۱۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۴
کد خبرنگار: 2183
کد خبر: 83734330
۳۴ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

در روز طبیعت خانه‌هایمان را سبز کنیم

ساری - ایرنا - امسال روز طبیعت با خانه نشینی کرونایی همراه است، اما شاید بتوان با چند کار سبز و کوچک در محیط خانه روز طبیعت را جشن گرفت.

این‌ روزها خانه‌نشینی بخش مهمی از مبارزه با ویروس ناخوانده کرونا است. خانه نشینی که متاسفانه تمامی فعالیت های عمومی از جمله عزاداری و جشن را مختل کرده است . 

چه می شود کرد باید برای شکست ویروس کرونا که به یک اپیدمی و تهدید جهانی تبدیل شده است همه دست در دست هم دهیم و عزم همگانی را به کار گیریم .

یکی ازرویدادهایی که همواره با دورهمی و جشن و شادی است ، روز طبیعت یا به اصلاح عمومی سیزده بدر است. سیزده بدری که تا یادمان می آید در طبیعت سپری و در کنار بزرگان و کوچیک ترهای خانواده سپری شد. 

امسال جشن باستانی سیزده بدر نیز تحت الشعاع ویروس کرونا قرار گرفته است و طبق توصیه های بهداشتی و پزشکی باید همه خانه نشینی را در این روز نیز بجا بیاورند.  

اما شاید بتوان با چند کار کوچک روز طبیعت را در خانه نیز جشن گرفت . کارهایی که رنگ سبزی طبیعت را در میان اعضای خانواده بیاورد و جای خالی طبیعت نشینی را پر کند. 

به گل ها رسیدگی کنیم

روز طبیعت بهترین فرصت برای رسیدگی به گل های خانگی است. می توانید به کمک دیگر اعضای خانواده گل های خانگی را هرس کنید و دستی به سروروی آن بکشید. 

فصل بهار فصل نفس کشیدن گیاهان است به همین خاطر اگر برایتان امکان دارد ریشه گلهای خانگی را برای دقایقی از خاک خارج کنید و خاک گلدان ها را نیز عوض کنید. 

شاخه های خشک گل ها را چیده و یا از گلدان ها جمع آوری کند و در صورت دسترسی به رنگ گلدان ها را رنگ بزنید تا با علاوه بر تنوع ، رنگ تازگی به خانه هایتان ببخشد. 

اگر در خانه باغچه دارید خاک آن را زیر و رو کنید تا ریشه گیاهان نفس بکشند، زیرا علاوه بر جلوگیری از روییدن علف های هرز ، در رشد و شادابی گیاهان تاثیر گذار است.  

نقاشی بکشیم

اگر فرزند دارید یا خود فرزند یک خانواده هستید با دیگر اعضای خانواده به نقاشی بپردازید و اتفاقات و آرزوهایتان را نقاشی کنید. 

خجالت نکشید زیرا نقاشی کردن فقط خاص کودکان نیست و بزرگ تر ها نیز می توانند نقاشی کنند. یادمان نرود به یادمانی ترین آثار نقاشی دنیا برای آدم بزرگاست نه کودکان پس از نقاشی کشیدن با فرزندانتان لذت ببرید. 

اگر امکان دارد پنجره خانه را بازکنید و روبه منظره نقاشی کنید تا نه تنها دلتنگی تان برای طبیعت و کوچه و خیابان بر طرف شود، بلکه تصویر متفاوتی از محیط خانه براییتان تداعی شود. 

سبزه ها را کوچک گره بزنید

حتما برای سفره هفت سین سال نو سبزه خریده و یا کاشته اید. البته ترجیح این بود که سبزه ها را خود در خانه می کاشتید تا از خانه خارج نشوید و از ویروس کرونا دور باشید. 

البته سبزه خانگی رنگ دیگری دارد زیرا بذر آن با دستهای کدبانوی خانه کاشته و جوانه زده است که احترام و جلای متفاوت و خاصی دارد.  

یکی از رسوم روز سیزده بدر گره زدن سبزه سفره هفت سین است که در باور عمومی با نیت باز شدن گره دشواری‌ها و برآورده شدن آرزوها، از جمله بیرون کردن نحسی انجام می شود. 

معمولا گره زدن سبزه در طبیعت انجام می شود و یک یا ۲ نفر از اعضای خانواده سبزه هفت سین را گره زده و باقی خانواده سبزه تازه در طبیعت را برای برآورده شدن آرزوهایشان گره می زنند.

حال که در خانه هستیم سعی کنیم با گره های کوچک گره سیزده بدر به همه برسد تا همه اعضای خانواده بتوانند آرزوهایشان را با هم گره بزنند.  

غذای سبز بخورید

یکی از دیگر کارهای روز طبیعت سبز کردن سفره است. می توانید با غذاهای سبز سفره هایتان را سبز کنید. البته این مسئله به شما فرصت می دهد حداقل برای یکبار همه شده از جوجه کباب در طبیعت فاصله بگیرید. 

قرمه سبزی یا سبزی پلو با ماهی می تواند گزینه خوبی برای روز طبیعت باشد که البته قرمه سبزی از رنگ سبز بیشتری برخوردار است. 

اگر بلد نیستید با یکی از بزرگان خانواده تماس بگیرید ، حتما به شما طرز تهیه این ۲ غذا را خواهند آموخت. اگر بزرگترها دستشان بند است نگران نباشید در اینترنت همه چیز پیدا می شود از جمله دستور پخت. 

آلبوم های خاطرات را مرور کنیم

شاید هنوز به فکرتان نرسیده باشد اما مرور خاطرات در میان تصاویر آلبوم‌های عکس قدیمی تجربه ای بی نظیر به شما خواهد داشد.پس این فرصت را از دست ندهید. 

بنشینید با دیگر اعضای خانواده و آلبوم های قدیمی را زیر و رو کنید و اندکی در گذشته سفر کنید. به خاطرات قدم بزنید و آن ها را به یکدیگر یادآوری کنید. با دیدن نخستین صفحه از آلبوم عکس لبخند رضایت بر روی لبانتان جاری شود. 

البته مراقب باشید برای دیدن و یا پنهان کردن عکس های قدیمی یا بچگیتان عجله نکنید ، چون ممکن است ناخودگاه به آلبوم آسیب بزنید.

راستی دیدن عکس های قدیمی با تیپ و قیافه ها یا لباس های مد آن زمان صفایی دارد. اگر دهه شصتی باشید منظور من را خوب درک می کنید. 

البته کارهای دیگر هم در روز طبیعت می توان انجام داد آما فراموش نکنید که " در خانه بمانید" .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =