۱۲ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۱۴
کد خبرنگار: 1217
کد خبر: 83734547
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مشارکت عمومی مردم ترکیه برای حمایت از افراد آسیب دیده از کرونا

ایرنا- آنکارا- رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه شب گذشته در پایان نشست کابینه اعلام کرد یک فراخوان تحت نام «همدلی ملی برای کمک به افراد کم درآمد جامعه که بدلیل کرونا و تعطیل کسب و کار خود با دشواری مواجه شده اند» راه اندازی می کند.

به گفته اردوغان برای شروع این پویش او نیز هفت ماه از حقوقش را اعطاء خواهد کرد.

متعاقب راه انداری این پویش از سوی اردوغان وزیران کابینه، برخی رهبران احزاب سیاسی، رییس مجلس، نمایندگان مجلس، مسوولین نهادهای مختلف دولتی، موسسات مختلف اقتصادی ، شرکتهای بزرگ ترکیه نیز هر یک به میزانی که خواستند اعلام مشارکت در این پویش عمومی کردند.

به گفته رسانه ها، تنها کمتر از چند ساعت بعد از اعلام راه اندازی این پویش میلیونها دلار در حسابهای تعیین شده بانکی جمع آوری شد.

به گفته اردوغان، برای تقسیم مبالغ جمع آوری شده از این پویش از کدخداهای هر محل نیز کمک گرفته خواهد شد و این کمکها در اختیار افرادی که واقعا نیاز دارند گذاشته خواهد شد.

اردوغان همچنین از اتباع این کشور که در ماه رمضان قصد پرداخت زکات دارند خواست که مبالغ زکات خود را به حسابهای این پویش واریز کنند.

خانم زهرا زمرد سلجوق وزیر خانواده، کار و امور اجتماعی ترکیه نیز روز گذشته اعلام کرد، وزارتخانه متبوع وی پرداخت مبلغ ماهانه یک هزار لیر ترک به قریب به دو میلیون نفر که بدلیل کرونا کسب و کار خود را از دست داده اند را آغاز کرده است. گفته می شود کمک یاد شده عمدتا شامل کارگران فصلی، کارگران ساختمانی و مشاغلی که با کار روزانه درآمدی دارند و بدلیل کرونا در حال حاضر امکان تامین درآمدهایشان میسر نیست ، داده خواهد شد.

البته برخی این حرکت را یک موضوع تبلیغاتی ارزیابی کرده و آن را یک بازی اجتماعی دانسته اند و در قبال این افراد، برخی دیگر این اقدام را با هر انگیزه و هدفی در نهایت کمک به افراد آسیب دیده از کرونا دانسته و از آن حمایت کردند.

از سوی دیگر تلویزیونهای ترکیه و نیز شبکه های اجتماعی این کشور نیز همه روزه شاهد انتشار گزارشهایی در زمینه پخش کمکهای مختلف شهرداریها؛ نهادها و موسسات غیردولتی خیریه به افراد نیازمند که بدلیل کرونا مجبور به اقامت در خانه شده اند، می باشد.

ویروس کرونا در ترکیه منطبق با آمارهای رسمی بیش از ده هزار نفر را مبتلاء کرده و تعداد کشته های ناشی از ویروس نیز قریب به 40 نفر می باشد. گرچه آمارهایی از مناطق آلوده در ترکیه بطور رسمی منتشر نشده است ولی گفته می شود در مناطقی که عمره گزاران مراجعه کرده به ترکیه در ماه گذشته در آنها ساکن هستند، شیوع ویروس بیشتر بوده است.

اگر چه دولت آنکارا در یازدهم مارس اعلام کرد که اولین مورد ویروس کرونا در ترکیه مشاهده شده است ولی در رسانه های اجتماعی این کشور ادعاهایی در زمینه وجود موارد بیماری کرونا در قبل از اعلام رسمی نیز موجود بود. در بعد از اعلام اولین مورد مشاهده بیماری دولت ترکیه تدابیری را در مراحل مختلف به مورد اجرا گذاشت ولی تاکنون از اعلام ممنوعیت کامل تردد در خیابانها خودداری کرده است و ممنوعیت تردد در خیابانها تنها شامل افراد بالای 65 سال می باشد. گفته می شود این مساله علاوه بر بعد روانی ناشی از تلاش دولت آنکارا برای گرداندن چرخهای اقتصاد این کشور نیز می باشد و پویش راه انداری از سوی اردوغان نیز هر چند ابعاد اجتماعی دارد ولی در اصل میتواند کمکی به گردش اقتصادی در کشور نیز باشد.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =