اقدام روزنامه آمریکایی برای زنده‌ نگه‌داشتن یاد درگذشتگان کرونا

تهران- ایرنا- روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز با تشکیل پرونده خبری و درج سوگنامه‌ای از درگذشتگان نامدار هنری، ورزشی یا علمی بر اثر شیوع بیماری کرونا ضمن معرفی آنها، یادشان را زنده نگه داشت.

این مطالب در پرونده‌ خبری به نام «آنها که از دست دادیم»، ضمن اعلام خبر درگذشت افراد نامدار در شاخه‌های مختلف هنری، ورزش، رسانه یا علمی و اساتید دانشگاه و نویسندگان سوگنامه کوتاهی از اقدامات آنها طی زندگی همچنین زندگینامه مختصری در مورد آنها را دربر می گیرد؛ هر چند این پرونده خبری بیشتر در مورد افراد مشهور است گاه می‌توان اسامی افراد نه چندان شهره اما فداکار را نیز در میان این اسامی دید. مانند دز ان رومین Dez-Ann Romain معلم یکی از مدارس دولتی نیویورک که در سن سی‌و شش سالگی و اولین معلمی است که به دلیلکرونا درگذشته است.

 در حالیکه اولین مورد ابتلا به کرونا در آمریکا در یک فرد تازه‌برگشته از سفر در شهر واشنگتن ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰ (۳۰ دی ۱۳۹۸) و اولین فرد مبتلا داخل آمریکا در شهر نیویورک اول ماه مارس (۱۱ اسفند ۱۳۹۸) گزارش شد، پس از آن آمار ابتلا در این کشور به سرعت افزایش یافت؛ اولین سوگنامه در این پرونده خبری به ۱۶ ماه مارس (28 اسفند) مربوط است.

میان نام‌های مشهوری که بر اثر این بیماری درگذشته اند ترنس مک‌نلی Terrence McNally نمایشنامه نویس آمریکایی و برنده چهار جایزه تونی در تئاتر در سن هشتادویک سالگی، آلن مریل Alan Merrill نوازنده گیتار و ترانه‌سرا در سن هفتادویک سالگی، ویلیام هرمریچ William Helmreich جامعه‌شناس، استاد دانشگاه و نویسنده در سن هفتادوچهار سالگی، مایک لانگو Mike Longo نوازنده پیانو، موسیقیدان و مدرس موسیقی در سن هشتادوسه سالگی، آلن فایندر Alan Finder روزنامه‌نگار و نویسنده در سن هفتادو دوسالگی و مارک بلوم Mark Blum هنرپیشه تئاتر در سن شصت‌ونه سالگی و جنی پولانکو Jenny Polanco طراح لباس و مد را می توان دید.

ویروس کرونا موسوم به کوید ۱۹  اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.  

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت استفاده شود ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

بر اساس آخرین داده ها تاکنون ۱۶۴ هزار و ۳۵۹ نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد ۵ هزار و ۵۰۷ نفر بهبود یافته اند و سه هزار و ۱۷۳ نفر درگذشته اند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =