۱۲ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۳
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 83733562
۱۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت گیاهان خوراکی و دارویی در مریوان ممنوع شد

سنندج - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی مریوان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال انتشار آن از طریق گیاهان دارویی و خوراکی هرگونه برداشت این گیاهان چه برای مصرف و چه برای درمانی تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

شاهرخ محمودی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هر ساله با شروع فصل بهار برخی اهالی روستاها و شهرها برای برداشت گیاهان خوراکی راهی مراتع شهرستان می‌شوند.

وی افزود: در بسیاری از مواقع عملیات برداشت گیاهان به صورت گروهی انجام می‌شود و با توجه به اینکه گیاهان خوراکی بیشتر به صورت خام و تازه خوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، با شیوع ویروس کرونا و بیماری در بین مردم، امکان انتشار آلودگی در تمام مراحل بهره برداری و مصرف گیاهان خوراکی دور از انتظار نخواهد بود.

رییس اداره منابع طبیعی مریوان تاکید کرد: در ادامه تمهیدات مبارزه با انتشار ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال و شیوع این ویروس، هرگونه برداشت و جمع آوری گیاهان خوراکی، دارویی و فرآورده‌های مرتعی و جنگلی در سطح منابع طبیعی شهرستان مریوان ممنوع است.

وی یادآور شد: در صورت مشاهده برداشت گیاهان برای مصرف درمانی یا خوراکی با متخلفین برخورد شده و پرونده تخلف آنها به مراجع قضایی ارسال می‌شود و در این زمینه با هیچ کسی مماشات نخواهد شد.

محمودی با بیان اینکه وضعیت بارندگی های امسال شرایط مطلوبی را جهت رشد و استقرار گونه های متنوع گیاهی فراهم آورده است، گفت: با افزایش بی رویه جمعیت و بهره برداری غیر اصولی از منابع طبیعی، دامنه فشار بر مراتع بسیار گسترده شده است.

رویش بذور در عملیات بیولوژیک حوزه آبخیز اسلام دشت

رییس اداره منابع طبیعی مریوان با بیان اینکه در سال ۱۳۹۸ عملیات کپه کاری در حوزه اسلام دشت، روستاهای گوریچه و دره هرد از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سطح ۲۰۰ هکتار اجرا شد، افزود: با شروع فصل بهار شاهد رویش فوق العاده بذور در مراتع این حوزه هستیم.

وی یادآور شد: هدف از اجرای این پروژه اصلاح، احیا و توسعه مراتع روستاهای گوریچه و دره هرد  که به عنوان یکی از سرشاخه های سد آزاد بود که باعث جلوگیری از رسوب گذاری در تاسیسات سد مذکور می‌شود.

محمودی اضافه کرد: به منظور حصول نتایج ارزشمند از اجرای پروژه های بیولوژیک اجرا شده و به منظور حفظ خاک و همچنین افزایش تولید، عملیات قرق مراتع در سطح ۴۰۰ هکتار از مراتع  روستاهای فوق الذکر اجرا شد و اطلاعیه ای هم صادر و در همین زمینه به اهالی روستاهای مذکور اعلام شده است.

وی اظهار داشت: این پروژه ها در سال جاری در حجم بیشتری از مراتع  در حوزه های مهم آبخیز شهرستان مریوان اجرا خواهد شد.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می‌دهد.

از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد، شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha