۱۰ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۱
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 83731982
۶ نفر

برچسب‌ها

رونمایی از موشک های جدید یمنی، کابوسی نو برای آل سعود
موشک های جدید رزمندگان یمنی

تهران – ایرنا – کابوس آل سعود ادامه دارد و با ورود جنگ یمن به ششمین سال خود، ارتش یمن اعلام کرده که موشک های جدید زمین به زمین خود را برای استفاده علیه متجاوزان رونمایی کرده است، اقدامی که دوباره خواب از چشمان سعودی های متجاوز گرفته است.

با روی کار آمدن محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۵ به عنوان وزیر دفاع عربستان و پس از آن انتصاب وی به عنوان ولیعهد سعودی در سال ۲۰۱۷ که با کمک و یا بهتر بگوییم با دستور آمریکایی ها انجام شد، مشکلات عربستان نیز پی درپی شروع شد.

اولین مشکل عربستان پس از وزیر دفاع شدن محمد بن سلمان حمله به یمن در ششم فروردین ۱۳۹۴ و به خاک و خون کشیدن این کشور اسلامی بوده است، بازداشت شاهزادگان سعودی در دو مرحله که اولین بار آن در آذر ماه سال ۱۳۹۶ و مرحله دوم آن در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ انجام شد، دستور قتل فجیع جمال خاشقچی خبرنگار معترض سعودی در شهریور ۱۳۹۷ در کنسولگری عربستان در استانبول، سرکوب شدید شیعیان و آزادی خواهان عربستانی در سال های اخیر، دخالت در امور کشورهایی چون سوریه و عراق و حمایت از گروه های تروریستی در این کشورها و اخیرا نیز افزایش تولید نفت علیرغم درخواست کم آن در جهان به دلیل انتشار ویروس کرونا که موجب سقوط طلای سیاه تا ۲۰ دلار در هر بشکه شده، همگی در راستای بی تدبیری های بن سلمان بی تجربه می باشد، ولیعهدی که برای رسیدن به تاج و تخت عربستان از هیچ اقدامی فروگذاری نکرده است.

اقدامات ضدانسانی و از روی هوا و هوس بن سلمان در سال های اخیر حتی برای لحظه ای هم فروکش نکرده و شهادت هزاران یمنی و کشته شدن بیش از ۱۰ هزار عربستانی، اماراتی و مزدوران دیگر کشورهای متحد آل سعود در جنگ یمن مانند اتباع سودان نیز از آتش این انگیزه درونی نکاسته است.

در عین حال مقاومت جانانه رزمندگان و ارتش یمن در مقابل زیاده خواهی های آل سعود و ولیعهد کم تجربه آن، آنهم با کمترین امکانات و البته با نوآوری ها و دستاوردهای جدید، روی دیگر جنگ در این کشور می باشد که موجب کابوس برای آل سعود شده است؛ دستاوردهای مختلف نظامی در خصوص دستیابی به موشک های دوربرد زمین به زمین، پهپادهای شناسایی و تهاجمی و دستیابی به موشک های پدافند هوایی که دردسری جدید برای بمب افکن های متجاوز سعودی – آمریکایی شده است.

قبل از هجوم ائتلاف عربی – آمریکایی به یمن این کشور دارای ارتش معمولی و با تسلیحات نه چندان پیشرفته بود، ولی با تجاوز این ائتلاف در ششم فروردین ۱۳۹۴ به یمن، ابتکارات یمنی ها در ساخت تسلیحات و تجهیزات مدرن نظامی همچون موشک های دوربرد زمین به زمین، انواع پهپادها و سامانه پدافند هوایی و ... هم گل کرد و قضیه تا جایی پیشرفته که از طرفی موجب تعجب و حیرت کارشناسان نظامی و از طرف دیگر به کابوسی برای آل سعود تبدیل شده است.

هم اکنون ارتش یمن و نیروهای انصارالله موازی و هماهنگ با هم اقدام به دفاع از کشور خود می کنند که این اقدام موجب تقویت هر دو طرف و در مقابل تضعیف جبهه مقابل شده است.

 هرچقدر انصار الله یمن تقویت می شود و به فناوری در زمینه نظامی دست می یابد، به همان میزان نیز ارتش یمن تقویت می شود.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن که از حمایت انصار الله برخوردار است، دو روز پیش در سخنانی اعلام کرد که ارتش این کشور آزمایش‌های جدید موفقی روی سامانه‌های موشکی خود انجام داده و به زودی با پرده برداری از آن، مواضع متجاوزان را هدف قرار خواهد داد.

سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با اظهار اینکه سامانه‌های موشکی جدیدی به زودی به خدمت گرفته می‌شوند، تاکید کرد:‌ نیروهای مسلح یمن با موفقیت سامانه‌های موشکی را تحت آزمایش‌های جدید قرار داده‌اند که به زودی آن را پرده برداری می‌کنند.

وی درباره پهپادهای ارتش یمن نیز عنوان کرد که‌ یگان پهپادی ارتش طی پنج سال گذشته  ۴ هزار و ۱۱۶ عملیات نظامی انجام داده که ۶۶۹ مورد هجومی و ۳۴۹۰ مورد عملیات شناسایی بوده است در حالی که مجموع عملیات مشترک پهپادی و توپخانه‌ای با انصار الله به ۷۳ عملیات، مجموع عملیات یگان موشکی و پهپادی به ۱۱ عملیات و عملیات یگان مشترک توپخانه‌ای، موشکی و پهپادی به یک عملیات می‌رسند.

سریع تاکید کرد: عملیات پهپادها با هدف گیری تاسیسات، پایگاه‌های نظامی، اهداف حیاتی و مهم، تجمعات، ‌ پادگان‌ها و تحرکات و تجهیزات دشمن صورت می‌گیرد که از میان آن اهدافی در عمق عربستان و امارات و نیز اهدافی در جبهه‌های داخلی بوده‌اند در حالی که عملیات ویژه‌ای نیز انجام گرفته که طی آن در یک عملیات از بیش از ۱۰ پهیاد استفاده شد.

قبل از آغاز تجاوز عربی – آمریکایی به یمن، ارتش یمن فقط شماری از انواع موشک های کوتاه برد زمین به زمین در اختیار داشت، ولی با شروع جنگ به ویژه در سال های اخیر و به دلیل ایجاد توازن در نبرد، رزمندگان انصار الله و ارتش یمن توانستند به تولید انواع موشک ها اقدام کنند و از این طریق ضربات کاری قابل توجهی به سعودی های متجاوز و هم پیمانان آنها وارد نمایند.

از موشک های زمین به زمین دست یافته ارتش و کمیته های یمن می توان به موشک پیشرفته «برکان H۲» اشاره کرد که توسط مرکز پژوهش های یگان موشکی یمن توسعه یافته است. این موشک یکی از بارزترین موشک های بالتسیک با برد متوسط است که می تواند مسافتی در حدود ۹۰۰ تا یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر را بپیماید.

موشک مزبور به راحتی می تواند اهدافی را در ریاض منهدم کند، بنابراین نیروهای یمنی از استان صعده که تا ریاض ۹۱۹ کیلومتر فاصله دارد می توانند به راحتی پایتخت عربستان را هدف قرار دهند. از این موشک بارها برای هدف قرار دادن فرودگاه ها و مواضع نظامی عربستان استفاده شده است.

موشک‌های بالدار کروز یکی دیگر از موشک های مورد استفاده رزمندگان یمنی است که توسط یمنی ها ساخته و تولید شده است. این موشک های دقیق در ارتفاع پایین حرکت می کنند؛ برد آن به ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر می رسد و از دقت بالا در اصابت هدف برخوردار است و میزان خطای آن کمتر از یک و نیم متر است.

این موشک از یک سیستم ناوبری دقیق و هدایت پیشرفته نظیر GPS برخوردار است و برای حمل یک کلاهک جنگی انفجاری با وزن ۴۵۰ کیلوگرم طراحی شده است. در مقایسه با دیگر موشک های بالستیک، به سختی می‌توان با این موشک ها مقابله کرد. زیرا در ارتفاع پایین حرکت می‌کند و رادارها از ردگیری آنها عاجزند و سیستم های دفاع موشکی را سردرگم می کند.

 موشک زلزال ۳ نیز از جمله  موشک های ساخت داخل یمن و جزو موشک های بالستیک است که می تواند مقادیر زیادی از مواد منفجره و سرهای منهدم کننده جنگی را با خود حمل کند.

طول این موشک به ۶ متر و تعداد ترکش های آن ۱۰ هزار عدد برآورد شده است. این ویژگی ها باعث شده تا از این موشک تخریبی و ویرانگر برای هدف قرار دادن مواضع و اتاق های عملیات دشمن در محدوده جغرافیایی مشخص استفاده شود.

موشک «قاهر ام۲» نیز که به صورت گسترده از سوی نیروهای مقاومت یمن مورد استفاده قرار می گیرد ، دارای ویژگی های منحصر به فردی است، به طوری که برد این موشک به ۴۰۰ کیلومتر می رسد و سر جنگی به وزن ۳۵۰ کیلوگرم با خود حمل می کند؛ دقت هدف گیری آن نیز به  ۱۰ تا  ۵ متر می رسد که نشانگر میزان دقت این موشک ساخت یمن دارد.

یکی دیگر از توانمندی های رزمندگان یمنی که در طول جنگ کسب شده تولید انواع پهپادهای تهاجمی و شناسایی می باشد که برای مقابله با متجاوزان تولید و مورد استفاده قرار گرفته است.

مقاومت یمن، موفقیتش در تولید پهپاد را رسماً در بهار سال ۲۰۱۷ میلادی (فروردین ۱۳۹۶) اعلام و طی مراسمی برای نخستین بار از چهار نوع پهپاد رونمایی کرد که از سال ۲۰۱۶، ساخت آنها را کلید زده بود و طی سه سال گذشته نیز توانسته توسعه پهپادی خود را ادامه داده و به فناوری های جدید نیز دست یابد.

با ورود پهپادها به چرخه رزم نیروهای مقاومت یمنی، معادلات جنگ یمن نیز تغییر کرد و در کنار استفاده یمنی ها از موشک های زمین به زمین، ورود پهپادهای مهاجم  خسارات ارتش سعودی و متحدانش را در یمن به شدت افزایش داد.  

یمنی ها در سه سال گذشته توانسته اند توان پهپادی خود را توسعه دهند و پهپادهایی همچون هدهد۱، رقیب، راصد، صماد۱، قاصف ۱، قاصف۲، قاصف Kh، و صماد۳ را طراحی و به طور انبوه تولید کنند؛ پهپادهایی که برخی از آنها می توانند تا یک هزار و  ۷۰۰ کیلومتر پرواز  کنند و پس از عملیات به مبدا پروازی خود باز گردد.

آخرین جهش موشکی رزمندگان یمنی دستیابی و ساخت سامانه پدافند موشکی است که نشان از تحول در پدافند هوایی یمنی ها دارد.

«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی انصار الله یمن چندی پیش از ۴ سامانه جدید پدافند هوایی «ثاقب۱»، «ثاقب۲»، «ثاقب۳» و «فاطر۲» که توسط متخصصان یمنی ساخته شده، رونمایی کرد، سامانه جدیدی که در روزها و ماه های اخیر بارها بمب افکن ها و پهپادهای متجاوز سعودی – آمریکایی را هدف قرار داده یا مجبور به فرار از خاک یمن کرده است.

یه طور حتم سامانه‌های دفاعی جدید یمن، مسیر نبرد با دشمن متجاوز را تغییر خواهد داد و مقدمه سامانه دفاعی پیشرفته تر و کارآمدتر برای مقابله با اهداف هوایی دشمن متجاوز خواهد بود.

افزایش توان موشکی، پهپادی و اخیرا هم سامانه پدافند هوایی نیروهای انصار الله و ارتش یمن در کنار توان نیروهای زمینی آنها در واقع تبدیل به اهرم فشاری بر ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی عربستان شده است، ائتلافی که فکر نمی کرد یمنی ها بتوانند حتی برای چند ماه نیز در مقابل تهاجم همه جانبه ائتلاف متجاوز مقاومت کنند، جنگی که هم اکنون وارد ششمین سال خود شده است.

حال آل سعود با توجه به مشکلات داخلی و بین المللی همچون قیمت نفت که با آن مواجه شده باید منتظر موشک های جدید رزمندگان یمنی باشد، موشک هایی که تغییرات زیادی در معادلات جنگ یمن خواهد داشت و بی شک پیروزی را از آن مبارزان یمن در برابر دشمن تا دندان مسلح خواهد کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =