جنبش استادی رفع تحریم‌ها علیه ایران را خواستار شد

تهران- ایرنا- ۱٨۰ مدیر کانون‌های جنبش استادی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در نامه‌ای به رییس سازمان ملل رفع تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران را خواستار شدند.

در نامه‌ مدیران کانون های جنبش استادی دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور که امروز سه شنبه منتشر شده، آمده است: در شرایطی که جهان در آستانه یک فاجعه انسانی قرار گرفته و خطر اپیدمی ویروس مرگبار و فراگیر کرونا حیات میلیون ها انسان را در معرض تهدید قرار داده است، حکومت ظالم آمریکا با نقض قوانین مسلم حقوق بین الملل، حقوق بشر، اصول انسانی و اخلاقی، هم چنان بر تحریم یک جانبه و غیرقانونی علیه ملت ایران ادامه داده و بر مقاصد زیاده خواهانه، انحصار طلبانه و سلطه جویانه خویش اصرار می ورزد.
این نامه یادآور شده است: تحریم های اولیه و ثانویه  آمریکا در تمامی حوزه ها نقض آشکار قوانین مسلم حقوق بین الملل است. این تحریم ها به ویژه در حوزه های دارو، غذا، حمل و نقل هوایی، فلزات، صنعت خودرو، بخش ساخت و ساز و عمران، امور مالی و بانکی و نیز عرصه ی دفاعی، اوج ضدانسانی بودن اقدام جنایت کارانه این حکومت ظالم علیه ملت های مستقل به ویژه ملت ایران را نمایان می سازد.
جنبش استادی به سازمان ملل، فقدان واکنش مناسب و موثر نسبت به اقدام های ضدبشریِ آمریکا را شریک جرمی عنوان کرده و افزوده است: عدم واکنش از طرف سازمان های بین المللی و دولت های اروپایی مدعی حقوق بشر و حاکمیت قانون، آنها را به شریک جرم جنایات آمریکا در ممانعت از سلب حقوق بنیادین ملت ایران و نیز در مقابله جدی با شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از ریشه کنی آن تبدیل کرده است.
در این نامه اضافه شده است: سیاست «فشار حداکثری آمریکا» علیه آحاد ملت ایران از طریق اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی، بر بهره مندی بدون تبعیض و فارغ از رنگ، نژاد، دین، قومیت و گرایش سیاسی از حقوق بشر در کشورما، تأثیر منفی گذاشته است. جالب اینجا است که آمریکا و دیگر مدعیان حقوق بشر که همواره بر طبل حمایت از اقوام و اقلیت ها و گروه های آسیب پذیر می کوبند، خود مسبب نقض تمامیت حقوق بشر در جامعه هدف و افراد یاد شده از طریق اعمال تحریم های غیرانسانی هستند.

در کشور ایران علاوه بر شهروندانی که تاکنون بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند، به دلیل نایابی داروی بیهوشی، کمیابی برخی داروها مانند «مپیلکس»؛ پانسمان مخصوص بیماران «ای بی»، جان شماری از شهروندان ایرانی را در معرض تهدید قرار داده است. همچنین هزاران بیمار هموفیلی، ای بی (پروانه ای)، مولتیپل اسکلروز، تالاسمی، صرع و اختلالات ایمونولوژیک، پیوند کلیوی و دیالیزی و سرطانی به طور مستقیم و غیرمستقیم بر اثر تحریم های وضع شده توسط حکومت ظالم امریکا  با همراهی دولت های اروپایی در معرض مخاطرات جدی قرار داشته و متأسفانه بسیاری از آنها جان خود را از دست داده اند.
۱٨۰ مدیر کانون جنبش استادی، تحریم دارویی ایران از سوی آمریکا را مغایر بند یک ماده ی ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر عنوان کرده و افزودند: نقض منشور سازمان ملل متحد در رابطه با حق زندگی، اشتغال و پیشرفت اقتصادی، حق سلامتی انسان ها و مخالف با مفاد مقدمه اساسنامه سازمان بهداشت جهانی راجع به حق بهره مندی از بالاترین استاندارد قابل حصول سلامتی است.

این تحریم ها همچنین ناقض میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی انسان ها که بر حق پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر و فراگیر و حق دسترسی به دارو، تجهیزات پزشکی و درمانی است.

در ادامه نامه آمده است: فلسفه ایجاد و هدف نهادهای حقوقی بین المللی، چیزی جز نظارت بر اجرای قوانین حقوق بشری نیست. علاوه بر این در جنایت ظالم علیه مظلوم، یک عامل اصلی دیگر نیز در آنها نقش دارد که شامل نهادها، سازمان ها و شخصیت های مسوولی است که نسبت به انجام وظیفه خودکوتاهی کردند. زیرا علاوه بر دیکتاتورها و استبداد بین المللی، جرم مسئولان سازمان ها و نهادهای بین المللی که در برابر تهاجم هایی مانند تهاجم گسترده ی شیمیایی رژیم صدام علیه سربازان و شهروندان ایرانی در طول ۸ سال جنگ تحمیلی سکوت کردند، کمتر از جنایت صدام نیست.
این جنبش تصریح کرده است: ما جمعی از استادان دانشگاه های ایران در قالب ۱٨۰ مدیریت کانون های استادی به نیابت از ملت بزرگ و کهن ایران و جامعه نخبگی این سرزمین، رفتار ظالمانه، غیرقانونی و ضدانسانی حکومت آمریکا و همکاری برخی دولت های ریاکار اروپایی در اجرای جنایت ضدبشری سیاستمداران امریکایی را محکوم می کنیم. همچنین از رییس سازمان ملل متحد می خواهیم تا در چارچوب مأموریت خود، ضمن شکستن فضای سکوت در قبال استمرار این جنایت علیه حق حیات همه مردم ایران، به وظیفه ذاتی و انسانی خود در برابر ستمگری های گفته شده، جامه عمل پوشانده و اجازه ندهید تا تروریسم دولتی آمریکا، انسان و انسانیت را بیش از این به سخره بگیرد.
در این نامه در پایان تاکید شده است: بر همین اساس پیگیری لغو کامل و بی قید و شرط همه تحریم های آمریکا علیه ملت ایران و احترام به قوانین بنیادین حقوق بشر از طریق صدور تضمینات لازم، اصلی ترین رسالت سازمانی و مهم ترین وظیفه انسانی و نیز محوری ترین مسئولیت تاریخی سازمان ملل متحد است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =