وضعیت سلامت خانواده بیماران بهبود یافته کرونایی قم پیگیری می شود

قم – ایرنا – معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: وضعیت سلامت و درمان بیماران بهبود یافته کرونایی قم و همچنین غربالگری و ارائه آموزش های بهداشتی به خانواده این بیماران پیگیری می شود.

سیامک محبی روز یکشنبه در گفت و گویی، افزود: با هماهنگی های انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی قم، اطلاعات افراد ترخیص شده یک ماه گذشته بیمارستان ها جمع آوری و پس از بررسی های لازم اطلاعات در سامانه سیب معاونت بهداشت وارد شد.

وی ادامه داد: با استخراج این اطلاعات، مراقبان سلامت و بهورزان به مدت پنج روز وضعیت سلامت این بیماران بهبود یافته را پیگیری کرده و با مراجعه به درب منازل آنان آموزش های لازم در خصوص ایزوله کردن بیمار و گندزدایی به بیمار و اطرافیان آنان ارائه می دهند.

محبی افزود: در بررسی های انجام شده از بیماران بدحال در بیمارستان های استان مشخص شد که بیشتر آنها سابقه تماس با بیمار مبتلا به کرونا را در خانواده خود داشته اند که این موضوع نشان می‌داد که تعداد زیادی از بیماران در منازل وجود دارند که شناسایی آنها تنها از طریق غربالگری امکان پذیر است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: با توجه به حجم بالای کار، توان و ظرفیت محدود دانشگاه علوم پزشکی امکان پیگیری این موضوع به تنهایی ممکن نبود به همین دلیل از بسیج برای پیگیری وضعیت سلامت و غربالگری اطرافیان بیماران ترخیص شده از بیمارستان ها در قالب تیم های آموزش دیده، کمک گرفته شد.

وی تصریح کرد: مرکز بهداشت وظیفه آموزش مسائل بهداشتی و صدور کارت شناسایی برای افراد داوطلب و همچنین آموزش الزامات و شرح وظایف آنان را بر عهده دارد و سپس این گروه ها بر حسب آدرس هایی که ما در اختیار آنان قرار می دهیم به درب منازل بیماران مراجعه کرده و فرم ارزیابی را تکمیل و در صورت نیاز، گندزدایی منازل را انجام خواهند داد.

محبی افزود: در نهایت اطلاعات موجود در فرم ها جمع آوری و به مرکز بهداشت بازگردانده می شود تا ما بتوانیم پیگیری اطرافیان آنان را به مدت ١۴ روز توسط مسئول بیماری های مراکز و در صورت زیاد بودن تعداد پیگیری ها، توسط پایگاه ها انجام دهیم.

وی تاکید کرد: تمام کسانی که به درب منازل مراجعه می کنند دارای کارت شناسایی بوده و خانواده ها توجه داشته باشند حتما کارت نیروهای داوطلب را رویت کرده و سپس همکاری های لازم را با گروه ها داشته باشند.

به گزارش ایرنا، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز شنبه اعلام کرد: تاکنون ۳۵۴۰۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۵۱۷ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۱۱ هزار و ۶۷۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

کیانوش جهانپور ادامه داد: به دنبال گسترش طرح بسیج ملی مقابله با کرونا تا امروز بیش از ۵۷ میلیون نفر از مردم کشور با ثبت نام در این طرح ملی تحت غربالگری قرار گرفته‌اند. بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی و از ظهر دیروز تا امروز ۹ فروردین ۱۳۹۹ در کشور، ۳۰۷۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و تعداد بیماران مبتلا شده به این بیماری به ۳۵۴۰۸ نفر رسید.

همچنین خوشبختانه تاکنون ۱۱ هزار و ۶۷۹ نفر از بیماران مبتلا به این بیماری، بهبود یافته و ترخیص شده اند  و در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و تا امروز از وجود ۲۵۱۷ نفر در کشور محروم شده ایم.

طبق آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت، ۳۲۰۶ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =