۱۲ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۴۶
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 83733840
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خانه نشینی بهترین انتخاب روز طبیعت

کرمان - ایرنا - حال و هوای روز طبیعت یا به اصطلاح عموم ۱۳ بدر امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، متفاوت از سال‌های قبل است و شهروندان با خانه نشینی بهترین انتخاب را برای حفظ سلامت خود و سایرین رقم خواهند زد.

سیزدهمین روز از سال نو بنا به سنتی پسندیده و نیکو افراد به دامان طبیعت می روند تا ضمن لذت بردن از مواهب طبیعی، روزی پر از نشاط و خاطره را کنار خانواده و نزدیکانشان سپری و فعالیت خود در سال جدید پس از پایان تعطیلات آغاز کنند.

اما سراسر کشور از ابتدای اسفند ماه سال گذشته تحت تاثیر ویروس کرونا چهره متفاوتی به خود گرفته و تمامی فعالیت ها و آداب و سنن فرهنگی و اجتماعی و غیره برای شکستن زنجیره انتقال ویروس و سلامتی افراد جامعه متوقف و یا محدود شده است.

هر چند خانه نشینی در یکی از روزهای خاص سال خوشایند شهروندان نیست، اما حفظ سلامت جامعه و شکست کرونا در گرو حضور نیافتن تک تک افراد در اماکن تفریحی، پارک ها و تفرجگاه ها است و مسئولان نیز توصیه ها و هشدارهای لازم را در این رابطه صادر کرده اند.

در روزهای اخیر محدودیت های ناشی از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در کشور و ممنوعیت تردد خودروهای غیر بومی و تعطیلی اصناف غیر ضروروی نتایج امیدوار کننده ای در جهت کاهش اپیدمی کرونا در کشور داشته است، اما بی مبالاتی و بی مسئولیتی تعدادی از شهروندان تاثیر منفی برای زحمات مسئولان و اکثریت مردم گذاشته است.

با فرا رسیدن روز طبیعت و احتمال حضور گسترده مردم در مکان های عمومی طبیعی مسئولان انتظامی با اعلام قوانین و مقررات محدود کننده، تمهیدات لازم را برای جلوگیری از ازدحام افراد در طبیعت اندیشیده اند.

ضروروی است تمامی افراد با ماندن در خانه سبزه سال جدید را با سلامتی خود گروه بزنند تا با از بین بردن چرخه انتقال ویروس کرونا، همیار و همراه کادر زحمتکش پزشکی و درمانی کشور شوند.

 در همین رابطه،  کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با صدور اطلاعیه شماره سه خود دوباره از همه مردم درخواست کرد تا سیزده فروردین؛ روز طبیعت در خانه بمانند و از هرگونه حضور در پارک‌ها، مراکز تفریحی و حاشیه شهرها که می تواند عامل جدی برای گسترش ابتلا به کرونا شود، خودداری کنند.

متن اطلاعیه شماره سه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به شرح ذیل است:

با تشکر از همراهی مردم شریف ایران در اجرای طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی و استفاده حداکثری از همه ظرفیت های کشور برای پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری کرونا، مجدداً از همه مردم درخواست می شود تا سیزده فروردین؛ روز طبیعت در خانه بمانند و از هرگونه حضور در پارک ها، مراکز تفریحی و حاشیه شهرها که می تواند عامل جدی برای گسترش ابتلا به کرونا شود خودداری نمایند. به همین دلیل انتظار دارد موارد ذیل مورد توجه قرار گیرد.

۱) با تأکید بر اجرای حداکثری مصوبه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله کرونا، توصیه جدی به حضور در خانه در روز سیزده فروردین، مجدداً اعلام و تأکید می شود که کلیه پارک ها، مراکز تفریحی و ... تعطیل است و هرگونه حضور در این مراکز ممنوع می باشد تا مانع از گسترش کرونا شود.

۲) پلیس به عنوان ضابط قوه قضائیه موظف به اعمال قانون در مورد آن بخش از افرادی است که به هر دلیل به توصیه ها توجه ننموده و با خطر انداختن سلامت مردم در مسیر مدیریت و پیشگیری اخلال ایجاد می کند.

۳) انتظار می رود با تحقق عملی” هر ایرانی  یک رسانه " با تقویت پویش مردمی «در خانه می مانیم» در تحقق اهداف کاهش زنجیره انتقال بیماری و در نتیجه پیشگیری از ابتلاء خود و خانواده و هم وطنان عزیز گردند. (تأکید ویژه بر- سیزده بدر- در خانه- می مانیم)

۴) تمام ظرفیت کادر درمانی ـ بهداشتی و سایر دستگاه ها به صورت ۲۴ ساعته با تمام توان در خدمت مردم برای پیشگیری، مقابله و درمان مبتلایان بوده و  تأکید می شود ماندن در خانه بهترین حمایت  و همراهی با کادر درمانی و پزشکی است که در خط مقدم مبارزه با این بیماری، خالصانه و ایثارگرانه تلاش می کنند.

 کرمانی ها طبیعت را به خانه بیاورند

رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان کرمان از تشدید تدابیر ترافیکی طی ۴۸ ساعت آینده خبر داد.

سرهنگ یوسف نجفی افزود: در اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و به منظور فاصله گذاری اجتماعی با هدف کاهش زنجیره ی انتقال ویروس کرونا، از تردد تمامی خودروها و موتورسیکلت ها (به استثنای مواردی که در اطلاعیه های قبلی اطلاع رسانی شده)  به پارکها، بوستان ها، تفرجگاه ها، روستاها و مناطق ییلاقی جلوگیری خواهد شد.

 وی ادامه داد: این در طرح در تکمیل طرح فعلی که بر اساس آن تمام مبادی ورودی و خروجی شهرها در حال کنترل شدید است، اجرا می شود و شهروندان با ماندن در خانه طبیعت را به منازل خود بیاورند.

رئیس پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان کرمان تاکید کرد: چنانچه معدود رانندگانی قصد قانون شکنی و به خطرانداختن سلامت خود و دیگران را داشته باشند مبلغ ۵۰۰ هزارتومان جریمه برای آنها اعمال شده و خودرو یا موتورسیکلت آنان نیز بلافاصله به نزدیکترین پارکینگ منتقل خواهد شد.

 طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا در کرمان و بسته شدن ورودی های این استان از ۱۵ فروردین ماه در استان اجرایی شده و در راستای در این طرح فقط ساکنان شهرها اجازه ورود به شهر خود را دارند و با در نظر گرفتن تمهیداتی برای شناسایی افراد بومی هر شهر، مسافران و افراد غیربومی، اجازه عبور از کنار گذر شهرها را دارند.

ادر این طرح  تمامی سفرهای برون شهری لغو شد، البته خودروهای نقلیه باری حامل موادغذایی و سوختی، امدادی، انتظامی، درمانی، اورژانس و آتش نشانی از این موضوع مستثنی خواهند بود.

در راستای اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا در کرمان وبسته شدن ورودی های این استان  ورود رانندگان به شهرهای غیر محل سکونت شان ممنوع شده‌ است و در صورتی که به این شهرها وارد شوند، مرتکب تخلف شده و تا یک ماه خودروهای آنها توقیف و مبلغ۵۰۰ هزار تومان نیز جریمه خواهند شد.

ورود به مناطق حفاظت شده کرمان ممنوع است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از ممنوعیت ورود و تردد در تمامی مناطق چهارگانه تحت مدیریت این اداره‌کل از جمله اثر طبیعی ملی، پارک ملی، مناطق حفاظت شده و پناهگاه‌های حیات وحش و همچنین مناطق شکار ممنوع برای کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی خبر داد.

مرجان شاکری افزود: همچنین بازدید از پارک ملی خبر و پناهگاه های حیات وحش روچون، دربند، مهروییه، مناطق حفاظت شده سعدی کرمان، بیدوئیه بردسیر و مناطق انجرک رابر، گودغول سیرجان، نودرهنگ رفسنجان، شهربابک و دهج شهربابک، مارز قلعه گنج، سنگ مس بم، کوه شیر بم، زریاب بم و جیرفت، بحر آسمان جیرفت، کوه جوپار کرمان، کوه آسیاب کوهبنان و چاه کوچه کوهبنان و زرند تا اطلاع ثانوی ممنوع می‌باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان ادامه داد: این تصمیم بنا به دستور فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور و تأکید ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان کرمان در راستای حفاظت از جان و سلامت شهروندان و هم استانی‌ها اتخاذ شده و لازم الاجرا است.

وی از هم استانی‌ها و هموطنان درخواست کرد: مردم برای حفظ سلامت خود و سایر افراد از حضور در این مناطق،  به خصوص در روز طبیعت به صورت جدی اجتناب و با در خانه ماندن به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha