مردم از حضور در پارک‌ها و تفرجگاه‌ها خودداری کنند

سنندج - ایرنا - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کردستان گفت: مردم در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین از حضور در پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به منظور پیشگیری از زنجیره انتقال ویروس کرونا خودداری کنند.

سرهنگ امیرهوشنگ حیدریان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طبق مصوبات ستاد استانی مبارزه با کرونا در قالب تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی شهرداری‌های استان موظف به ممانعت از ورود مردم به پارک‌های سطح شهر می‌شوند و نیروی انتظامی نیز در راستای حمایت از این طرح با شهرداری‌ها همکاری خواهند داشت.

وی اضافه کرد: با افرادی که با شهرداری‌ها در این راستا همکاری نداشته باشند بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برخورد قانونی خواهد شد لذا انتظار می‌رود مردم امسال بویژه در ۱۳ فروردین برای حضور در بیرون از خانه و طبیعت گردی برنامه ریزی نداشته باشند.

معاون خدمات شهری شهرداری سنندج نیز در این ارتباط گفت: با توجه به تصمیم ستاد مبارزه با کرونا و در جهت تحقق دستورالعمل اجرایی کاهش زنجیره انتقال کرونا، از روز جمعه هشتم فروردین ورودی تمام پارک‌ها و بوستان‌ها از جمله پارک جنگلی آبیدر و پارک ملت (دیدگاه) مسدود شده است.

لقمان حیدری افزود: در پارک‌هایی نظیر پارک میدان نبوت که مسدود کردن ورودی آن امکانپذیر نسیت، نیروهای شهرداری جهت جلوگیری از تجمع شهروندان مستقر می‌شوند.

بوستان‌ها، پارک‌ها و تفرجگاه‌های تمام مناطق کشور در ۱۲ و ۱۳ فروردین در راستای اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا و رعایت فاصله اجتماعی تعطیل هستند.

طرح فاصله گذاری اجتماعی شامل تشدید محدودیت هایی در جاده‌ها و شهرها است و در این طرح این طور دیده شده که تنها افراد ساکن در یک شهر اجازه ورود به یک شهر را دارند و حداکثر امکان عبور بقیه شهروندان از کنار گذر شهر است.

اعمال محدودیت حداکثری در تمام امکانات نقل و انتقال مسافربری اعم از هوایی، ریلی و وسایل نقلیه بین شهری است؛ مقرر شد بر اساس نیاز هر استان و اعلام استانداران وزارت راه و شهرسازی در حد ضرورت امکانات نقل و انتقال را با رعایت تمامی نکات بهداشتی در اختیار استان‌های مختلف قرار دهند.

پارک‌ها، بوستان‌ها، تفرجگاه‌ها، مراکز تفریحی، استخرها و... که محل تجمع افراد هستند، تعطیل خواهند بود.

اصناف و مشاغل مشمول مقررات این طرح در قالب گروه‌بندی سه‌گانه (گروهی که باید کاملاً فعال باشند، جدول شماره یک، گروهی که باید تعطیل شوند و گروهی که بر اساس اقتضا و شرایط محلی فعالیت آنها می‌تواند مجاز باشد جدول شماره دو) به شرح پیوست، فعالیت می‌نمایند.

ادارات دولتی برابر بخشنامه صادره معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان اداری استخدامی حداکثر با یک‌سوم نیروهای اداری و به‌صورت نوبت‌بندی خدمات‌رسانی خواهند کرد.

برگزاری هرگونه مراسم که موجب تجمع افراد شود (اعم از رسمی و غیررسمی) ممنوع است.

تردد خودروهای امدادی و درمانی، پلیس، حمل بار، کالاها، مایحتاج مردم، سوخت مشمول ممنوعیت‌ها نمی‌گردد. محدودیت حداکثری در جابجایی مسافر با هواپیما، قطار و اتوبوس‌های بین‌شهری ضمن اجرای کامل پروتکل‌های بهداشتی، اعمال می‌شود.

طرح کنترل‌های بهداشتی در مبادی خروجی با تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با مشارکت بسیج، هلال‌ احمر و سایر بخش‌های ذی‌ربط در نقاط موردنظر، اجرایی خواهد شد.

ممنوعیت‌های تعیین‌شده شامل کارکنان دستگاه‌های دولتی که محل سکونت آن‌ها با محل کارشان در یک نقطه قرار ندارد نمی‌گردد و تیم‌های تشخیصی مستقر در مبادی کنترلی با احراز موضوع نسبت به صدور تردد این دسته از کارمندان اقدام می‌نمایند.

به منظور تضمین اجرای طرح، خودروهای افراد متخلف از این مقررات به مدت یک (۱) ماه با اخذ کلیه هزینه‌های جانبی توقیف می‌شود. همچنین جریمه نقدی به مبلغ پانصد هزار تومان و پلمپ واحدهای صنفی متخلف با هماهنگی سازمان تعزیرات حکومتی به مدت یک ماه، در دستور کار قرار دارد.

کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مستقر در وزارت کشور در اطلاعیه‌های بعدی جزئیات و نکات مورد تأکید را مستمراً به اطلاع مردم عزیز ایران می‌رساند و همچنین این کمیته آماده دریافت نظرات پیشنهادها است.

برای اطلاع عموم، کمیته مستقر در وزارت کشور در سطح ملی و ستادهای استانی و شهرستانی مدیریت بیماری کرونا مستقر در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها، مسئول پیگیری فرایند اجرای طرح بوده و به‌صورت روزانه ضمن رصد شرایط، نسبت به اتخاذ تدابیر لازم اقدام خواهد نمود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha