مقام فرانسوی: بحران کرونا اعتبار اتحادیه اروپا را به خطر انداخته است

تهران- ایرنا- وزیر امور اروپایی فرانسه از اقدامات برخی اعضای اتحادیه اروپا در بحران شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت که این بحران اعتبار این اتحادیه را به خطر انداخته است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد:«آملی دو مونچالین» وزیر امور اروپایی فرانسه روز یکشنبه بحران کرونا را عامل به خطر افتادن «اعتبار و سودمندی» اتحادیه اروپا دانست.

مونچالین در گفت‌وگو با رادیو آرتی‌ال از عملکرد برخی اعضای اتحادیه اروپا در میانه بحران شیوع کرونا  انتقاد کرد و ادامه داد : اگر برخی خواستار همبستگی نیستند، باید جایگاه آن‌ها را در اتحادیه اروپا و همچنین آنچه را که با ۲۷ کشور عضو انجام می‌دهیم، زیر سوال ببریم. این مساله اساسی و وجودی است.

اظهارات مقام فرانسوی پس از آن مطرح می‌شود که اختلافاتی میان اعضای اتحادیه اروپا درباره بهترین راه‌های مقابله با تاثیرات اقتصادی شیوع کرونا روی داده است.

یک دیپلمات اروپایی که از مسایل مطرح شده در نشست روز پنجشنبه اتحادیه اروپا پیرامون این موضوع آگاه است، به سی‌ان‌ان گفت که ایتالیا و اسپانیا بیانیه پایانی این نشست را به دلیل «مبهم و فاقد اقدامات ملموس بودن» بلوکه کردند.

مونچالین همچنین افزود: اگر اروپا زمانی که همه چیز خوب است فقط یک بازار داخلی باشد، دیگر عقلانی نیست.

شیوع کرونا در اروپا به دنبال روزهای سخت قرنطینه پیش از این و سخت‌تر پیش رو، نابسامانی‌های بیشتری را در قاره سبز با افزون بر ۲۰ هزار قربانی به دنبال دارد.

نابسامانی‌های ناشی از کرونا به گونه‌ای است که کمبود تجهیزات بهداشتی و ضرورت جابجایی هرچه سریعتر اجساد در اروپا، دولت ها را ناچار به اتخاذ تدابیری جدید اعم از تمدید دو هفته‌ای قرنطینه و دخالت ارتش برای انتقال اجساد کرده است.

در حالی که اتحادیه اروپا این روزها بر همبستگی خود اعم از بودجه و امکانات بهداشتی تاکید دارد، به دنبال ناکامی نشست سران گروه ۲۰ برای دستیابی به توافقی در خصوص واکنش اتحادیه اروپا برای مقابله با کرونا، این اتحادیه نگران آن است که برای مقابله با این بحران نتواند به اهداف خود برسد.
رییس جمهوری فرانسه پس از نشست ویدئوکنفرانسی سران گروه ۲۰ به روزنامه‌های ایتالیایی گفت: ما بدون همبستگی قوی اروپا برای تامین امکانات بهداشتی و بودجه نخواهیم توانست بر بحران کرونا غلبه کنیم. با نبود تمایل کشورهایی مانند آلمان، ما نمی‌توانیم از این بحران رهایی یابیم.

«جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا نیز در گفت‌وگو با روزنامه «ایل سوله ۲۴» ایتالیا هشدار داد که اگر اتحادیه اروپا در مقابله با کرونا دچار خطا شود، ممکن است فلسفه وجودی خود را از دست بدهد و فشار یک اقتصاد ویران برای فرزندانمان به جا خواهد ماند.

همچنین یورونیوز به نقل از رییس کمیسیون اروپایی خبر از پیشنهاد بسته جدید این کمیسیون برای کمک به ترمیم خسارات اقتصادی وارد شده به اتحادیه اروپا به دنبال اپیدمی کرونا داده است.

به گفته «اورزولا فون‌ درلاین»، این پیشنهادها شامل یک بسته انگیزشی خواهد بود که انسجام اتحادیه اروپا را از طریق همبستگی و مسوولیت‌پذیری تضمین خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha