سیزده به خانه، کرونا به در

بیرجند - ایرنا - رفتن به دامن طبیعت در روز سیزدهم فروردین یک سنت باستانی در ایران است اما امسال مردم به دلیل شیوع کرونا با پویش‌های مختلف از جمله «سیزده به تو، کرونا به در» قصد دارند روز طبیعت را در خانه سپری کنند تا از این ویروس همه‌گیر در امان باشند.

مردم مناطق مختلف شهری و روستایی استان خراسان جنوبی نوروز هر سال برای برپایی آیین سنتی «سیزده به در» به همراه خانواده و سایر بستگان خود به نقاط خوش آب و هوا و سرسبز عزیمت می‌کردند. 

بنده دره، بند امیرشاه، آبشار چهارده، شوکت آباد، بیدخت، دامنه رشته کوه باقران، مجموعه باغ‌های اکبریه، امیرآباد و رحیم‌آباد، زیارتگاه‌ها و روستاهای متعدد گردشگری از جمله نوفرست و خراشاد از جمله مناطق دیدنی و زیارتی بیرجند است که همه ساله میزبان انبوه جمعیت زیادی از مردم برای گذراندن سیزدهمین روز سال نو بودند. 

اما امسال شرایط و نوروز متفاوت شده، بیش از یک ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور و استان خراسان جنوبی می‌گذرد و با وجود تلاش مسوولان کشوری و استانی و کادر بهداشتی و درمانی، عوامل انتظامی و امدادی برای کنترل این بیماری اما بهترین راه برای قطع زنجیره انتقال ویروس، رعایت بهداشت فردی و در خانه ماندن است.

امسال همانگونه که عید متفاوتی را تجربه کردیم باید سیزده به در متفاوتی را هم تجربه کنیم به امید آنکه زنجیره انتقال کرونا به‌زودی قطع شود. 

برخی از اهالی فرهنگ و هنر خراسان جنوبی با شرکت در پویش #سیزده به تو از مردم خواسته‌اند که برای شکست کرونا روز طبیعت در خانه بمانند. 

محمدحسین بهدانی شاعر و طنزپرداز خراسان جنوبی با شرکت در این پویش با لهجه بیرجندی و یک سروده‌ طنز به مردم گفت: از خونه وَدَر نَشی مردم که بلا هَیه / تفریح و تَن سالم حَلا هَیه / کو سیزده را امسال تو خونه کِنم وَدَر/ تو دشت و دَمن امسال دُو ، دُوی کرونا هَیه / مویُونه جَجولِه ی خور امسال گره خَم زد/ بَخت و خو هَمیجور هم جفت وَرهمنا هَیه /مَدیون همه ی ما نِه ی هَر که سیزده وَدَر شو/ این شعر مو تقدیمِ هَر که تو سِرا هَیه / امسال بیه ی مردم تو خونه زَنِم دِیره بلکه کرونا وَموند وَر رُفت بلا هَیه. 

مهسا کدخدا عضو تیم ملی والیبال ایران نیز با پیوستن به پویش# سیزده به تو در خراسان جنوبی گفت: در این مدت به خاطر شیوع ویروس کرونا  تمرینات خود را از خانه پیگیری کرده و روز سیزدهم  فروردین هم در خانه کنار خانواده می‌مانم تا به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کنم. 

مهدی افتخاری هنرمند و یکی از فرهنگیان خراسان جنوبی نیز گفت: این روزها کشور ما درگیر ویروس منحوس کرونا شده لذا صمیمانه خواهش می‌کنم که در خانه بمانید آیا ماندن در خانه بهتر از مریضخانه نیست؟

تهیه کننده و گزارشگر رادیو نیز خطاب به مردم گفت: با توجه به شرایط پیش آمده روز ۱۳ فروردین تفاوتی با روزهای گذشته ندارد لذا مردم تصمیم برای بیرون رفتن نگیرند و در کنار جمع کوچک خانواده چند روز را تحمل تا با ماندن در خانه به قطع زنجیره انتقال ویروس کمک کنیم. 

احمد حسینی مقدم افزود: در نهایت مردم می‌توانند برای سیزده به در، پشت بام منزل رفته و از هوای آزاد لذت ببرند گرچه باید مراقب بود که برای همسایگان مزاحمت ایجاد نشود. 

حجت الاسلام موسوی رستگار رییس شورای اسلامی شهرستان خوسف نیز در این پویش با خواندن این بیت شعر که «ای که گویی ۱۳ نحس است، نحسی‌ها ز توست» گفت: روزی سواری بر مرکب زمین خورد و به روز و یوم دشنام می‌داد امام جواد (ع) فرمود: هیچ روزی نحس نیست، نحس بودن در اثر اعمال ما است. 

از مردم خواهش می‌کنم با توجه به اینکه حتی اگر انسانی در نماز باشد و جان کسی در خطر بود باید نماز واجب خود را شکسته و جان آن انسان را نجات دهد روز ۱۳ را در خانه ها بمانند و مراقبت جان خود سلامتی دیگران باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز با صدور پیامی با تشکر از همکاری و همیاری مردم در جهت کنترل ویروس کرونا گفت: درخواست داریم مردم در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین کماکان همکاری کنند و در منزل بمانند.

محمد دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: با توجه به اینکه روز طبیعت جایگاه خاص خودش را در فرهنگ مردم ما داشته، در راستای اقدامات ارزشمندی که طی روزهای گذشته اتفاق افتاد، تصمیماتی که در سطح کشور گرفته شد، همکاری صنوف و مغازه‌هایی که داوطلبانه صنف خود را تعطیل کردند، همچنین کمکی که شما کردید و در منزل ماندید و بیرون نیامدید روند خیلی خوبی را در جهت تثبیت بیماران مثبت طی می‌کنیم، لذا این روز از جایگاه خیلی خاصی در جهت قطع زنجیره انتقال برخوردار است.

وی افزود: لذا خواهش می‌کنم حتما روز سیزدهم فروردین را کماکان همکاری کنید و در منزل بمانید، به هیج عنوان از منزل خارج نشوید و تردد غیرضرور نداشته باشید، رفتن به خارج از شهر، فضاهای باز و به هر صورت تردد و جابه جایی باعث تسریع و تسهیل انتشار و انتقال ویروس کرونا می‌شود.

  روز طبیعت در چنین شرایطی یک فرصت خطرساز است که اگر مردم رعایت نکرده و برای گشت و گذار به طبیعت برود. 

در صورت رعایت نکردن ممکن است زحمات و تلاش‌هایی که در هفته‌های اخیر برای کاهش و کنترل شیوع این بیماری انجام شده نقش بر آب شود لذا تاکید همچنان ماندن در خانه است. 

البته براساس تصمیم ستاد مدیریت و مقابله با کرونا تمامی تفرجگاه‌ها، امکان گردشگری، زیارتی و بوستان‌ها تعطیل شده و امکان میزبانی از مردم در روز ۱۳ فروردین هم وجود ندارد. 

همچنین طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که از ساعت صفر روز جمعه هشتم فروردین در سراسر کشور و خراسان جنوبی آغاز شد برای روز سیزدهم تشدید می‌شود.

اخبار مرتبط

  • ۱۳ را خانه می مانیم

    ۱۳ را خانه می مانیم

    کرج - ایرنا -  نوروز به دید و بازدید نرفتیم ، خیابان ، کوچه  و جاده ها را خلوت کردیم و اینک…

  • در خانه بمان

    در خانه بمان

    مشهد- ایرنا- این روزها عبارت "در خانه بمانیم" پرتکرارترین عبارتی است که به طرق مختلف و توسط…