اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم

تهران - ایرنا - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی، گزارش از اقدام های این وزارتخانه را برای مقابله با کرونا ارائه و تاکید کرد: فعالیت‌هایی مانند ارائه خدمات پزشکی، حمایت از کسب و کار و نیروی کار، ایجاد ساز و کار لازم برای حمایت از اقشار کم درآمد بوسیله مشورت با کارشناسان، تدوین و اجرا می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در این یادداشت می‌افزاید: همه‌گیری کووید ۱۹ در کنار ایجاد بحران در حوزه سلامت، هزینه‌های گسترده‌ای را بر اقتصاد جهانی و ابعاد مختلف زندگی اجتماعی فرهنگی جوامع بر جای گذاشته است. روبروشدن با چالش‌های این بحران عالمگیر در کشورهای مختلف یک مواجه بی سابقه، تجربه‌نشده و بسیار سخت بوده است.

ایران اسلامی در حالی‌ به جنگ کرونا رفته‌است که شدیدترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌ها را هم تحمل می‌کند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بسیج همه امکانات، از اوایل اسفندماه ۱۳۹۸، سیاست‌ها و تدابیر متعددی را برای ارائه خدمات درمانی به مبتلایان به کووید ۱۹، کنترل شیوع و قطع زنجیره انتقال ویروس  و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و افرادی که شغل و درآمدشان تحت تأثیر قرار گرفته تدوین و اجرایی کرده که در گزارشی کوتاه به آن پرداخته شده است. 

وزیر کار درگزارش خود از جزئیات اقدام های این وزارتخانه افزوده است: بیش از پنج هزار تخت بیمارستانی در مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی برای خدمت‌رسانی به مبتلایان به کرونا اختصاص یافت و بیش از ۹ هزار و ۲۰۰ نفر بیمار در این مراکز بستری شدند و خدمت دریافت کردند.

مراکز تولیدی دارویی- بهداشتی وزارتخانه، به‌ویژه در شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، حتی با تغییر و گسترش خط تولید خود، تاکنون ۴۰۰هزار لیتر محلول و ژل ضدعفونی‌کننده دست (بر پایه الکل)،  بیش از سه میلیون لیتر محلول ضدعفونی‌کننده سطوح (بر پایه آب اکسیژنه یا آب ژاول)، ۶ تن ماده موثر هیدروکسی کلروکین را طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولید کرده‌اند. همچنین، شرکت‌های توزیع  نیز در ایام نوروز بدون محدودیت، محصولات  مقابله با این بیماری از جمله ۶.۱ میلیون عدد ماسک سه‌لایه را بین مراکز درمانی توزیع کرده‌اند. در همین ارتباط، در مراکز سازمان فنی و حرفه‌ای نیز با اختصاص فضا و تجهیزات کارگاهی، ماسک و لباس ایزوله، دستکش، و سایر تجهیزات مصرفیِ موردنیاز در حال تولید است.

همچنین با توجه به اینکه قطع زنجیره انتقال ویروس و کنترل شیوع بوسیله کاهش سفرها و ممنوعیت تجمعات و ایجاد فاصله اجتماعی از راهبردهای اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا است، از اوایل اسفندماه ۱۳۹۸ تمهیدات و تصمیمات متعددی (به‌ویژه درسازمان تأمین اجتماعی) برای خارج نشدن غیرضروری مردم از منزل اتخاذ شده و برای نمونه، کلیه رسیدگی های هیئت های تشخیص بدوی و تجدیدنظر سازمان تأمین اجتماعی و همه رسیدگیهای هیئت های حل اختلاف کارگری و کارفرمایی تا پایان فروردین ماه به تأخیر افتاد، ضرورت حضور و غیاب افرادی که از بیمه بیکاری استفاده می کنند تا پایان فروردین ماه برای کاهش سفرهای شهری و بین شهری متوقف شد.

علاوه براین کلیه دفترچه‌های درمانی که تا پایان بهمن‌ماه اعتبار داشتند، بدون نیاز به مراجعه به شعب سازمان یا کارگزاری‌ها تا پایان فروردین‌ماه ۱۳۹۹ تمدید اعتبارشدند و الزام به مراجعه حضوری برای ثبت درخواست بیمه بیکاری برچیده شد و به جای آن سامانه الکترونیکی راه‌اندازی شد که متقاضیان را از مراجعه حضوری بی نیاز کرده است.

شریعتمداری در این گزارش افزوده است: با توجه به اینکه این وزارتخانه مسئولیت خدمت‌رسانی به یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در رویارویی با کرونا را در سازمان بهزیستی بر عهده دارد، ضرورت داشت که از همه توان این سازمان برای حفاظت از آنها استفاده کند. خوشبختانه، با مداخلات به‌هنگام و اقدام های کارآمد و ابلاغ پروتکل‌های متعدد بهداشتی و مراقبتی به همه مراکز تحت پوشش این سازمان شامل بیش از ۸۰۰ مرکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان و معلولین، بیش از ۶۰۰ مرکز شبانه‌روزی نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و شیرخوارگاه‌ها و بیش از ۱۰۰۰ مرکز اقامتی معتادان در حال بهبود ونظارت مداوم، تاکنون کمترین مورد ازابتلای معلولان، سالمندان، فرزندان و سایرافراد مقیم درمراکز این سازمان گزارش شده است.

همچنین درکنار این اقدام های راهبردی و بسیار مهم، کمک‌هزینه برای تهیه اقلام بهداشتی و ضدعفونی‌کننده برای پیشگیری ازکرونا به مراکز این سازمان تخصیص یافت و پرداخت شد.

علاوه براین برای رویارویی با تأثیرات شدید کرونا برحوزه اشتغال، کسب‌وکارها و حمایت از نیروی کار نیز تاکنون تدابیر متعددی اندیشیده شده که افزایش مهلت‌های مربوط به فرایند انعقاد قرارداد و پرداخت حق‌بیمه بیمه‌شدگان صاحبان حرف ومشاغل آزاد، امهال سهم کارفرما برای فعالیت‌ها وکارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی، پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به کلیه بیمه‌شدگان مبتلا به بیماری کووید۱۹ و برقراری مقرری بیکاری برای کارگرانی که در این مدت بیکار می‌شوند. شناسایی تعاونی‌های فعال در حوزه البسه، دستکش و ماسک، تهمیدات لازم برای حمایت از آنها نیز صورت گرفته است.

وزیر تعاون پیرامون اقدام هایی که برای کاهش استرس و اضطراب هموطنان از بیماری کرونا و کاهش خروج مردم از منازل انجام شده به فعال سازی سامانه تلفنی ۱۴۸۰ سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: صندوق بازنشستگی کشوری نیز با مباشرت حوزه بهداشت و درمان در شهرهای درگیر کرونا به ارائه خدمات پزشکی به بازنشستگان پرداخت. صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هم با حدود ۵.۱ میلیون نفر در این ارتباط تعامل داشت و به بیش از یکهزار خانوار که به نوعی نیازمند مشورت و مساعدت‌های لازم بودند، کمک‌های موردنیاز را ارائه داد.

ایجاد سازوکارو سیاست‌های مشخص برای حمایت از اقشار کم‌درآمد در چهارچوب بسته‌های حمایتی دولت و با استفاده از اطلاعات بانک رفاه ایرانیان از دیگر اقدام هایی بود که در حال انجام است و بر پایه آن، تاکنون به حدود سه میلیون نفر از افراد ( با همکاری سازمان هدفمندی یارانه‌ها) بسته معیشتیِ ویژه پرداخت شده است.

محمد شریعتمداری در پایان تاکید کرد که وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی مجموعه تحولات مربوط به کووید ۱۹ در سطح جهانی و ملی را رصد می‌کند و سیاست‌ها و اقدامات مرتبط با مواجهه با کرونا را به وسیله مشورت با نخبگان و کارشناسان، به‌شکل انعطاف‌پذیر وبه‌موقع تدوین و اجرا می‌کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha