«خودباوری و خوداتکایی ملی»؛ مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران

تهران - ایرنا - ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در بیانه ای به مناسبت فرا رسیدن ۱۲ فروردین، «خودباوری و خوداتکایی ملی» را مهمترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران دانست.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، متن این بیانیه به شرح ذیل است:


بسم الله الرحمن الرحیم

«لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَأَنْزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزِیزٌ» (سوره‌ی حدید، آیه‌ی ۲۵)

‌ «من مدعی هستم که مثل ملت ایران ... از صدر ‌تاریخ عالم تا حالا نبوده ... چرا از خدا تشکر نمی کنید که در عصری واقع شده‌اید که یک همچو ملت [را] دارید؟» (از بیانات امام خمینی سلام‌الله علیه در اول فروردین ۱۳۶۱)

رشد و تعالی مستمر ملت ایران در طول تاریخ

با وجود این که در طول حیات ملت ایران طمع‌ورزی‌های قدرت‌های بیرونی و سست‌انگاری‌های برخی در درون، شرایطی را پدید آورد که این ملت رشید نتواند از ظرفیت‌های خدادادی به‌نحو احسن بهره‌گیری کند، اما این ملت در طول تاریخ حیات خود همواره یک حرکت رو به رشد مادی و تعالی معنوی را تجربه کرده و نه تنها واپسگرایی را پس زده، بلکه حتی سکون و رکود را هم برنتابیده است. در دوره معاصر، تجربه ناکام ملت ایران در نهضت ضداستبدادی مشروطه و نهضت ضداستعماری ملی شدن نفت، این تجربه گران‌بها را فراهم آورد که عدم تکیه به فرهنگ اصیل اسلامی، علت اصلی رکود و شکست دو نهضت بزرگ ملت ایران بوده است.

مبنا و مسیر و هدف جمهوری اسلامی؛ باور به خدا، اطاعت از خدا و رسیدن به خدا

بر این اساس، هنگامی که امام خمینی سلام‌الله علیه ندای مبارزه با حکومت استبدادی و مقابله‌ با وابستگی سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران به بیگانگان و در رأس آن آمریکا را از یک مدرسه  دینی در شهر قم طنین انداز کرد، ملت مؤمن ایران به گستره تمامی ایران زمین بپاخاست و یک‌دل و یک‌صدا فریاد "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" را سر داد و با تحمل سختی‌ها و فشارها، از تهدیدها نهراسید و شجاعانه بر نهضت خمینی بزرگ که مبنای آن باور به خدا، مسیر آن اطاعت از خدا و هدف آن رسیدن به خدا بود، با همه وجود و تا پای جان پای فشرد.

جمهوری اسلامی؛ رهاورد بلوغ تاریخی، دستاورد عقلانیت متکی به باورهای دینی ملت ایران

نتیجه باور عمیق دینی و عزم راسخ و مجاهدت مسئولانه ملت ایران و پیوند گسست‌ناپذیر آنها از نایب امام زمان (عج) و پیروی پیوسته و قاطع آنها از ولی فقیه عادل، شجاع، مدیر و مدبر، در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ جلوه‌گر شد و بنیاد رژیم ستم‌شاهی فرو ریخت و استبداد داخلی و سلطه‌ خارجی متکی بر آن در هم شکسته شد. از این پس همه‌ توان دشمنان خارجی و دنباله‌های آگاه و ناآگاه داخلی آنها بر روی انحراف نهضت اسلامی ملت ایران متمرکز شد تا به گمان خود از درخت انقلاب اسلامی که با خون جوانان مؤمن و مسلمان و خون‌دل پدران و مادران و همسران متدین آنها آب‌یاری شده‌بود، میوه‌ی لیبرالیسم را بچینند، از این رو طی دوره‌ زمانی ۵۰ روزه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به اندازه‌ ۵۰ سال حکومت پهلوی تلاش کردند تا با تهدیدها و تطمیع‌های مختلف به‌زعم خود ملت ایران را از چشیدن شیرینی حاکمیت دینی محروم نمایند؛ غافل از آن که تجربه تلخ ملت ایران از نهضت‌های مشروطه و ملی‌شدن نفت، آنها را به یک بلوغ تاریخی سرنوشت‌ساز رسانده بود و از این رو عقلانیت متکی به باورهای دینی ملت ایران موجب شد تا آنها تصمیم تاریخ‌ساز خود را بگیرند و با اکثریت قاطع ۹۸/۲ درصدی به "جمهوری اسلامی"، نه یک کلمه و نه یک کلمه زیاد، آری بگویند و ثمره‌ی تلاش، مجاهدت و جان‌فشانی تاریخی خود را در ۱۲ فروردین‌ماه ۱۳۵۸ جشن بگیرند.

صالحان، عهده‌دار حکومت در جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی بسترساز نفی هر گونه استبداد فکری و اجتماعی و انحصار اقتصادی و تضمین‌کننده‌ گسستن از سیستم استبدادی و سپردن سرنوشت مردم به دست خودشان است تا از طریق ایجاد نهادها و بنیادهای سیاسی که خود پایه‌ تشکیل جامعه است، صالحان عهده‌دار حکومت و اداره‌ مملکت ‌گردند. ‌جمهوری اسلامی؛ تبلور آرمان سیاسی ملتی هم‌کیش و هم‌فکر جمهوری اسلامی، حکومتی برخاسته از موضع طبقاتی و سلطه‌گری فردی یا گروهی نیست، بلکه تبلور آرمان سیاسی ملتی هم‌کیش و هم‌فکر است که به خود سازمان می‌دهد تا در روند تحول فکری و عقیدتی راه خود را به سوی هدف نهایی (حرکت به سوی الله) بگشاید. ملت ایران در این عزم تاریخی همه ی غبارها و زنگارهای طاغوتی را زدود و خود را از آمیزه‌های فکری بیگانه پاک نمود و به مواضع فکری و جهان‌بینی اصیل اسلامی بازگشت تا بر اساس موازین اسلامی جامعه ی نمونه (اسوه) را بنا کند.

دستاورد جمهوری اسلامی؛ عدم‌تبعیض در اجرای عدالت

جمهوری اسلامی، حکومتی است که در آن، جمیع اقشار ملت با یک چشم دیده می‌شوند و نور عدالت الهی بر همه و همه به یک طور می‌تابد و باران رحمت قرآن و سنت بر همه کس به یکسان می‌بارد. در جمهوری اسلامی اختلاف نژاد و سیاه و سفید مطرح نیست، همه برادر و برابرند؛ فقط و فقط کرامت در پناه تقوا و برتری به اخلاق فاضله و اعمال صالحه است و فرقی میان زن و مرد و اقلیت‌های مذهبی و دیگران در اجرای عدالت نیست و تمام اقشار ملت به حقوق خود می‌رسند.

اهمیت چرایی و چگونگی ماندن برای جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی، متحجّر و در برابر پدیده‌ها و موقعیّت‌های نو به نو، فاقد احساس و ادراک نیست، امّا به اصول خود به‌شدّت پای‌بند و به مرزبندی‌های خود با رقیبان و دشمنان به‌شدّت حسّاس است. با خطوط اصلی خود هرگز بی‌مبالاتی نمی‌کند و برایش مهم است که چرا بماند و چگونه بماند.

"طهارت اقتصادی"؛ شرط مشروعیت مسئولان در جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی، حامل الگویی جدید از حکمرانی است که در آن مسئولان و کارگزاران و مدیران حکومتی اعم از اجرایی و تقنینی و قضایی، در قبال ملت و نظام "مسئولیت حداکثری" و "حقوق حداقلی" دارند. در جمهوری اسلامی نه تنها برخورداری همه‌ی مسئولان و کارگزاران و مدیران از تقوای شخصی ضروری است، بلکه احراز و استمرار "تقوای سیاسی" آنها الزامی است. در جمهوری اسلامی، شرط مشروعیت همه‌ی مقامات حکومت، "طهارت اقتصادی" است که بر اساس آن، "ضرورت"؛ مبنا و "صرفه‌جویی"؛ معیار هزینه‌کردن بیت‌المال است.

"مسئولیت حداکثری" و "حقوق حداقلی" مسئولان در جمهوری اسلامی

در جمهوری اسلامی، مردم در عین حال که "مسئولیت حداکثری" در قبال نظام اسلامی که میراث ملی، انقلابی و اسلامی ملت تمدن‌ساز ایران است، دارند از "حقوق حداکثری" در برابر مسئولان و کارگزاران و مدیران حکومتی برخوردارند. "تقوای سیاسی مسئولان"، ضامن پیشرفت همه‌جانبه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، ضمن تبریک روز جمهوری اسلامی ایران به رهبر انقلاب اسلامی و آحاد ملت ایران، تأکید می‌کند که تجربه‌ی ۴۱ ساله‌ی جمهوری اسلامی بیان‌کننده‌ی این حقیقت است که هرگاه دل‌زدگی از شعارهای ابدی انقلاب اسلامی نظیر آزادی، اخلاق، معنویّت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت و برادری پیش آمده، از روی‌گردانی مسئولان از این ارزش‌های دینی بوده و نه از پای‌بندی به آنها و کوشش برای تحقّق آنها. از این‌رو در طلیعه‌ی چهل و دومین سال استقرار جمهوری عزیز اسلامی، همه ی خدمتگزاران به این ملت مؤمن و هوشیار را به پای‌بندی جدی‌تر و عملی‌تر به معیارها و شاخص‌های "تقوای سیاسی" دعوت نموده و از آنها می‌خواهد بیش از پیش به قدرت این ملت تمدن‌ساز را که نظیر آن از آغاز تاریخ تا کنون نبوده، باور کرده و با رفع موانع از پیش‌روی پیشرفت جوانان این سرزمین، زمینه‌ساز بروز و ظهور توانمندی‌های خارق‌العاده‌ی آنها باشند

مهم‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی؛ "خودباوری و خوداتکایی ملی"

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اعتقاد راسخ دارد که "خودباوری و خوداتکایی"، مهم‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی است؛ به گونه‌ای که در مسیر تکامل، هر فرد بتواند خود، مسئول رشد و ارتقا و رهبری گردد. بر این اساس پرورش سربازانی چون محسن حججی و یا فرماندهانی چون قاسم سلیمانی که اوج ظرفیت انسانِ خدایی را در دنیایی که زرق و برق‌های مادی بر همه چیز و همه کس آن سایه انداخته است، نشان‌دهنده‌ی ظرفیت، قدرت، مدیریت و سازمان‌دهی بی‌نظیر نظام جمهوری اسلامی می داند. از این‌رو، از همه ی مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعّالان جوان، در همه‌ی میدان‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویّت و عدالت، می‌خواهد تا بیش از پیش شانه‌های خود را زیر بار مسئولیّت دهند، از تجربه‌ها و عبرت‌های گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را "الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی" سازند.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷، به دعوت امام خمینی (ره) همه‌پرسی حکومت جمهوری اسلامی در سراسر ایران برگزار شد و در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، ۹۸.۲ درصد واجدان شرکت در همه‌پرسی با دادن رای «آری»، موافقت خود را با استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران اعلام کردند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha