کرونا، هنوز خانه نرفته است و همراه دیگر پرستاران و پزشکان کمر همت را برای ریشه کن کردن این بیماری بسته است، با صدای گرفته‌اش می‌گوید، «خواهشا سیزده به در، در منازل بمانید و به خودتان و کادر درمان رحم کنید».

اگر چه کرونا با آمدنش دنیا را تغییر داده است، ولی به نظر می رسد که نتوانسته است فضای ذهنی برخی را تغییر دهد. کسانی که فرصت تعطیلات را برای گردش و سفر مغتنم شمرده و با بی موالاتی، نه تنها سلامت خود و عزیزانشان را به خطر انداخته اند، بلکه مانع از مهار این ویروس سرکش شوند.

موضوعی که موجب شده تا مسئولان کشور و استان پای کار آمده تا با ایجاد محدودیت هایی مانع از تبدیل ۱۳ فروردین ماه به یک تهدید شیوع موج بعدی کرونا شوند.

 استاندار: قمی ها ۱۳ فروردین ماه در خانه بمانند

استاندار قم‌ نیز در گفت و گویی با تاکید بر ضرورت استمرار قرنطینه خانگی گفت: از همه شهروندان قم درخواست می کنیم در روز طبیعت امسال را در خانه بمانند.

بهرام سرمست با اشاره به تعطیلی کلیه پارکها، تفرج گاه ها و اماکن تفریحی در ایام شیوع بیماری کرونا، گفت : از مردم انتظار داریم با توجه به آگاهی بخشی های صورت گرفته دراین زمینه، در حفظ شرایط فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه کوشا باشند .

وی قم با بیان تدابیر اندیشیده شده برای عده قلیلی که مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا را رعایت نکرده و قصد رفتن به طبیعت را دارند، گفت: نیروی انتظامی در مبادی ورودی شهر قم مستقر بوده و این مبادی به‌شدت کنترل خواهد شد.

سرمست خاطرنشان کرد: در صورت رعایت نکردن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و تجمع در بوستان‌ها و پارک‌ها در روز سیزدهم فروردین، باید پلیس و نیروی انتظامی ورود کرده و مسئولیت ذاتی خود را انجام دهد و در برابر هیچ تجمعی که عامل شیوع بیماری باشد نباید بی‌تفاوت باشید.

 نگران شیوع کرونا در ۱۳ فروردین هستیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در گفت و گویی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۳ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز در مانی استان پذیرش شده اند گفت: نگران افزایش شیوع کرونا به دلیل رعایت نشدن قرنطینه خانگی در روز طبیعت هستیم.

محمدرضا قدیر با تاکید بر لزوم توجه مردم به توصیه های پزشکی و قرنطینه خانگی افزود: مهمترین دغدغه ما افزایش پیک مراجعات مردمی بعد از سیزدهم فروردین ماه است و از این رو از مردم می خواهیم در منازل مانده و بیرون نروند.

وی ادامه داد: هم اکنون ۱۲۰ بیمار بدحال در مراکز درمانی قم وجود دارند.

 تمام بوستان‌های قم تا اطلاع ثانوی تعطیل است

شهردار قم نیز در این زمینه گفت: به منظور حفظ امنیت و سلامت شهروندان، امسال هیچ برنامه‌ای برای روز طبیعت و ۱۳ فروردین توسط شهرداری تدارک دیده نشده است و تمام پارک ها و بوستان های این شهر تا اطلاغ ثانوی تعطیل است.

سید مرتضی سقاییان نژاد، با تأکید بر تعطیلی همه بوستان‌ها و مراکز تفریحی در سطح شهر، تصریح کرد: اولویت شهرداری حفظ سلامت مردم و رعایت توصیه‌ها و دستورات ستاد مبارزه با کرونا است.

شهردار قم، ادامه داد: تمام ظرفیت‌های تفریحی، بوستان‌ها و پارک های شهری متعلق به مردم است اما برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تمام امکانات شهرداری به‌صورت خاص تعطیل است.

سقاییان نژاد خاطرنشان کرد: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده و در پی تعطیلی بوستان‌ها و پارک‌های شهر تا اطلاع ثانوی، طرح فاصله گذاری اجتماعی تا بیستم فروردین تمدید شده است.

وی با اشاره به اهمیت در خانه ماندن شهروندان برای قطع زنجیره شیوع کرونا اظهار داشت: اجرای توصیه های پزشکان و همچنین توجه به رعایت قرنطینه خانگی در روزهای پیش رو به ویژه در ۱۳ فروردین ماه ضروری است.

شهردار قم با ابراز تأسف و عذرخواهی از مردم برای ارائه نشدن خدمات و شرایط ویژه برای روز طبیعت، افزود: شهرداری قم برای حفظ امنیت و سلامت شهروندان امسال هیچ برنامه‌ای برای روز طبیعت و ۱۳ فروردین تدارک ندیده است.

وی با درخواست از مردم برای حفظ قرنطینه خانگی، خاطرنشان کرد: شهرداری برای پایان دوره قرنطینه و ویروس کرونا برنامه‌ای جامعی را داشته و مردم می‌توانند آن زمان، از بوستان‌ها و مراکز تفریحی استفاده کنند.

 نیروی انتظامی قم مبادی ورودی شهر را در روز طبیعت به‌شدت کنترل می‌کند

فرمانده انتظامی قم نیز با تاکید بر ضرورت استمرار قرنطینه خانگی برای قطع زنجیره شیوع کرونا گفت: نیروی انتظامی قم مبادی ورودی شهر را در روز طبیعت به‌شدت کنترل می‌کند.

عبدالرضا آقاخانی، فرمانده نیروی انتظامی استان قم گفت: در جهت کنترل ورودی‌های قم، ۵۰ تیم عملیاتی جهت جلوگیری از ورود خودروهای غیربومی مستقر شدند و در درون استان نیز ۱۳ اکیپ سیار از سوی راهور به شناسایی خودروهای غیربومی پارک شده در قم و تماس با مالکین اقدام کردند.

وی ادامه داد: در طول ۴۸ ساعت گذشته، ۱۲ خودروی غیربومی در قم با توجه به مقاومتی که برای ورود به شهر داشتند، مشمول جریمه ۵۰۰ هزارتومانی و ۲ خودرو نیز به پارکینگ منتقل شدند.

فرمانده نیروی انتظامی استان قم با اشاره به اینکه این طرح تا ۲۰ فروردین ادامه دارد، بیان کرد: طرح جداسازی اجتماعی موفق بوده و ادامه دارد و بنای ما تعامل و برخورد خوب با مردم است و مأموران دراین‌باره کاملاً توجیه شده‌اند و در نظرسنجی نیز جایگاه خوبی در نحوه برخورد با مردم داریم.

 طرح منع ورود افراد غیربومی در تمام بخش‌های قم اجرا می‌شود

رییس شورای اسلامی شهرستان قم نیز در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اجتناب از سفر غیر حضور در بخش های تابعه قم، گفت: به‌منظور اجرای دقیق طرح فاصله‌گذاری اجتماعی،‌ طرح منع ورود افراد غیربومی در تمام بخش‌های پنجگانه استان اجرا می‌شود.

جواد ایل سعادتمند، بیان کرد: بر اساس تصمیم‌گیری‌های گرفته‌شده و به‌منظور حفظ سلامت مردم، طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در تمام مناطق استان به‌خصوص طی روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین‌ماه جاری با جدیت اجرا می‌شود و از رفت‌وآمد مردم و ورود افراد غیربومی به بخش‌های مرکزی،‌ کهک، جعفریه، سلفچگان و خلجستان جلوگیری می‌شود.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی و انتظامی بخش‌های استان در اجرای این طرح مصمم هستند و هیچ‌گونه بهانه‌ای برای ورود افراد غیربومی به این مناطق پذیرفته نیست و به همین دلیل از مردم قم می‌خواهیم به قوانین احترام گذاشته و با ماندن در خانه و پرهیز از سفر، مسئولان استان را در اجرای دقیق طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و مقابله با ویروس کرونا، یاری کنند.

وی ادامه داد: طرح ممنوعیت ورود افراد غیربومی به بخش‌های استان در تمامی مسیرها و در طول شبانه‌روز توسط عوامل اجرایی و همکاری خود مردم بومی اجرا می‌شود، به همین دلیل امکان هیچ‌گونه ترددی برای کسانی که می‌خواهند خارج از حیطه نظارت‌ها، وارد مناطق مختلف قم شوند،‌ وجود ندارد.

استان قم دارای یک شهرستان به همین نام و پنج بخش مرکزی،‌ جعفریه، کهک، سلفچگان و خلجستان است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =