۱۲ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۰
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83734175
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

گره زدن سبزه سلامتی با ماندن در خانه

یزد - ایرنا - سیزده بدر از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است و در آن همه به طبیعت می روند، اما امسال به جای سبزه گره زدن در دامان طبیعت، باید در خانه ماند در خانه هم سبزه سلامتی را گره زد.

برخی بر این باور هستند که در روز سیزده بدر باید برای راندن نحسی از خانه بیرون روند و نحسی را در طبیعت به در کنند اما امسال بخاطر مهمان ناخوانده کرونا باید در خانه ماند و نحسی این ویروس را بیرون کرد و زنده ماندن و سلامتی را برای همگان به ارمغان آورد.

مردم استان یزد هر ساله در روز طبیعت همچون سایر نقاط کشور آیین‌های ویژه‌ای برگزار می کردند که می توان به گره زدن سبزه، سبزه به رود انداختن، خوردن کاهو و سکنجبین، پختن خوراک‌های گوناگون به‌ویژه آش رشته ، شولی و برگزاری بازیهای بومی محلی  اشاره کرد.

اما امسال برخلاف سالهای دیگر به دلیل سایه انداختن این ویروس خود خوانده باید در خانه بمانیم و در کنار اعضای خانواده دعا کنیم این ویروس  برای همیشه از این جهان رخت بندد.

در این روز همه مردم باید برای مبارزه وقطع  زنجیره ویروس کرونا با هم عهد و پیمان بندند تا در خانه بمانند تا سلامتی خود و خانواده خود را تضمین کنند.

البته مسوولان استان یزد برای ماندن شهروندان در خانه و نرفتن به طبیعت و  ییلاقها اقداماتی چون مسدود کردن وروردی و خروجی شهرها، جلوگیری از تردد غیر ضروری ، تعطیل کردن بوستانها و مراکز تفریحی  و ممنوع کردن اطراق حوالی رودخانه های فصلی و هچنین مراتع و اراضی ملی  در دستور کار خود قرار دارند که امیدواریم شهروندان کرونا را شوخی نگیرند و اقدامات مسوولان را بی نتیجه نگذارند.  

با توجه به اهمیت در خانه ماندن مردم و تاکید و توصیه مسئولان حوزه بهداشت و مقامات ارشد استان بر این امر، خبرنگار ایرنا با چندی از شهروندان یزد به گفت و گو نشست.

با ماندن در خانه نحسی کرونا را بدر کنیم

یک شهروند یزدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: من و خانواده ام  در روز طبیعت هرگز به دامن طبیعت نخواهیم رفت تا   سلامتی اعضای خانواده ام و دیگر هموطنانم به خطر نیفتاد.

فاطمه حسینی با بیان اینکه من اصلا در ایام عید به دید و بازدید اقوام خود نرفتم اظهار داشت: به نظرم پیشگیری بهتر از درمان است و اگر این روزها بیرون نرویم هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد ، در این برهه از زمان سلامتی همگان مهم است.

وی با بیان اینکه اگر روزهای شاد و خوشی در سال‌های آینده در کنار خانواده می خواهیم باید مدتی در خانه بمانیم تصریح کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا، همه عشق و محبت خود را با در آغوش گرفتن  و روبوسی با یکدیگر نشان می دادند اما این روزها با رعایت فاصله گذاری اجتماعی بخاطر حفظ سلامت دیگران باید عشق خود به دیگران ثابت کرد.

یک شهروند دیگر یزدی که حدود ۷۵ سال سن دارد گفت: من حدود پنج فرزند دارم امسال ایام عید هیچ کدام از فرزندانمان برای سلامتی ما و خودشان به دیدن ما نیامدند و از طریق تلفن و ارتباط تصویری با یکدیگر جویای احوال یکدیگر می شویم ؛  من هم آنها تاکید کردم که حتی روز سیزده بدر هم بیرون نروند و در خانه بمانند.

حسین عبدلی افزود: کادر پزشکی و درمانی کشور این روزها شب  و روز ندارند و شاید هم مدتها به خانه خود نرفتند بنابراین نباید با کوچکترین اشتباه زحمات آنها را به هدر ندهیم باید همه در خانه بمانیم.

وی خاطر نشان کرد: فرصت برای رفتن به طبیعت زیاد است، انشالله اگر این ویروس مخرب و کشنده ریشه کن شود با اعضای خانواده با دامن کوه و برزن خواهیم رفت.

این شهروندی یزدی ادامه داد:اگرچه روز طبیعت به عنوان یک سنت دیرینه همه ساله برگزار می شد اما سیزده به در ما امسال روزی است که باید از شر این بیماری راحت شویم.

شهروند دیگری یزدی با اشاره به روز طبیعت گفت: همه ما در مقابل خود و سایر افراد جامعه مسئول هستیم و باید به توصیه ها و مسوولان بهداشت درمان عمل کنیم زیرا آنچه آنها برای ما می گویند برای سلامتی ماست.

علی رضایی خاطر نشان کرد: برای حفظ سلامت عزیزمان در روز ۱۳ فروردین ماه در خانه می مانیم،ماندن در خانه روز سیزدهم فروردین بهترین حمایت و همراهی با کادر درمانی و پزشکی است که خالصانه در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا ایثارگرانه تلاش می کنند.

وی ضمن قدردانی از مسوولان استان بخاطر اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با ویروس افزود: اگر قصد لطمه و ضربه زدن به یکدیگر را نداریم باید احساس مسئولیت کرده، و در این سیزده بدر و دیگر روزهای آینده در خانه بمانیم تا این ویروس کرونا ریشه کن شود.

وی  اضافه کرد: ماندن در خانه و  حضور نیافتن در طبیعت به معنای احترام به حقوق سایر افراد جامعه است چرا که امکان ناقل بودن فرد حاضر در طبیعت وجود داشته و او آسیب جبران ناپذیری را به دیگران وارد کند.

شهروند دیگری هم گفت: مردم اگر پایان تلخ بیرون رفتن از خانه و رفتن به طبیعت را می دانستند هرگز نمی رفتند و در خانه می ماندند.

زهرا فاطمی  خاطر نشان کرد: امسال در روز طبیعت، با ماندن در خانه ، نحسی کرونا را جهان بیرون کنیم تا بار دیگر در کنار یکدیگر به شادی بنشینیم.

این شهروند گفت: خوب به یاد دارم که در روز سیزده بدر دختران دم بخت سبزه بخت گره می زنند و به سرور شادی می پرداختند  اما امسال همه باید ترجیح بدهیم که برای سلامتی باید در خانه ماند و سبزه سلامتی و زنده ماندن را گره زد. 

وی افزود: با نرفتن به دل چمن و طبیعت به یکدیگر نشان می‌دهیم که دوست نداریم سپیدپوشان سلامت دل آزرده وناراخت شود  شوند زیرا آنها مدت ها است شبانه روز برای سلامتی بیماران تلاش می کنند و حتی فرزندان خود را نمی بینند بدین رفتن به طبیعت همراه با افزایش فشاری برای مراکز درمانی همراه است.

تشدید مسدودی ورودی و خروجی شهر یزد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد از افزایش نظارت‌ها بر ترددها از مبادی ورودی و خروجی استان از امروز (دوشنبه) به منظور قطع زنجیره ویروس کرونا خبر داد.

محسن صادقیان در آستانه فرا رسیدن سیزده بدر و روز طبیعت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بسته شدن تمام مبادی ورودی و خروجی شهرها و روستاها در دستور کار این معاونت قرار دارد و از امروز مسیرهای ورودی و خروجی  جاده قدیم بافق از سمت روستای خویدک یزد  به سمت روستای اکرمیه این شهر بسته است. 

وی ادامه داد: همچنین تمام راه های خاکی و آسفالت منتهی به  کمپ های کویری از جمله بلوار نصر، جاده دُربید و روستای محمودی و انتهای خلدبرین به منظور پیشگیری از کرونا و جلوگیری از تجمع افراد در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه بسته شد. 

صادقیان گفت: با توجه به اینکه  بلوارهای جانباز و کوثر تنها مسیرهای خروجی شهر یزد هستند در جهت کنترل تردد تمام کوچه های این بلوارها از قبیل رز. گلبرگ، قائم، هجرت، بدر و خبیر از امروز بسته شد  بدین ترتیب شهروندان باید از کوچه های جایگزین تردد کنند. 

وی تصریح کرد: از امروز تردد از میدان امام حسین (ع)  به سمت بلوار کوثر و از میدان امام علی (ع) به سمت بلوار جانباز ،شاهد اعمال محدودیت های جدید تردد است. 

معاون استانداری یزد گفت : همچنین ورودی شهر تفت به سمت پل تقوی یزد هم بسته شد. 

وی از شهروندان خواست در این روزها در خانه بمانند تا زنجیره بیماری کرونا ریشه کن است. 

براساس آخرین آمار یکهزار و ۶۴ نفر در یزد به بیماری کرونا مبتلا و  ۱۱۷نفر هم فوت کردند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =