۱۰۶ نفر با غربالگری به مراکز درمانی خراسان جنوبی ارجاع شدند

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: از مجموع غربالگری‌های انجام شده در استان خراسان جنوبی تاکنون ۱۰۶ نفر نیازمند ارجاع به سطح تخصصی بالاتر و بیمارستان‌ بودند و هفت نفر نیز تحت درمان دارویی قرار گرفتند.

محمد دهقانی فیروزآبادی شامگاه یکشنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی افزود: تا ساعت ۱۹ امروز ۱۸۶ هزار و ۹۶۰ خانوار غربالگری شدند که معادل ۷۷ درصد کل خانوارهای استان است.

وی بیان کرد: همچنین در غربالگری فردی و از طریق تماس مراقبین سلامت با تک تک افراد تاکنون ۵۳.۵ درصد از کل افراد استان غربالگری شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ۶۳ هزار و ۳۲۵ نفر نیز با مراجعه به سامانه خوداظهاری salamat.gov.ir اطلاعات خود را تکمیل کرده‌اند که به دست ما رسیده است.

افزایش بیماران کرونایی به ۲۸۲ نفر 

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سطح استان شناسایی شدند.

دهقانی گفت: از مجموع ۸۴۹ آزمایش کرونا که تاکنون انجام شده، ۵۶۷ مورد منفی و تست کرونا ۲۸۲ نفر در کل استان مثبت بوده است.

وی اظهار داشت: از ۲۸۲ بیمار کرونایی استان تاکنون ۲۲۰ نفر از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند که در منزل به سر می‌برند و ۳۶ بیمار در بیمارستان‌ها بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: متاسفانه با افزایش ۲ فوتی جدید در استان تعداد درگذشتگان بر اثر کرونا به ۲۶ نفر رسید.

وی گفت: فوتی های جدید ۵۷ و ۸۶ ساله هستند و تاکنون در ۶ شهرستان استان فوت ناشی از کرونا داشته‌ایم.

بیماران با شرایط پایدار مرخص می‌شوند

دهقانی درباره بیماران ترخیص شده و وضعیت رسیدگی به آنها گفت: بیماری از بیمارستان مرخص می‌شود که شرایط پایدار و باثباتی پیدا کرده و درمان اولیه برای وی شروع شده باشد.

وی اضافه کرد: به طور میانگین حدود پنج تا هفت روز افراد در بیمارستان بستری هستند البته برخی بیماران ممکن است سه روز شرایط ترخیص داشته باشند و برخی تا دو هفته نیز نیاز به بستری داشته باشند اما بیماران وقتی ترخیص می‌شوند که شرایط آنها پایدار شده باشند به این معنا که شرایط استراحت و ادامه درمان در منزل را دارا باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ما فقط از افرادی تست می‌گیریم که علائم تنفسی بیشتر و حادتر داشته باشند و در بیمارستان بستری شوند البته موارد خاصی از بیماران سرپایی نیز هستند که این ظرفیت وجود دارد تا برای آنها تست انجام شود.

وی بیان کرد: همانظور که قبلا گفتیم تعداد زیادی از افراد مثبت کرونا هستند که با علائم خفیف شاید مراجعه نکنند و با استراحت عادی حالشان بهتر شود تعدادی از افراد نیز هستند که براساس پروتکل‌های درمانی و تشخیصی ممکن است درمان برای آنها شروع شود اما تست برای آنها انجام نشود که ملاحظات و توصیه‌های لازم درخصوص آنها انجام می‌شود.

میانگین فوتی استان از کشور پایین‌تر است

وی درباره برآورد فوت ناشی از کرونا در خراسان جنوبی نسبت به کشور گفت: تا ششم فروردین ماه چون برای آخرین بار اطلاعات کل کشور به تفکیک استان‌ها بیان می‌شد، تحلیلی درخصوص میزان درصد فوتی‌ها در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت انجام شده بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: تا ششم فروردین میانگین فوتی‌ها در کشور ۳.۷ نفر در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بود که این رقم در استان ۲.۲ نفر در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در کل استان بود که از این لحاظ رتبه نوزدهم کشور را داشتیم و به میزان قابل توجهی از میانگین کشوری کمتر است.

وی ادامه داد: البته تفکیک شهرستانی ما متفاوت است و این آمار مربوط به میانگین کل استان است، آمار برخی شهرستان‌ها بالا است و در برخی هنوز فوتی گزارش نشده است اما بعد از ششم فروردین برآورد جدیدی نداریم چون آمار به تفکیک استان‌ها ارائه نمی‌شود ولی همگام با کشور پیش می‌رویم یعنی همانظور که فوتی‌های ما اضافه می‌شود فوتی‌های کشور هم افزایش می‌یابد و مطمئنا میانگین کشوری و استانی هم بالاتر رفته است.

دهقانی گفت: ارزیابی ما این است که شرایط کلی استان از نظر تعداد فوت در ۱۰۰ هزار نفر جمیعت به میزان قابل توجهی نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است.

لزوم تداوم ماندن در خانه  

وی همچنین با بیان اینکه ۱۳ فروردین روز طبیعت را در پیش داریم گفت: با توجه به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی که مورد درخواست عموم مردم نیز بوده و مردم به خوبی در این طرح همراهی و با دست اندرکاران همکاری کردند، تداوم ماندن در منزل و عدم تردد حتی در روز ۱۳ فروردین و رفتن به روستاها، فضای باز، دشت و بیابان مورد انتظار است چون برخی می‌گویند به فضای باز می‌رویم اتفاقی نمی‌افتد در حالی که هرگونه تردد انتشار و انتقال ویروس را تسهیل و تسریع می‌کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: قرار ما با مردم این بوده که در این دو سه هفته همه پای کار بوده و تردد نداشته باشند.

تعداد موارد مثبت کرونا در خراسان جنوبی دیروز (شنبه) با افزایش ۱۵ مورد مثبت جدید به ۲۶۶ نفر و فوت شدگان بر اثر این بیماری با یک فوتی جدید به ۲۴ نفر رسید.

تمامی ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی درگیر با کرونا هستند و براساس آخرین آمار تفکیکی، شهرستان‌های بیرجند، طبس، زیرکوه، قاینات و فردوس بیشترین میزان ابتلا را دارند.

براساس تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر اعلام نکردن آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ به تفکیک استان‌ها از چند روز گذشته این آمار در خراسان جنوبی هم به تفکیک شهرستان اعلام نمی‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =