فرآورده‌های تقلبی حاوی متانول در فروشگاهای شیراز کشف شد

شیراز _ایرنا_ سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از کشف چندین نمونه محلول تقلبی ضد عفونی کننده در فروشگاه‌های شیراز خبر داد و بیان داشت: این مواد حاوی متانول بوده و مصرف آن زیان‌بار است.

محمد رضا حیدری روز دوشنبه تاکید کرد :بازرسی های کارشناسان معاونت غذا و دارو دانشگاه از فروشگاه ها و سوپرمارکت های سطح شیراز، مشخص کرد فرآورده های ضدعفونی همگی تقلبی و حاوی ماده سمی متانول است.

وی محصولات شناسایی شده غیرمجاز را شامل برندهای پریا، تریتاسپت، دارما، گلفام، آذین تجارت، ماهور، آذر، نوین آریا،Rama ، Dracaena، Icarly و ژل های ساپو، DURU و xinova اعلام کرد و افزود: بر خلاف اتانول که جذب پوستی از پوست سالم ندارد، میزان جذب پوستی متانول به ویژه در پوست های آسیب دیده بالا بوده و می تواند سبب بروز مسمومیت شود و با توجه به خصوصیت سمی متانول، مراجع و راهنماهای معتبر بین المللی هیچ گونه توصیه ای مبنی بر استفاده از متانول برای ضدعفونی دست، پوست، لوازم و تجهیزات پزشکی و سطوح مانند دستگیره، درب، میز کار و کف وجود ندارد.

دکتر حیدری اظهار کرد: به هموطنان توصیه می شود به هیچ وجه از الکل متیلیک (متانول) و یا الکل صنعتی که حاوی درصدهای مختلفی از اتانول به همراه متانول است، برای ضدعفونی دست و پوست استفاده نکرده و چنانچه قصد دارند از فرآورده های ضدعفونی بر پایه الکل استفاده کنند، تنها از محلول های حاوی الکل اتیلیک (اتانول) و یا فرآورده های استاندارد حاوی الکل اتیلیک (اتانول) با غلظت مناسب (۷۰ درصد) و با رعایت اصول توصیه شده استفاده کنند، اینگونه محصولات نه تنها خاصیت ضدعفونی کنندگی ندارند، بلکه با جذب از راه پوست باعث کوری و مرگ شده و بسیار سمی و خطرناک است.

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز  همچنین از شهروندان درخواست کرد تا محلول های ضدعفونی کننده را تنها از داروخانه تهیه و از خرید اینگونه محصولات از مراکز و فروشگاه ها خودداری کنند و در صورت مشاهده با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند تا از سوی کارشناسان و بازرسان نسبت به جمع آوری از سطح عرضه و ارجاع به مقامات قضایی اقدام شود.

با شناسایی  ۶۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس آمار کنونی مبتلایان در این استان به ۷۸۰ نفر رسیده است. تاکنون ۲۷ نفر در استان جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده اند.

علاوه بر شیراز، در شهرستان های فسا، نی ریز، اقلید، خرم بید، استهبان، داراب، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده ، اوز ، خنج ، مرودشت، سپیدان ، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان، سرچهان و کوار بیماران مبتلای به کرونا شناسایی شده است.

بیمارستان های شهید چمران و شهید فقیهی شیراز به عنوان مراکز درمانی پشتیبان هم اکنون در کنار بیمارستان علی اصغر شیراز کار مراقبت و درمان از بیماران کرونا را انجام می دهند. نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا با ظرفیت ۲۰۰ تخت نیز در ورزشگاه شهید آیت الله دستغیب توسط ارتش جمهوری اسلامی در شیراز تجهیز شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

اخبار مرتبط