گره‌زدن بر سیزده به در کرونایی با ماندن در خانه

شیراز-ایرنا- سیزدهمین روز از فروردین بر اساس یک سنت باستانی به نام سیزده به شناخته و ثبت شده اما سال ۹۹ با سربرآوردن ویروس کرونا،برخلاف این سنت به جای سبزه گره زدن در دامان طبیعت، درخانه می‌مانیم تا بر کار این ویروس گره بیفکنیم و این بیماری زنجیره‌ای را برای همیشه به تاریخ بسپاریم.

فلسفه وجودی سیزده به در ، هرچه بوده با آنچه تصور می شود و برخی مردم می گویند همراه با ناخوشایندی و نحسی نبوده است.

آیین های شاد بهاری تداوم داشته و یکی از روزها به سیزدهمین روز آن رسیده و نمی تواند نسبتی با نحسی و بدشگونی داشته باشد. 

روزی خوش که بدشگون نیست 
برخی روایت ها  برای بیان فلسفه وجودی سیزده به در حاکی است که جمشید، پنجمین  پادشاه سلسه پیشدادی روز سیزدهم نوروز را در صحرای سبز و خرم خیمه و خرگاه بر پا می کرد  و بارعام ( دیدار با مردم ) می داد  و چندین سال متوالی این کار تکرار شد و در نهایت این مراسم در ایران زمین به صورت سنت و آیین درآمد و ایرانیان بعد از آن سیزدهم نوروز  را بیرون از خانه در کنار چشمه سارها و دامن طبیعت برگزار کردند.
برخی در ادوار قدیم  این باور را داشتند که در روز سیزده به در باید برای راندن نحسی از خانه به بیرون بروند و جشن های نوروزی را به پایان برسانند.
اما دانشمندان و نویسندگان این روز را  نه تنها به بدی یاد نکرده اند، بلکه از سیزده نوروز به عنوان روزی فرخنده و خجسته نام برده اند.
 

 سایه کرونا و آیین‌های سیزده به در

در این روز آیین‌های ویژه‌ای برگزار می شود که می توان به  گره زدن سبزه، سبزه به رود انداختن، خوردن کاهو و سکنجبین، پختن خوراک‌های گوناگون به‌ویژه آش رشته و برگزاری بازیهای بومی محلی از جمله گرگم به هوا،هفت سنگ ، عموزنجیر باف و یه قل دو قل اشاره کرد.

نوروز سال ۹۹ که سایه کرونا بر دنیا سنگینی می کند، مردم در خانه می مانند و خود را با شبکه های مجازی، بازی های دورهمی، مطالعه و دیگر سرگرمی ها مشغول می کنند تا عیش کرونا را تبدیل به عزا کنند.

چه نفسی می کشند طبیعت و پاکبان ها در سیزده به در کرونایی

در این روز که مردم برای گذران سیزده به در به دامان طبیعت می رفتند،برخی  افراد بودند که زیبایی این روز را که با سبزه و گل و رایحه های بهاری آراسته شده نادیده می گرفتند و این طبیعت زیبا را با شکستن شاخه های درختان و آتش زدن این موجودات زنده، ریختن زباله در صحرا و بوستان ها و انداختن سبزه در جاده ها و خیابان ها تبدیل به چشم اندازی زشت می کردند.
امسال باید گفت طبیعت و به ویژه پاکبان ها در سیزده به در کرونایی چه نفس راحتی می کشند.
 

جشن کرونا کُشون

پس از پیدایش سیزده به در، اما روز سیزدهم فروردین ماه ۹۹ شاید دیگر در تاریخ تکرار نشود و این روز نیز به عنوان روزی که مردم برای مبارزه و گسستن زنجیره ویروس کرونا با هم عهد و پیمان بستند که در خانه بمانند، یک روز تاریخی را به عنوان قهر با کرونا برای نسل های بعدی به جا بگذارند و چه بسا اینکه مردم نیز در سیزده به درهای بعدی نیز جشن کرونا کُشون برگزار کنند.

در خانه می مانیم و جان شیرین پزشکان و پرستاران را حفظ می کنیم

پیشکسوت فوتبال کشور و فارس با بیان اینکه در خانه می مانیم و جان شیرین پزشکان و پرستارانی که مدت هاست برای سلامتی مردم به پا خواسته اند ، را حفظ می کنیم، اعلام کرد : فرصت زیاد است برای رفتن به طبیعت و دید و بازدید اما چقدر شیرین است که به توصیه های پزشکان گوش جان دهیم تا شاهد از دست دادن عزیزی نباشیم.

غلامحسین پیروانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ادامه داد: پیشگیری بهتر از درمان است و اگر این روزها بیرون نرویم هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد و مهمترین موردی که به وجود می آید همانا حفظ سلامتی هموطنان است  

دلم شکست

مربی پیشین  تیم ملی فوتبال امید ایران با اشاره به حرف های پرستاری که گفت مدت هاست فرزندم را ندیده ام، افزود : دلم شکست برای این مادر و باید به توصیه هایش عمل کنیم چرا که آنها از همه چیز خود گذشتند و با ایثار در سنگر مقدس بیمارستانها ماندند تا ما در آرامش باشیم.

پیروانی ادامه داد:  سال هاست که به سیزده به در نمی روم اما همیشه در روز دوازدهم فروردین با خانواده به دیدار طبییت می رفتیم.

هوای یکدیگر را داشته باشیم 

این پیشکسوت از اصناف و مردم که ماندن در خانه را رعایت کردند تقدیر کرد و گفت:آنها هم در این دنیا و هم در آخرت برای خود روزی گرفتند، جان بازیکنان و تماشاگران مهم تر از آن است که بخواهیم مسابقات مختلف لیگ های فوتبال را تا زمانی که این ویروس کاملا از بین نرفته را برگزار کنیم.

پیروانی همچنین در ادامه صحبتهایش به کارگرانی که این روزها بیکار و خانه نشین شده اند اشاره کرد و افزود: این بیماری ضرر و زیان زیادی به اقتصاد کشور وارد کرد اما بیش از هر چیز کارگران روزمزد ساختمانی بیشتر در این عید نوروز جلو زن و فرزند خود شرمنده شدند و از خیران و به ویژه فوتبالیست هایی که وضع مالی خوبی دارند می خواهم دست این افراد را بگیرند چرا که بنی آدم اعضای یک پیکرند و در آفرینش زیک گوهرند .

سیزده به در روزی است که شّر این بیماری از سر مردم کم شود

مدیر کل ورزش و جوانان فارس هم به خبرنگار ایرنا گفت: اگرچه روز طبیعت به عنوان یک سنت دیرینه همه ساله برگزار می شده است  اما سیزده به در ما روزی است که شَر  بیماری کرونا از سر مردم ایران و جهان کم شود و آنگاه می توان جشن گرفت و به دید و بازدید رفت.

حیدرعلی کامیاب کلانتری با تاکید بر اینکه باید به گوشزدهای جامعه پزشکی مبنی بر پاره شدن زنجیره این ویروس و با ماندن در خانه توجه کنیم  اظهار داشت : نباید سلامتی خود و دیگران را به خطر بیندازیم و در این روزها در کنار خانواده می مانیم تا سلامتی افراد و پیشکسوتان را که سن و سال زیادی دارند حفظ کنیم.

جامعه پزشکی جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند

این مقام مسوول از جامعه پزشکان، پرستاران و پرسنل بیمارستان ها که برای حفظ جان بیمارانی که به  این ویروس مبتلا شدند از جان خود گذشتند، بیان داشت: این عزیزان جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و از جان خود گذشتند تا این بیماری را شکست دهند.

کامیاب افزود: واقعا مردم فارس در این روزهای بحرانی سنگ تمام گذاشتند و نتیجه آن هم این است که این استان درکشور آمار خوبی در راه مبارزه با این بیماری دارد و قطعا تا زمانی که پیک این بیماری از بین نرفته این همکاری را ادامه خواهند داد چرا که تابستان در راه است،می توان جبران کرد و زندگی مردم به روال عادی باز گردد و خاطرات شیرین گذشته را دو باره در کنار خانواده زنده کنیم.

کرونا درس هایی داد تا مردم قدر یکدیگر را بیشتر بدانند

سرمربی تیم فجر شهید سپاسی شیراز هم اعلام کرد: کرونا درس هایی داد تا مردم بیشتر قدر یکدیگر را بدانند و مردم هم ماندن در خانه را پذیرفته اند که امری است بسیار مهم .

داود مهابادی ادامه داد: بازار به موقع تعطیل شد و کسبه هم مراعات کردند از اینکه مسوولان هم سریعا وارد عمل شدند و از سفرهای  نوروزی جلوگیری و ورود و خروج را کنترل کردند جای تشکر دارد.

سیزده به در نداریم  

بازیکن سابق تیم استقلال تهران و تیم ملی امید ایران با اشاره به اینکه امسال سیزده به در نداریم، بیان داشت : مردم ما که در این مدت به ویژه ایام نوروز همه چیز را رعایت کردند حتما روز سیزده به در هم در خانه می مانند تا  هر چه زودتر جشن پیروزی بگیریم .

وی گفت: در این روزها در کنار خانواده ایام را با مطالعه کتاب و ورزش کردن  در محیط خانه سپری می کنیم و چاره ای هم جز این نداریم چرا که باید خواسته پزشکان را برآورده کنیم .

مهابادی افزود : مسوولان فوتبال کشور تا قطع شدن چرخه کرونا نباید عجله ای برای برگزاری لیگ های مختلف فوتبال کنند و با وجود اینکه مدت هاست بازیکنان تمرین نمی کنند در صورتی که مسابقات شروع شود باید به تیم ها این فرصت را بدهند تا به بدنسازی بپردازند که نیاز به ۲۰ روز زمان دارد تا بدن ها آماده شود داریم و سپس مسابقات را شروع کنند.

سیزده به در، با ببر بنگال

سرمربی تیم فجر سپاسی شیراز بهترین خاطرات سیزده به دری خود را مربوط به زمانی دانست که به همراه تیم ملی امید به هندوستان سفر کرده بود و بیان داشت: سال ۱۳۷۲ در جام راجیو گاندی هندوستان  شرکت کردیم که مصادف با سیزده به در بود و در این روز ما را به باغ وحش بردند که در آنجا دیدن ببر بنگال برایم بهترین خاطره بود.

۲۱ روز است که در خانه به سر می برم

قهرمان کشتی فرنگی در المپیک ۲۰۱۲ لندن هم گفت : برای اینکه این بحران بزرگ را پشت سر بگذاریم به جز یکبار که برای خرید مایحتاج از خانه بیرون آمدم مدت ۲۱  روز است که  خانه را ترک نکرده ام و این روند را تا پایان این بیماری که از سوی مسوولان بهداشت اعلام می شود در منزل می مانم.  

امید نوروزی به ایرنا گفت: اگر مردم این امر مهم را مراعات نکنند ، چرخه این بیماری ادامه خواهد یافت و شاید دامان عزیزان خودمان را هم بگیرد، باید درک کنیم فامیل کسانی که در این راه جان خود را از دست داده اند.

بیشترین سیزده به درها در اردوی تیم ملی گذراندم  

دارنده چندین مدال رنگارنگ جهانی و آسیایی با اشاره به اینکه بیشترین سیزده به درها به همراه تیم ملی کشتی فرنگی در اردو گذرانده، اعلام کرد : برای رفتن به دامان دشت و دمن فرصت زیاد است و مردم هم این امر را رعایت خواهند کرد تا چرخه زنجیرهای این ویروس خطرناک از کار بیفتد.

نوروزی اضافه کرد: تجمع مردم باعث می شود که این ویروس جان تازه ای بگیرد از این رو اجازه نخواهیم داد که کار کادر درمانی بیمارستان ها که از همه چیز خود گذشتند، طولانی تر شود و مردم هم قدردان آنها هستند و توصیه ها را جدی می گیرند.

فتح سکوی نخست المپیک بهترین خاطره ورزشی

این قهرمان ملی فتح سکوی نخست المپیک را بهترین خاطره ورزشی خود می داند و می گوید : المپیک ۲۰۱۲ لندن که پرچم کشورم به اهتزاز در آمد و مردم خوشحال شدند را بهترین خاطره ورزشی خود می  دانم و امیدوارم مردم کشورم همیشه موفق و سالم باشند.

گزارشگر: حمیدرضا خلیقی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =