در خانه ماندن را پویا کنیم

تهران- ایرنا- مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ماندن در خانه به معنای سکون نیست؛ چون گاهی در سکون حرکت است و ماندن در خانه را باید با فعالیتی پویا کرد.

حجت الاسلام حبیب‌رضا ارزانی درباره پویش در خانه بمانیم به خبرنگار معارف ایرنا گفت: حرکت گاهی به معنای تکاپوست ولی گاهی در سکون نیز حرکت است. بنابر این در خانه ماندن به معنای کار نکردن نیست و می توانیم در خانه ماندن را با فعالیت هایی پویا کرد.  برخی می گویند از ماندن در خانه خسته شدیم در حالی که انسان مومن باید بهترین استفاده را از شرایط داشته باشد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: شاید تا آخر عمر چنین فرصتی را پیدا نمی کردیم که در خانه بمانیم و برنامه های خود و خانواده و حتی برنامه های کاری خود را مرور کنیم که آیا درمسیر صحیح هستیم یا نه.

به همین دلیل باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد و بر خلاف اظهارات برخی که می گویند این خانه‌نشینی یک تهدید است، باید قبول کنیم در خانه ماندن فرصتی است که خدا ایجاد کرده و طبق آیه قرآن هر آنچه به ما می رسد از جانب خداست.

ارزانی افزود: وقتی در خانه به برنامه ریزی برای خانواده و کارمان بپردازیم، از این منظر ماندن در خانه و تحمل آن آسانتر است. بر همین اساس فکر کردن برای عرصه های جدید کاری می تواند به ما کمک کند. یک نفر که در کارهای تولیدی مسئولیت دارد، می تواند در خانه به مسائلی مانند فروش مجازی یا تعامل در عرصه های مختلف کاری بپردازد و یک کارگر ساده نیز می تواند این خانه ماندن را فرصتی بداند که خدا به او داده تا در کنار خانواده اش باشد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد  اسلامی با تاکید بر استفاده بیشتر از روزهای خانه نشینی گفت: یکی از اساتید را دیدم که با چند زبان خارجی آشنایی داشت و زمانی که پرسیدم چگونه توانسته این موفقیت را کسب کند، گفت هر روز نیم ساعت در اتوبوس به مطالعه زبان می پرداخته است.

وی اضافه کرد: من در این فرصت توانستم ظهر و شب با خانواده قرآن قرائت کنم؛  در حالی که قبلا فقط شب ها یک صفحه تلاوت می کردیم. اکنون یک فرصت عالی فراهم شده تا ضمن تلاوت بیشتر آیات الهی،  تفسیر قرآن را هم نگاهی کنیم.

قدر نعمت‌ها را در این روزها بیشتر حس می‌کنیم

ارزانی افزود: در بسیاری اوقات محدودیت ها کمک می کند قدر نعمت ها را بدانیم. هر سال درنوروز به دیدن یکدیگر می رفتیم و هیچ وقت قدر این دیدارها و دست دادن ها را نمی دانستیم و شاید تا آخر عمر چنین فرصتی به وجود نمی آمد که اینگونه قدردان برخی از نعمت های الهی باشیم.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد به یکی از زیبایی های این ایام اشاره کرد و گفت: حالا که چنین اتفاقی افتاده و ویروس کرونا باعث خانه نشینی مردم شده، حسرت می خوریم نمی توانیم در مجامع عمومی حضور پیدا کنیم، برای عبادت به مسجد یا برای خرید به بازار برویم و اکنون قدر این نعمت ها را می دانیم.

وی افزود: متاسفانه جامعه با مطالعه فاصله زیادی دارد و طبق آمار سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و اکنون فرصت خوبی است که زمانی را به مطالعه اختصاص دهیم. عرضه کتاب به عنوان امانت در روستاها یکی از کارهای خوب کانون های مساجد است و کتاب های مساجد را به خانه ها می فرستند و پس از مطالعه به خانه ای دیگر امانت می دهند. مسافرت های مردم تعطیل نشده بلکه به تعویق افتاده است و یکی دو ماه دیرتر انجام خواهد شد و این موضوع، امید داشتن به شکسته شدن چنین فضایی است تا مردم به حالت عادی برگردند.

وی همچنین از پویش حدیث کسا و ساعت صفر عاشقی در شب نیمه شعبان به عنوان برنامه هایی برای این ایام یاد کرد که از سوی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار می شود.  ۱۰ پویش قرائت سراسری دعای فرج، در ساعت صفر عاشقی یعنی ۱۲ نیمه‌شب نیمه شعبان به نیت تعجیل در ظهور حضرت حجت (عج) و رفع گرفتاری و بلا از همه مردم جهان برگزار می شود. همچنین پویش ختم حدیث کسا برای رفع مشکلات موجود و شفای بیماران کرونایی توسط کانون‌ های فرهنگی هنری مساجد در فضای مجازی راه‌اندازی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =