درخواست اتحادیه اروپا از انگلیس برای تمدید مذاکرات پسابرگزیت

تهران–ایرنا– دیپلمات‌ها و مقام‌های غربی روز دوشنبه اعلام کردند که اتحادیه اروپا از انگلیس انتظار دارد به‌دلیل شیوع کرونا، مذاکرات پسابرگزت را تا پس از پایان سال جاری میلادی تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروکسل، مذاکرات تجاری دو طرف، به واسطه همه گیر شدن کرونا، متوقف شده است.

اروپا به منظور جلوگیری از گسترش بیماری کووید – ۱۹، تحت قرنطینه شدیدی قرار دارد. تاکنون بیش از ۳۳۰ هزار نفر در اروپا به کرونا مبتلا شده و تقریبا ۲۱ هزار نفر جان باخته اند.

در انگلیس، آزمایش کرونای بوریس جانسون نخست وزیر و وزیر بهداشت وی مثبت از آب درآمده و «دومینیک کامینگز» مشاور ارشد نخست وزیر که یکی از  عناصر اصلی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بوده، با داشتن نشانه ای از این بیماری خود را قرنطینه کرده است.

در همین حال، «دیوید مک‌آلیستر» قانونگذار آلمانی اتحادیه اروپا که ریاست گروه برگزیتی پارلمان اروپا را برعهده دارد، در مورد مذاکرات پسابرگزیت گفت: همه گیر شدن ویروس کرونا، این برنامه بلندپروازانه را پیچیده می کند.

وی افزود: اتحادیه اروپا همواره آماده تمدید دوره گذار است. توپ اکنون در زمین انگلیس است؛ دولت لندن تاکنون این گزینه را رد کرده است.

وی گفت: تحت این شرایط، انگلیس باید با دقت تمدید این دوره را مورد بررسی مجدد قرار دهد.

لندن و اتحادیه اروپا درصدد دستیابی به توافقی در زمینه یک بسته تجاری جدید تا پایان سال جاری میلادی بوده اند که از سال ۲۰۲۱میلادی عملی شود.

این در حالی است که اتحادیه اروپا تاکید دارد که این فرصت زمانی، برای تنظیم قوانین همکاری درمورد موضوعات مختلفی چون تجارت و موارد امنیتی، بسیار کوتاه است.

جانسون بارها تاخیر در اجرای این تاریخ را رد کرده و گفته که لندن برای خروج از توافق های مشترک موجود در پایان سال جاری حتی بدون توافقی جدید، آماده است.

اما دیپلمات های اتحادیه اروپا امروز دوشنبه گفتند که منتظرند تا درخواستی را از طرف انگلیس در این خصوص، در ماه می یا ژوئن (خرداد - تیر) دریافت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =