"کرونا به‌در" حیاتی‌تر از سیزده‌ به‌در است

مشهد- ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر مشهد بر لزوم رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی یکایک شهروندان تاکید و بیان کرد: کرونا به‌در حیاتی‌تر از سیزده به‌در است.

محمدرضا حیدری ظهر سه‌شنبه در قالب پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: از بامداد تا شامگاه سیزدهمین روز ۱۳ فروردین ماه به منظور رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی خروج خودروها از منزل در مشهد ممنوع است.
وی خطاب به همه شهروندان:  شکیبایی کنیم، کرونا به‌در مهمتر و حیاتی‌تر از سیزده به‌در است.

رییس شورای شهر مشهد تاکید کرد: در خانه بمانیم!
پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی نیز پیش از این اعلام کرده است: حرکت خودروها از پنج بامداد تا ساعت ۲۴ روز سیزدهم فروردین ماه جاری از مقابل خانه برای شهروندان در سراسر این استان ممنوع است.

بر این اساس، نه تنها خودروهای شهروندان متخلف از این ابلاغ قانونی به مدت یک ماه توقیف می‌شوند بلکه رانندگان آنها نیز محکوم به پرداخت پنج میلیون ریال جریمه نقدی هستند.

استاندار خراسان رضوی نیز دیروز اعلام کرد: در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تاکنون ۲ هزار دستگاه انواع خودرو از مبادی ورودی‌ مسیرهای جاده‌ای این استان به مبدا حرکتشان بازگردانده شده‌اند.

علیرضا رزم‌حسینی افزود: در چارچوب اجرای این طرح قانونی، اقدامات بازدارنده در ۱۳۲ نقطه استان خراسان رضوی توسط هزار و ۹۸۰ مامور نفر در سه نوبت کاری در حال اعمال است. 

"طرح فاصله‌گذاری اجتماعی" یک مصوبه ملی است که از سوی کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مستقر در وزارت کشور، مدیریت، اجرا و نظارت می‌شود. مدت تعیین شده برای اجرای این طرح هشتم لغایت بیستم  فرودین ماه جاری است که در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تمدید خواهد شد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی "فاصله‌گذاری اجتماعی" به معنای تلاش برای به حداقل رساندن تماسهای بین فردی است.
این تصمیم شامل شهروندانی است که فاقد علائم ظاهری ابتلا به بیماری کرونا هستند، یعنی بیمار یا مشکوک به ابتلا به کرونا نیستند اما ممکن است ناقل ویروس عامل این بیماری باشند. بر این اساس سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی برای قطع چرخه انتقال ویروس در میان مردم عادی اتخاذ شده است.
اجرای این طرح مراحل مختلف دارد که برخی از آن پیشتر اجرا شده‌ و اینک اقداماتی دیگر بر تمهیدات گذشته افزوده می‌شود. از جمله اقدامات در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که تاکنون نیز اجرایی شده تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز خرید غیرضروری، اماکن ورزش عمومی و همچنین ممانعت از برپایی تجمع‌هایی مانند مراسم ختم و عروسی است.
به حداقل رساندن مسافرت‌های بین‌شهری نیز از مواردی است که در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی پیگیری و اعمال می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =