کارشناس سیاسی: آمریکا قادر به تشدید تنش در عراق نیست

تهران - ایرنا - «وفیق السامرائی» کارشناس مسایل سیاسی عراق در تحلیلی تاکید کرد که با توجه به بحران جهانی «کرونا» و درگیری جهان با این بحران در ابعاد مختلف و شیوع آن در داخل آمریکا و نیز واکنش بین‌المللی به تشدید امور در منطقه، واشگتن و دولت «دونالد ترامپ» قادر به تشدید تنش در عراق نخواهد بود.

به گزارش امروز (سه شنبه) پایگاه خبری «آفاق»، السامرائی کارشناسان برجسته سیاسی و امنیتی عراق وجود طرحی از سوی آمریکا برای کودتای نظامی کشورش را بعید دانست و افزود که تحولات همچون عملیات نظامی آمریکا علیه اهداف در عراق و تشدید امور با ایران را پیش‌بینی نمی‌کند.

این کارشناس دلیل این تحلیل خود را نخست شیوع ویروس کرونا در آمریکا و تلاش دولت این کشور در داخل برای مقابله با این ویروس دانست که گفته می شود اکنون ۳۰۰ نظامی آمریکایی از جمله در نیروی هوایی این کشور را مبتلا کرده و بزرگترین خسارت پس از جنگ ویتنام برای واشنگتن محسوب می‌شود.

دوم اینکه وی معتقد است که توجیهی برای تشدید خطرناک امور از سوی آمریکا وجود ندارد.

وی افزود که سوم، حملات علیه ایران با واکنش‌های بین‌المللی مواجه می‌شود و یک چالش و تنگنا برای ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

وی اضافه کرد: خروج آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی از پایگاههای نظامی در موصل و کرکوک تصمیمی قابل پیش‌بینی و متناسب با شرایط بود و دلیل یا فرصتی برای جنگ‌طلبان که انتظار قصد جنگی گسترده در خلیج فارس دارند، وجود ندارد و انتظار می‌رود که آمریکا شمار بیشتری از نیروهای نظامی خود را از عراق خارج یا حتی کارمندانش را در این کشور کاهش دهد.

السامرائی گفت: آنچه اکنون نیاز است، تعامل مثبت با تصمیم‌های دولت و نیروهای مسلح عراق برای مواجهه با ویروس کرونا و پایبندی تام به مقررات بهداشتی و اهمیت ندادن به اخبار جنگ است، چرا که جنگ علیه کرونا طولانی خواهد بود و آمریکا امروز در شرایط سابق نیست.

این کارشناس عراقی معتقد است که این مرحله، مرحله دوری از جنگ و درگیری و تنش‌ها و تحریم  و مجازات جمعی است و بشریت اکنون با چالشی عظیم با ابعاد مختلف مواجه است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =