همکاری چین با خاورمیانه برای مهار کرونا

پکن- ایرنا- از زمان شیوع ویروس کرونا در خاورمیانه، چین همکاری های علمی، پزشکی و فناوری با کشورهای این منطقه را برای مهار این ویروس تقویت کرده است.

به گزارش ایرنا چین پس از شیوع این ویروس در ایران هم تیم هایی از صلیب سرخ این کشور  به تهران اعزام کرده است اعضای این تیم ها دستکم برای مدت یک ماه با همتایان ایرانی خود برای مهار کرونا رایزنی و همکاری کرده و تجربیات و اطلاعات لازم را در اختیار کادرهای درمانی ایران قرار داده اند تعدادی از اعضای این تیم نیز به چین برگشته اند.

«جو شیائو چانگ» از مسئولان تیم های اعزامی صلیب سرخ چین به ایران می گوید در مدت حضور در ایران «دوستی فراوان ملت های دو کشور را درک کردم» و فعالیت های ما از سوی ایرانیان مورد استقبال قرار گرفت.

وی که ریاست بخش مبارزه با بلایای طبیعی در صلیب سرخ شانگهای را برعهده دارد، گفت: همکاری های وسیعی در زمینه قرنطینه خانگی، بسیج ملی، درمان متمرکز بیماران و آزمایش مبتلایان مشکوک با ایران داشتیم.

از سوی دیگر شهرهای مختلف نیز کمک های اهدایی خود را روانه ایران کرده اند بخصوص اینکه اولین محموله کمک های اعطایی شهر پکن برای یک کشور دیگر در سطح جهان در اختیار سفارت ایران در پکن به عنوان کشور دوست قرار گرفت که نشان دهنده عمق روابط دوستانه و همکاری های دو کشور بخصوص در این شرایط حساس است.

در بغداد پایتخت عراق هم طرف چینی برای مهار کرونا همکاری های نزدیکی داشته و یک آزمایشگاه برای تشخیص مبتلایان به ویروس کرونا ایجاد کرده است.

یانگ هون خویی از اعضای تیم اعزامی صلیب سرخ چین به عراق می گوید این کشور هنوز مشکلات زیادی در زمینه انجام آزمایش های گسترده برای بیماران دارد.

وی افزود: تا قبل از ساخت آزمایشگاه، فقط در صلیب سرخ عراق روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ آزمایش کرونا انجام می شد که با شروع فعالیت آزمایشگاه این رقم به ۱۰۰۰ مورد افزایش یافته است.

تجهیزات اشعه ایکس، سی تی اسکن و بسیاری از اقلام مورد نیاز دیگر برای آزمایش و مهار کرونا نیز از سوی چین در اختیار عراق قرار گرفته است همکاری دو کشور بخصوص در بغداد که ۲۰ درصد جمعیت را در خود جای داده بیشتر بوده است.

خبرگزاری شینهوا گزارش کرده است که کارشناسان و پزشکان چینی درحال همکاری با بسیاری از کشورهای خاورمیانه نظیر ایران ، عراق ، سوریه ، لیبی ، و ترکیه هستند و به غیر از موضوع آزمایش های کرونا و ارسال اقلام پزشکی در زمینه ایجاد بیمارستان های سیار هم طرف های ذی ربط با یکدیگر مشارکت گسترده ای دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =