پنج هزار زندانی استان البرز به مرخصی اعزام شدند

کرج - ایرنا-رییس کل دادگستری استان البرز گفت: با توجه به دستورالعمل رییس قوه قضائیه، حدود پنج هزار نفر از زندانیان این استان طی سه هفته گذشته تاکنون به مرخصی اعزام شده اند.

حسین فاضلی هریکندی روز دوشنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس حوزه قضایی طالقان با تقدیر از زحمات شبانه روزی پزشکان و کادر درمان، افزود: در زمان حاضر هم با توجه به تاکیدات رییس قوه قضائیه و دستورالعمل های صادرشده، پرونده های متعددی از محکومان از سوی قضات اجرای احکام و کمیته استانی  در دست بررسی برای استفاده از مرخصی است .

 از معیارهای مهم برای موافقت با مرخصی های جدید، حسن رفتار و رعایت مقررات از سوی زندانیان به هنگام تحمل حبس در زندان با توجه به گزارش ندامتگاه ها است.

وی با اشاره به طرح فاصله اجتماعی  افزود: این طرح با توجه به اینکه از مصوبات ستاد ملی و استانی پشگیری و مقابله با کرونا است در بخش زندانیان به دقت اعمال می شود.

فضالی هریکندی  با تاکید بر تعامل دستگاه قضایی استان با مجموعه استانداری و سایر عوامل اجرایی و درمانی استان جهت مقابله با شیوع کرونا افزود: دستورالعملی به کلیه روسای دادگستری و دادستان ها و مدیرکل بازرسی استان صادر شده است که با تاکید بر تکریم مردم در اجرای طرح «فاصله گیری اجتماعی» با هر نوع کوتاهی در اجرای آن و نیز با متخلفین از اجرای طرح برخورد قانونی صورت گیرد.

 وی در خصوص مجازات در نظر گرفته شده برای متخلفان تصریح کرد: برای افرادی که با ماموران اجرای طرح همکاری نکرده و شرایط اعلام شده را رعایت نکنند مبلغ پنج میلیون ریال جریمه نقدی و توقیف یک ماهه خودرو در نظر گرفته شده است؛ همچنین برای برخی از این افراد که از اجرای مصوبات خودداری کرده و نسبت به مامورین مجری طرح مقابله و مقاومت نمایند، حسب مورد امکان تشکیل پرونده و تعقیب کیفری در شعب ویژه ای که برای رسیدگی به این جرایم تعیین شده، به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی و تمرد نسبت به ماموران در حین انجام وظیفه وجود دارد.


وی افزود: در صورت تعقیب کیفری، این اشخاص با استناد به مواد ۶۰۷ و ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به حبس تعزیری مقرر در قانون محکوم خواهند شد.


بخش دیگری از سخنان رئیس کل دادگستری استان البرز به وضعیت پیشگیری و مقابله با شیوع کرونا در زندان های استان البرز اختصاص داشت که وی در این باره گفت: از همان ابتدای شیوع ویروس و با توجه به شرایط بسته زندان ها، اقدامات جدی به منظور محدودسازی و کنترل ورود و خروج ندامتگاه ها آغاز شد و بدین منظور با تشکیل قرنطینه سه لایه، هر نوع ورود زندانی صرفا پس از طی مراحل قرنطینه سه لایه انجام می شود.


وی افزود: مرحله نخست لایه های سه گانه قرنطینه به ورودی های جدید اختصاص دارد که این افراد بلافاصله پس از ورود در شرایط کنترل شده به مدت ۱۴ روز نگهداری می شوند و در صورتی که در این مدت علایمی از خود بروز ندهند در داخل بندها مستقر می شوند اما اگر هر نوع علایم سرماخوردگی یا کرونا در فردی مشاهده شود بلافاصله به قرنطینه دوم که مخصوص افراد مشکوک به کروناست، منتقل می شود.


رییس شورای قضایی استان اضافه کرد: قرنطینه مرحله سوم مختص افرادی است که آزمایش کرونای آن ها مثبت اعلام می شود و این افراد تحت مراقب های لازم پزشکی و درمانی قرار می گیرند که الحمدلله تاکنون در ندامتگاه های استان البرز فردی به این  لایه منتقل نشده است.


وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ فرد مبتلا به کرونا در زندان های استان البرز ثبت نشده متذکر شد: از زمان شیوع کرونا تاکنون ۱۵ نفر در بین زندانیان و ورودی های جدید با علایم مشکوک به کرونا شناسایی شده بودند که پس از اخذ آزمایش، نتیجه همگی آن ها نیز منفی اعلام شد.


رییس کل دادگستری استان در خصوص حوادث  اخیر در برخی از زندان های کشور بیان داشت: با توجه به اقدامات انجام شده جهت پیشگیری از شیوع کرونا در زندانهای استان جای هیچ گونه نگرانی برای زندانیان از این جهت وجود ندارد و در عین حال تاکنون  موضوع خاصی که جنبه ناامنی و اقدامات خلاف قانون در ندامتگاههای مستقر در استان البرز داشته باشد مشاهده نشده و متعاقب مصوبات شورای تامین استان، اقدامات صورت گرفته و هماهنگی های به عمل آمده با مراجع انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی، تدابیر متعددی جهت پیشگیری و در صورت لزوم کنترل و مقابله قاطع با هرگونه ناامنی در محیط داخلی و پیرامونی زندانهای استان اتخاذ شده است.

 چهار زندان در استان البرز وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =