۱۳ بدری متفاوت و جان بخش

زاهدان- ایرنا- امسال برخلاف رسم هرساله ۱۳ بدری متفاوت از سال‌های قبل را تجربه می‌کنیم و بجای رفتن در دامان طبیعت در منزل و در کنار خانواده و عزیزانمان روزی فراموش ناشدنی را رقم می‌زنیم که ارمغان آن در امان ماندن از ویروس خطرناک کرونا است.

هر سال در آغاز سال نو و پس از تعطیلات نوروزی مردم ایران و برخی کشورهای هم فرهنگ برای لذت بردن از طبیعت در روز ۱۳ فروردین که به روز طبیعت و ۱۳ بدر مشهور است به همراه خانواده و دوستان و اقوام به دل طبیعت رفته و این روز را در فضایی با طراوات و نشاط و سرسبزی به شادمانی می پردازند.

اعضای خانواده از یکی ۲ روز قبل از ۱۳ بدر هر یک به تدارک بساط شادی و نشاط مشغول می شوند، پدر بدنبال خرید تنقلات، گوشت و مرغ و میوه و زغال و سایر نیازها و مادر خانواده به آماده کردن ظروف و سیخ کباب و زیرانداز و بچه ها نیز توپ و لوازم بازی و سرگرمی را آماده و برای رفتن به دشت و صحرا و جنگل و کنار رودخانه لحظه شماری می کنند.

سیزده بدر از رسوم قدیمی ایران باستان است که هر منطقه بسته به آداب خاص و سنتی خود این روز را جشن می گیرند.

مردم سیستان و بلوچستان نیز این روز را به شادی می گذرانند و معتقدند این روز می تواند مقدمه ای برای سالی شاد همراه با سلامتی باشد.

انجام بازی های بومی و محلی چون (تیله بازی، کبدی، خسو، والیبال، فوتبال دستی)، خوردن غذا و شیرینی های سنتی چون( آبگوشت، کباب، آش، کشک زرد، تجگی، کلوچه، چلبک)، ساز و دهل و آواز و رقص محلی، نقل قصه، داستان و تجربیات بزرگان، سبزه گره زدن ، رها کردن سبزه در آب روان و بسیار کارهای دیگر از جمله برنامه های مردم این استان در روز طبیعت است.

اگرچه امسال ویروس منحوس کرونا مردم را مجبور به درخانه ماندن کرده است اما با روحیه ای که از مردم کشورم سراغ دارم، روز طبیعت و سیزده بدر را به خانه می آورند.

از روی کنجکاوی با چند نفر از دوستان و اقوام تماس گرفته و از برنامه سیزده بدرشان سووال کردم همه آنان می گفتند اگر کرونا ما را مجبور به خانه نشینی کرده ما هم او را شکست خواهیم داد و روز طبیعت را در منزل و در کنار خانواده به شادی می پردازیم.

جالب بود که بیشتر آنان از چند روز پیش تدارک لازم را دیده و با خرید وسایل و لوازم مورد نیاز تصمیم دارند در حیاط خانه و یا بالکن آپارتمان سیزده بدر را برای اعضای خانواده شاد و لذتبخش کنند.   

امسال تجربه ای متفاوت اما لذت بخش خواهیم داشت

تجربه ای که به هیچ عنوان به معنای محرومیت از شادی این روز نیست و خانواده ها با انجام تمام آداب این روز اما در منزل و کنار خانواده ۱۳ بدری متفاوت و خاطره انگیز خلق می کنند.

امیر سراوانی یکی از شهروندان زاهدانی گفت: چون به سلامت خود و خانواده ام اهمیت می دهم و حفظ جانشان برایم بسیار مهم است از خانه خارج نمی شویم اما به این معنا نیست که به خانواده ام سخت بگذرد، تصمیم دارم روز ۱۳ بدر را متفاوت تر از هر سال و با نشاط و شادی در خانه برگزار کنیم.

وی افزود: از هم اکنون به اتفاق همسرم و بدور از چشم بچه ها بساط منقل و زغال و جوج کباب و چند بازی محلی را آماده کرده ام تا در روز ۱۳ فروردین با پهن کردن فرش در حیاط منزل بچه ها را غافلگیر کنیم. 

مصطفی سارانی یکی از شهروندان خاش نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه عید امسال با شیوع ویروس کرونا از لذت گشت و گذار محروم شده ایم هر چند که لذت سلامتی بسیار شیرین تر از لحظه ای گشت و گذار است.

وی ادامه داد: شیوع گسترده ویروس کرونا و هشدارهای مکرر دستگاه های متولی برای در منزل ماندن تماما به جهت حفظ سلامتی مردم است و باید همگان رعایت کنند.

سارانی بیان کرد: بنده به همراه خانواده عید امسال را با تجربه ای جدید طی می کنیم و روز طبیعت و ۱۳ را نیز حتما در منزل بدر خواهیم کرد.

رامین رزم‌گیر یکی از شهروندان ایرانشهری هم به خبرنگار ایرنا گفت: افراد بسیاری تا چندی قبل در کنار خانواده های خود بودند و برنامه های مختلفی را برای سال نو تدارک دیده اند اما متاسفانه به این بیماری مبتلا شده و برخی از آنان نیز فوت کرده اند.

وی تصریح کرد: این ویروس با هیچ کس شوخی ندارد و ابتلای یک فرد باعث فاجعه ای در خانه و جامعه خواهد شد.

رزم گیر بیان کرد: عید امسال را با تجربه‌ای متفاوت در منزل و کنار خانواده گذراندم و به عینه مَثَل مشهور «عدو شود سبب خیر گرخدا خواهد» را مشاهده و تجربه کردم، این بیماری و ویروس فرصتی را برایم فراهم کرد که از در کنار خانواده بودن بیش از پیش لذت ببرم و هیچگاه جمع خانوادگی را اینگونه لذتبخش و دلپذیر ندیده یا متوجه نشده بودم ولی اکنون از هر لحظه آن لذت می برم.

جاوید خسروی یکی از شهروندان زاهدانی نیز اظهار داشت: عید امسال متاسفانه عیدی تلخ بود و هم وطنان بسیاری را به علت ابتلا به ویروس کرونا از دست دادیم.

وی ادامه داد: از زمان شیوع این ویروس تمام تلاش خود را کرده تا در منزل بمانم و تنها برای انجام کارهای بسیار ضروری آن هم با رعایت نکات بهداشتی از منزل خارج شوم.

خسروی گفت: امسال ۱۳ بدر را در خانه می گذرانم چرا که سلامت خود و اعضای خانواده ام برایم خیلی مهم است.

بسیاری از شهروندانی که با آنان گفت و گو کردم سلامت خود، خانواده و جامعه را بسیار مهم دانسته و برای آن ارزش قائل بودند و در منزل ماندن را امری واجب قلمداد می کردند.

یکی از شهروندان که از لحن سخنانش مشخص بود از برخی افرادی که به هشدارها توجهی نمی کنند بسیار شاکی است، گفت: متاسفانه عده ای هستند که ناآگاهانه یا آگاهانه سلامتی خود و دیگران را به خطر می اندازند و برایشان سلامتی جامعه اهمیتی ندارد و با غروری جاهلانه به هشدارها بی توجهی می کنند و متاسفانه آن را افتخار هم می دانند، که حتما باید با این گونه افراد برخورد شده و مجازات سنگینی برایشان در نظر گرفته شود.

۱۳ بدر امسال در خانه می‌مانیم تا ویروس کرونا را از زندگی‌مان بدر کنیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نوروز امسال با همه نوروزهای پیش از این متفاوت است و این موضوع شامل روز طبیعت و ۱۳ فروردین هم می شود.

دکتر سید محمد هاشمی‌شهری بیان کرد: اگر روز طبیعت امسال را در منزل نمانیم و مثل هر سال با تشکیل تجمعات انسانی برگزار کنیم، بمبی را فعال خواهیم کرد که ۱۰ تا ۱۴ روز دیگر منفجر خواهد شد و ابتدا اعضای خانواده خود فرد و پس از آن سایر نزدیکان و افراد جامعه را به نابودی می کشانند.

وی افزود: با وجود اینکه تا کنون بیش از ۲۰۰ بیمار کرونا مثبت و بیش از ۱۲۰۰ بیمار تنفسی حاد در سیستان و بلوچستان داشته ایم مشکلی در ارائه خدمات درمانی، تامین تخت بستری و خدمات مراقبت های ویژه (ICU) به این بیماران وجود نداشته است اما به شدت نگرانیم که در صورت استمرار مسافرت ها و جدی نگرفتن طرح فاصله گذاری اجتماعی با حجم وسیعی از بیماران مواجه شویم.

امسال به ماهیت روز طبیعت توجه کنیم

تعریف روز طبیعت برخلاف ماهیتش تنها به گذراندن روزی در طبیعت و چه بسا تخریب آن بدل شده، روزی که باید بیش از پیش هوای طبیعت این نعمت الهی را داشت و با کاشت نهال و پاکسازی از زباله از آن استقبال و استفاده کرد.

امسال با در منزل ماندن فرصت خوبی خواهیم داشت تا به این ماهیت توجه کرده و در کنار شادی خانوادگی به کاشت نهال و گل در منزل مبادرت ورزیده و از این هم‌نشین لذت‌بخش بیشتر بهره‌مند شویم.

مشارکت اعضا خانواده به ویژه کودکان در کاشت نهال نقش مهمی در آینده سبز و نهادینه شدن این فرهنگ پسندیده در کشور خواهد داشت.

سیستان و بلوچستان با توجه به شرایط اقلیمی که دارد متاسفانه از سرانه اندک فضای سبز برخوردار است.

روز طبیعت امسال فرصت مناسبی است که با همکاری یکدیگر به موضوع فضای سبز توجه کرده و هر فرد با کاشت یک نهال چه بسا در منزل به داشتن یک جامعه سبز و شاداب کمک کند.

سیزده بدر مجازی 

یکی از فرصت هایی که این روزها بیش از قبل به آن توجه می شود سامانه های مجازی است، سامانه هایی که با ایجاد گروه های خانوادگی و دوستانه ارتباط و دید و بازدیدها را به مسیر مجازی هدایت می کند.

سمانه اسماعیلی یکی از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عید امسال تمام دید و بازدید هایم را از طریق ارتباط تصویری و صوتی با اقوام و آشنایان سپری کردم.

وی ادامه داد: اگر فردی را واقعا دوست داریم نباید به ملاقات و دیدن او برویم چرا که با احتمال حتی یک درصد ناقل بودن باعث فاجعه ای در آن خانه شویم.

محمد دانش یکی دیگر از شهروندان زاهدانی گفت: گردشگری مجازی در این روزگار کرونایی یکی دیگر از مزیت های دنیای مجازیست که در خانه ماندن را برای مردم سهل می کند.

وی ادامه داد: افراد با مراجعه به سامانه های گردشگری مجازی می توانند علاوه بر بازدید و آشنا شدن با آداب و رسوم هر منطقه خود را برای سفری بعد از ریشه کن شدن ویروس کرونا آماده کنند.

محدثه قنبری یکی دیگر از شهروندان زاهدانی گفت: روز طبیعت نیز می توان با ایجاد گروه های مجازی و ارتباط های تصویری از حال اقوام و دوستان با خبر شد و لذت دور هم بودن را از این طریق تجربه کرد.

وی بیان کرد: همه مردم باید دست در دست هم بدهند تا این ویروس ریشه کن شده و چون سابق به دید و بازدید و سفر برویم.

خانم قنبری تصریح کرد: یقین دارم در روز طبیعت امسال طبیعت و منابع طبیعی مانند مراتع، اراضی، باغها، جنگل ها و حتی حیوانات وحشی نه تنها تخریب و کشته نخواهند شد بلکه نفس راحتی بدور از مزاحمت های انسانی می کشند و شکرگزار خالق یکتا می شوند که با یک ویروس آنقدر ریز و کوچک به انسانها هشدار داد که بیش از این به نعمت هایی که خداوند به آنان عطا کرده بی اعتنا نباشند و در چند روزی که از ترس مبتلا شدن به این موجود بسیار ریز به اجبار در خانه مانده اند به تفکر و تعقل بپردازند.

ورود به بوستان‌های زاهدان در روز طبیعت ممنوع شد

معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان گفت: ورود به بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها سطح این شهر در پی شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ممنوع شده است.

محمدامیر براهویی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اجرای این طرح با هدف رعایت اصل فاصله‌گذاری اجتماعی، دوری از تجمعات و در راستای کنترل ویروس کرونا ضروری است.

وی بیان کرد: تیم‌های مخصوص واحد پیشگیری و رفع تخلفات این حوزه در سطح شهر به‌ صورت شبانه‌روزی مسوولیت نظارت بر این طرح را عهده‌دار خواهند بود.

معاون خدمات شهری شهرداری زاهدان تصریح کرد: این تیم‌ها از هرگونه تجمع در تفرجگاه‌های سطح شهر جلوگیری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان زاهدانی از هرگونه برنامه‌ریزی جهت حضور در روز طبیعت، اسکان و برپایی چادر در بوستان‌ها، اماکن تفریحی و پارک ملت تا پایان زمان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به صورت جدی خودداری کنند.

ستاد مدیریت بیماری کرونا نیز با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: در راستای حفظ سلامت مردم و کاهش زنجیره بیماری کرونا؛ تمامی پارک‌ها، فضای سبز، مراکز تفریحی و تفرجگاه‌های سراسر استان در روز سیزدهم فروردین تعطیل و افرادی که به این اماکن مراجعه کنند، مشمول جرائم و اعمال قانون خواهند ‌شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =