خانه نشینی در روز طبیعت ، تضمین سلامتی

گچساران - ایرنا - خانه نشینی در روزی که بنابر یک رسم دیرینه مردم به کوه و جنگل پناه می برند تا دورهم نشینی شادی داشته باشند، انتخاب هموطنان ایرانی در نوروز کرونایی امسال برای تضمین سلامتی است.

وفاق هموطنان برای پیوستن به پویش روز طبیعت در خانه می مانیم شاید فردا بتواند یک سیزده به در حماسی در کشورمان را رقم بزند. 

ایرانیان که امسال با ورود ویروس مرموز کرونا به کشور نوروزی متفاوت را تجربه کرده اند خوب می دانند که بیماری و چه بسا مرگ در دامن طبیعت کمین کرده تا برای یک روز خوشی ارزشمندترین دارایی خانواده ها یعنی جان و سلامتی آنان را به خطر بیاندازد.

شاید برخی ها تصور کنند که با استفاده از ماسک، دستکش و ژل شست و شوی دست ها می توانند هم در روز سیزده به در به دامن طبیعت بروند و هم از بیماری کرونا در امان باشند اما کارشناسان حوزه بهداشت و درمان هشدار می دهند با توجه به اینکه ویروس کرونا ۲ هفته دوره نهفتگی دارد احتمال دارد افرادی به ظاهر سالم که ناقل این بیماری هستند در روز سیزده به در مرگ به مهمانان طبیعت سوغات بدهند.

با توجه به اینکه کارشناسان معتقدند که ویروس کرونا می تواند ساعت ها بر روی سطوح فلزی و شیشه ای زنده بماند احتمال انتقال این ویروس با وسایلی که خانواده برای پیک نیک در سفر استفاده می کنند به خانه هایشان وجود دارد.

یک شهروند گچسارانی می گوید: هر ساله چند روز قبل از عید همراه خانواده خود به استان های دیگر سفر می کردم و سه روز قبل از روز طبیعت در دل طبیعت خوش وآب و هوای این شهرستان چادر برپا می کردیم و تا نیمه شب در آنجا  دورهمی های به یاد ماندنی داشتیم اما امسال دور سیر و سیاحت بهاره را خط کشیدیم تا از ویروس کرونا جان سالم بدر ببریم.

ناصر شفیعی افزود: فرصت برای سفر و دیدن طبیعت وجود دارد و پس از مهار ویروس کرونا جبران این روزها را خواهیم کرد.

وی بیان کرد: ما ایرانی ها تعطیلات نوروز زیادی را با انجام سنت های باستانی چون دید و بازدیدها و سیر و سفر در طبیعت سپری کرده ایم اما معتقدم در سال های آینده این روزها و وفاق ملی برای بیرون راندن دشمن نامرئی کرونا با قرنطینه های خانگی در خاطر همه هموطنان ماندگار خواهد بود.

یکی دیگر از شهروندان گچسارانی اقدام مسئولان برای مسدود کردن راه های منتهی به مناطق گردشگری شهر دوگنبدان را ستود و افزود: در این روزهای کرونایی باید به فکر سلامت خود باشیم.

فاطمه اسداللهی اظهار داشت: در این روزها که ویروس کرونا به عنوان چالشی جهانی دغدغه همه بشر شده است و همه نسخه شفابخش آن را کاهش فاصله های فیزیکی اجتماعی می دانند نباید با بی احتیاطی جان خانواده و خود را به خطر بیاندازیم.

وی با اشاره به اظهارات کارشناسان حوزه بهداشت و درمان تاکید کرد: احتمال اینکه قبل از نشستن ما در طبیعت مسافرانی آن منطقه را به ویروس کرونا آلوده کرده باشند زیاد است و ریسک احتمال این بیماری خطرناک به چند ساعت خوشگذرانی نمی ارزد.

یک دانشجوی گچسارانی می گوید:هر چند رفتن به کوه و جنگل در روز سیزدهم فروردین یک آیین دیرینه باستانی است اما در این شرایط کرونایی ترجیح می دهم در خانه بمانم و با استفاده از فضای مجازی و برنامه های تلویزیونی از تماشای طبیعت لذت ببرم.

سیما احمدی از هموطنان خواست روز سیزدهم فروردین در خانه های خود بمانند و هرگز حتی برای سفری درون شهری اقدام نکنند. 

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گفت:طرح ممنوعیت خروج خودروها در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین در ورودی ها و خروجی های همه شهرهای استان اجرا می شود.

سرهنگ بهنام ویسی پور افزود: با توجه به انتشار ویروس کرونا در کشور امسال اجازه خروج شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی برای انجام آیین های روز سیزده به در داده نخواهد شد.

ویسی پور تاکید کرد: براساس قانون افرادی که در مقابل پلیس مقاومت کنند ۵۰۰ هزار تومان جریمه و خودروی آنان به مدت یک ماه به پارکینگ منتقل خواهد شد.

رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون تنها مسافرانی که در روزهای قبل اقدام به سفر کرده اند اجازه بازگشت به محل سکونت خود دارند که به جاده های کمربندی برای پیشگیری از ورود به شهرها هدایت می شوند.

وی گفت: تردد خودرو در جاده های استان از روز ۲۵ اسفند تا پایان روز دهم فروردین امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۰درصد کاهش یافته  است.

وی بیان کرد: طرح ویژه نوروزی پلیس در جاده های ارتباطی استان از روز بیست و پنج اسفند آغاز شده و تا روز شانزدهم فروردین حضور پلیس با تمام تجهیزات ادامه دارد.

باتوجه به سرایت ویروس کرونا با عطسه،سرفه، دست دادن  و روبوسی متخصصان بر خودداری از سفرهای درون شهری و برون و ماندن در خانه تاکید می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =