معاون علوم پزشکی کرمان: ویروس کرونا در هوا پخش نمی‌شود

کرمان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید براینکه در خانه ماندن موثرترین راه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است، اظهار داشت: برخلاف شایعات در شبکه های اجتماعی ، ویروس کرونا به دلیل آنکه دارای ذرات سنگینی است فقط از طریق ترشحات تنفسی منتقل شده و به هیچ عنوان در هوا پخش نمی‌شود .

سید احمد وحیدی طباطبایی  روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران از طریق فضای مجازی  به تشریح نحوه انتشار این ویروس پرداخت و افزود:  اما در مراکز درمانی که بیماران کرونایی در آن ها بستری هستند، امکان انتقال از هوا فقط در بخش‌های بستری بیماران کرونایی تا اندازه ای وجود دارد.

وی ادامه داد: زمانی میزان سرایت‌پذیری یک بیماری بالا می‌رود که یک بیمار بتواند، بیماری خود را به بیش از یک نفر مبتلا کند که در آن موقع، شرایط برای یک اپیدمی مهیا و بیماری از حالت خاص بودن به حالت عمومی تبدیل خواهد شد.

وحیدی طباطبایی  با اشاره به اینکه تعداد تماس‌ها ، مدت زمان عفونت زایی و احتمال تماس از  جمله عواملی است که روی میزان سرایت‌پذیری ویروس کرونا تاثیر دارند اظهار داشت : میزان سرایت پذیری ویروس کرونا طی ۱۰ روز اول اسفندماه سال ۹۸ به‌طور متوسط ۴ (یعنی هر یک نفر مبتلا به ویروس کرونا می توانست ۴ نفر دیگر را آلوده کند) و در همین بازه زمانی (۱۰ روز اول اسفندماه) مدت عفونت زایی این بیماری ۱۰ روز بود اما در هفته اول فروردین به دلیل آنکه مردم یکسری مداخلات را انجام داده بودند، احتمال انتقال ویروس از ۴ به ۳.۵ و مدت زمان عفونت‌زایی از ۱۰ روز به ۹ روز کاهش پیدا کرد.

وی همچنین با بیان اینکه از روز گذشته تست ۱۷ مورد قطعی مثبت کرونا اعلام شده  گفت:  با احتساب نفرات جدید، از آغاز اپیدمی تاکنون آمار مبتلایان به کرونا در استان کرمان به ۲۵۱ نفر رسید.

 وحیدی طباطبایی  افزود: از تعداد ۶۶ مورد آزمایش انجام گرفته در ۲۴ ساعت گذشته، جواب آزمایش ۱۷ مورد شامل هشت  مرد و ۹ مورد زن  مثبت اعلام شده است.

وی بیان کرد: از ابتدای اپیدمی کرونا در استان کرمان تاکنون یک هزار و ۷۲۳ مورد به علت بیماری های حاد تنفسی در بیمارستان های سطح استان بستری شده اند و از این تعداد یک هزار و ۱۶۲ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا بوده که مورد تست آزمایشگاهی قرار گرفته اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار داشت: از ۱۷ نفر مبتلا به ویروس کرونا، ۱۳ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، یک مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، یک مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و ۲ مورد نیز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بم بوده اند.

وی تصریح کرد: طی روز گذشته یک مورد  فوتی آقا ۳۳ ساله ناشی از ابتلا به ویروس کرونا  را در شهرستان رفسنجان که دارای بیماری زمینه ای نیز بوده، داشته ایم که  در مجموع جانباختگان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در استان کرمان به ۲۶ مورد رسید.

وحیدی طباطبایی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۲ نفر بیمار مبتلا به ویروس کرونا با حال عمومی خوب از بیمارستان های سطح استان ترخیص شده اند و مجموع بهبودیافتگان به ۱۵۷ نفر از آغاز اپیدمی تاکنون رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha