بیانیه سمن‌های قزوین در حمایت از طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

قزوین - ایرنا - سازمان‌های مردم نهاد استان قزوین در بیانیه‌ای از طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با ویروس کرونا حمایت کرده و از مردم خواستند که در خانه بمانند.

در این بیانیه که روز سه شنبه منتشر شده آمده است:

«بحران‌ها در کنار هزینه‌های سهمگین و بزرگی که به شهروندان و نهادهای حکمرانی تحمیل می‌کنند، می‌توانند واجد سویه‌های فرصت‌ساز برای جامعه مدنی باشند. امکان‌های فراروی‌نهاده‌ای که با جدی‌گرفتن آن‌ها ظرفیت‌های تازه‌ای را در زیست اجتماعی و فرهنگی شهروندان آشکار می‌سازد. وضعیت امروز جامعه ایران، در شکل کلی، و استان قزوین در مقیاسی کوچک‌تر، آن‌گاه که با چالش ویروس خطرناک کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، می‌تواند میدان‌های تازه‌ای از کنش‌گری موثر اجتماعی و تاب‌آوری را در پیش‌روی شهروندان قزوینی قرار دهد.

پرسش بنیادین برخاسته از وضعیت بحرانی امروز جامعه ایرانی این است که: "چه باید کرد؟" حجم انبوه محتواهای تولیدشده در پاسخ به این پرسش نشان‌دهنده سطح دغدغه‌مندی نظری شهروندان در کنار اقدامات مؤثر نهادهای حکمرانی (دولت) است. در کنار این کوشش‌های نظری، ارائه راهکارهای عملی هم‌راستا با استراتژی اتخاذشدی مؤثر "فاصله‌گذاری اجتماعی" ضروری می‌نماید.

این ضرورت جز با به‌ یاری‌طلبیدن تمامی ظرفیت‌های آشکار و نهان اجتماعی نهادهای مدنی در استان قزوین محقق نخواهد شد. از این رو، اکنون که تمامی دست‌اندرکاران مهار این ویروس به این نتیجه مهم رسیده‌اند که یکی از مؤثرترین استراتژی‌ها برای مقابله با ویروس ایجاد "فاصله‌گذاری اجتماعی" بین افراد و "خانه‌نشینی" است، در چند روز اخیر شاهد تلاش چشمگیر دولت برای شروع اجرای این استراتژی در کشور و به‌تبع در استان خود بوده‌ایم.

اجرای موفقیت‌آمیز سیاست "فاصله‌گذاری اجتماعی" مستلزم همکاری توامان دولت و جامعه مدنی است. بدین‌منظور، ما، مدیران سازمان‌های مردم‌نهاد استان قزوین، در اقدامی مشترک از تمامی شهروندان خوب استان دعوت می‌نماییم تا در خانه بمانند و به اجرای درست و دقیق راهبرد "فاصله‌گذاری اجتماعی" یاری رسانند.

بدون تردید، حل این بحران و گذار از آن مستلزم همکاری و همیاری وسیع در تمامی بخش‌های جامعه است. بدون همراهی جامعه و فرهنگ‌سازی مناسب امکان گذار از بحران بزرگ وجود نخواهد داشت. شهروندان آگاه تاکنون به‌خوبی نشان داده‌اند که با تکیه بر مسئولیت اجتماعی و با بهره‌گیری از سرمایه اجتماعی در شرایط دشوار حاصل از تحریم‌های ظالمانه و ناعادلانه تحمیل‌شده بر کشور عزیزمان چگونه می‌توان بحران را مدیریت و دامنه گسترش آن را کنترل نمود؛ چنانکه در روزهای گذشته شاهد بودیم جامعه ایرانی قدردان جان‌فشانی‌ها و ایثارگری‌های کادر درمانی، پزشکان و پرستاران عزیز، بوده و با فعالیت‌های داوطلبانه خود برای یاری‌رساندن به "مدافعان سلامت" دل‌سوزانه در صحنه‌های مختلف حاضر بوده‌ است.

اکنون نیز ضرورت دارد که این قدردانی با تلاش برای تقویت سیاست‌های پیشگیرانه و دعوت همگانی برای "درخانه‌ماندن" فراگیر شود و به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا بینجامد. در این راستا، سازمان‌های مردم‌نهاد استان قزوین با تکیه بر سرمایه اجتماعی گران‌سنگ خود و با پیشنهاد برنامه‌ای عملی، جامعه مدنی استان و تمامی شهروندان عزیز را برای مقابله با این بحران فعالانه بسیج می‌نماید.

رمز موفقیت برنامه "فاصله‌گذاری اجتماعی" از طریق "خانه‌نشینی" همراه‌نمودن اکثریت شهروندان با این برنامه است. یادمان باشد که بنابر اعلام متخصصان، یک فرد آلوده به این ویروس می‌تواند در یک ماه تا بیش از ۴۰۰ نفر را آلوده کند؛ بنابراین، ضرورت دارد که شهروندان آگاه و فهیم قزوینی، افزون بر خانه‌نشینی، با استفاده از تمامی وسایل ارتباطی همچون شبکه‌های مجازی و تلفن از قدرت سرمایه اجتماعی خود برای متقاعدسازی افرادی که در دایره نفوذشان قرار دارد، بهره گیرند.

در این طرح فضای مجازی و تلفن ابزارهای موثری برای ارتباط‌گیری و متقاعدسازی افرادی است که در دایره ارتباطی هر یک از ما قرار دارند. پس از همین حالا به پویش #زنگ بزن_متقاعد_کن  بپیوندیم و زنجیره ارتباطی متقاعدسازی برای ماندن در خانه‌ها را شکل دهیم.»

این بیانیه از سوی ۶۹ سمن جوان، ۶۱ سمن اجتماعی و ۵۱ سمن بهزیستی در استان قزوین به امضا رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =