شیوع کرونا در ۱۳ استان نزولی شد

تهران- ایرنا- معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شیوع کرونا در ۱۳ استان روند کاهشی یافته است و در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک که در مجموع ۳۲ میلیون نفر هستند، موارد ابتلا کمتر از ۵ نفر بوده است.

ایرج حریرچی روز دوشنبه (۱۰ فروردین) در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به ایرنا افزود: حدود ۲۰ میلیون نفر در روستاها زندگی می‌کنند که اگر روستاهایی که با شهرها مراوده زیاد دارند را کنار بگذاریم در اکثر این روستاها موارد ابتلا به ویروس کرونا بسیار اندک بوده است. حدود ۱۲ میلیون نفر نیز در شهرهای کوچک زندگی می‌کنند که تعداد ابتلا در آنها یک تا یک تا پنج نفر گزارش شده است و جاهای کم شیوع هستند .

معاون کل وزیر بهداشت وی اضافه کرد: بر این اساس در هفته های آینده در این شهرها و روستاها تمرکز خواهیم داشت تا میزان شیوع در این مناطق را به طور کامل کنترل و مهار و شهر را از ویروس کرونا پاک کنیم. البته کاهش شیوع کرونا در این استانها به معنای کاهش رشد بیماری است مثلا اگر روزی ۱۰۰ بیمار جدید داشتیم اکنون ۶۰ نفر شده است.

حریرچی افزود: از رفتار مردم در مقابله با کرونا تشکر می کنیم وضعیت کشورهای مختلف را هم رصد می کنیم میانگین رفتار مردم نشان داد که فرهنگ مردم ما بالاتر است و به توصیه های دولت توجه می کنند و رفتار صحیح را انجام می دهند..تعداد اندکی هم که به توصیه ها توجه نکردند و به مسافرت رفتند که از آنها هم می خواهیم رعایت کنند و اگر کسی رعایت نکند در جایی که لازم است اعمال قانون انجام می شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره مشکلات بیماران غیر کرونایی در مراجعه به پزشک با توجه به تعطیل بودن مطب ها و درمانگاهها نیز گفت: این مشکل را هر سال در ایام تعطیلات نوروز داریم و امیدواریم بعد از تعطیلات نوروز که احتمالا تا ۲۰ فروردین است این مشکل هم بر طرف شود.

نماینده ویژه وزیر بهداشت در ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: افرادی که به دیابت، بیماری قلبی یا هر بیماری مزمن دیگری مبتلا هستند باید به موقع برای دریافت خدمات مراجعه کنند البته اکنون به علت شرایط کرونا بسیاری از رفت وآمدها مشکل شده است اما این افراد نیز باید به موقع خدمات لازم را دریافت کنند.

وی گفت: به طور کلی بعد از اپیدمی کرونا مراجعه مردم به مراکز درمانی کاهش پیدا کرده است. بخشی از آن کاهش خدمات غیر ضروری مانند خدمات زیبایی است که جای خوشحالی هم دارد. برخی هم خدمات دندانپزشکی است که البته نباید زیاد به تعویق بیفتند. بخشی هم به خاطر ترس از ابتلا به کرونا در مراکز درمانی است که باید مدیریت شود اما بخشی نیز خدمات ضروری است که باید به موقع انجام شود.

حریرچی افزود: امیدواریم بخش خصوصی بعد از تعطیلات به کمک بیمارستانهای دولتی بیاید تا خدمات درمانی مورد نیاز مردم به موقع انجام شود البته خدمات مربوط به درمان افراد مبتلا به کرونا در بیمارستانهای دولتی به خوبی در حال انجام است و بیش از ۹۵ درصد مراجعات به بخش دولتی بوده است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: اپیدمی کرونا بر روی برخی شاخص های سلامت تاثیر گذاشته است. از شیوع کرونا ناراحت هستیم اما میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی که قبلا روزانه ۴۰مورد مرگ داشت کم شده است. تعداد معلولیت های ناشی از تصادفات نیز که چندین برابر کشته بود نیز حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است. مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نیز در کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. 

وی افزود: کرونا یکسری اثرات روانی مثبت هم دارد. وحدت ملی که ایجاد شده است باید مورد توجه قرار گیرد.. ویروسی که با میکروسکوپ هم به سختی دیده می شود کل جهان را تحت تاثیر قرار داده است و بعد از عبور از این بحران با یک جهان جدید مواجه خواهیم بود.

لزوم حمایت از اقشار آسیب پذیر در بحران کرونا

معاون وزیر بهداشت درباره افشار آسیب پذیر در بحران کرونا گفت: دو گروه از مودم نیاز به کمک بیشتر دارند یکی خانوادهایی که با کمک دولتی زندگی می کردند. البته  برخی سازمانهای مردم نهاد برخی مردم تکی کمک می کردند. گروه دوم خانوارهای داری شغل روزمزد و دستفروشان است که با درآمد همان روز زندگی می کنیمو نگران سلامت این افراد هستیم دولت و سازمانهای دولتی خیلی کار می کنند ولی مثل همه کشورهای دنیا نیاز به کمک دارند.

وی افزود: فرصت ماندن در خانه فرصت خوبی است که با هم بودن را در خانه تمریم کنیم و با هم بسازیم. باید عیب های هم را در این ایام تشدید و بزرگنمایی نکنیم و همدیگر را اصلاح کنیم تا این بحران بگذرد البته در همین زمان در بسیاری از کشورهای اروپایی شاهد افزایش موارد خودکشی هستیم. 

حریرچی گفت: نگرانی دیگر افزایش پرداختی از جیب مردم به خاطر هزینه های سلامت است.مردم باید در مصرف ماسک و مواد ضدعفونی مدیریت داشته باشند و در جایی که معقول است از این وسایل استفاده کنند و استفاده از این وسایل در خانه فقط می تواند هزینه ها را بالا ببرد. استفاده نامعقول از ای وسایل و خرید گران آنها از یازار سیاه بر اقتصاد خانواده ها تاثیر منفی می گذارد.

قرنطینه کامل امکانپذیر نیست

وی درباره قرنطیه در بحران  کرونا گفت: قرنطینه تقسیم بندی های متفاوتی دارد. چهار سطح دارد. مرحله اول ایزولاسیون بیماران و افرادی است که تست و آزمایش آنها مثبت شده است. قرنطینه برای کسانی است که مشکوک به بیماری هستند. 

وی گفت: بر اساس متون علوم پزشکی است. قرنطینه برای کسانی به کار می روند که مشکوک به بیماری هستند. خانواده فرد و محل زندگی او را جداسازی می کنیم و کسانی که با آنها تماس داشتند را نیز قرنطینه می کنیم. جند هفته ای است که معاونت بهداشتی درباره مبتلایان این کار را انجام می دهد و تشدید شده است.

حریرچی افزود: قدم بعدی فاصله گذاری اجتماعی است که فاصله گذاری فیزیکی هم کنار آن مطرح است. در این طرح تماس افراد معمولی که بیمار نیستند را به حداقل می رسانیم. مدارس، دانشگاهها، بازارها تعطیل هستند. تردد در پارک ها، سینماها و مراکز مذهبی ممنوع می شود، ادارات نیز  با حداقل ظرفیت کار می کنند و در مراحل بعدی ممکن است ادارات دولتی نیز تعطیل شوند.

وی گفت: از همکاری مردم از اواسط اسفند با این طرح راضی هستیم اما میزان همکاری ۱۰۰درصد نیست.

معاون وزیر بهداشت افزود: سطح چهارم قرنطینه مانند آنچه در چین انجام شد نیز هست که البته آن هم کامل نبود زیرا شهر ووهان ۱۲ میلیونی زمانی قرنطینه شد که ۵ میلیون نفر از آن خارج شده بودند. در کره جنوبی و ایتالیا و فرانسه هم قرنطینه موارد استثنای زیادی دارد.

وی افزود: نمی توانیم یک شهر مثلا دو میلیون نفر را قرنطینه کامل کنیم و همه مواد غذایی مورد نیاز مردم را در خانه تحویل دهیم و مثلا اگر یکی نمک خواست به آنها برسانیم.

حریرچی گفت: در اروپا این طرح ۶ تا استثنا دارد در فرانسه برای کارهای اصلی، مراجعات پزشکی، خرید از محل نزدیک به خانه ، کمک به یک سالمند یا کودک، ورزش تک نفره و گرداندنن حیوانانت خانگی می توانند از خانه خارج شوند.بنابراین این طور نبوده که همه قرنطینه شوند.

وی گفت: از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی راضی هستیم اما با ایده آل فاصله داریم.

حریرچی گفت: گیلان جزو استانهای پر شیوع بوده است اما خوشبختانه خوشحال هستیم روند صعودی نزولی شده است مثلا اگر ۱۰۰ مورد جدید داشتند الان ۸۰ تا شده و مثلا ۲۰ درصد کم شده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره کمک آمریکا به ایران در بحران کرونا گفت: آمریکایی‌ها در بحران کرونا نه تنها کمکی نکردند بلکه مشکلات زیادی هم ایجاد کردند آنها اشک تمساح می زند و نمی خواهند کمک کنند. آمریکای با تحریم ها موانع زیادی برای درمان بیماران ایجاد می کنند و فروشندگان را نیز تهدید می کنند که به ایران کالا ندهند. 

وی افزود: ایران نفت، بنزین و صادرات غیر نفتی دارد و اگر موانع برای صادرات برداشته شود خودمان پول داریم و نیازی به کمک هیچکس نداریم.

حریرچی با اشاره به تست روزانه ۶ هزار نفر گفت: برای شناسایی بشتر بیماران از این پس هم افراد مشکوک و مبتلایان و هم نزدیکان آن را تست می کنیم و تعداد تست روزانه به ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر افزایش می یابد و افراد مشکوک را به مراکز پیش بیمارستانی منتقل می کنیم. 

وی گفت: اگر کسی مبتلاست هم خودش را تست کنیم هم افرادی که با او نزدیک بوده اند. به همین خاطر به تست بیشتری نیاز دارند از ۶ هزار با ۱۵ تا ۲۰ هزار ببریم تا افراد مشکوک بیشتری را شناسایی کنیم به مراکز پیش بیمارستانی ببریم.

افزایش ۵۰ درصدی ICU به کمک آمد

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده ظرفیت تخت آی سی یو بیش از ۵۵ درصد افزایش یافته است و ۱.۵برابر شده است و اکنون حدود ۹ هزار تخت آی سی یو داریم اگر حدود ۵ هزار تخت قبلی بود حتما به مشکل می خوردیم.

وی افزود: اکنون در شهرهای کوچک مثل سراوان هم آی سی یو داریم. در سرخس و شادگان و سوسنگرد هم آی سی یو داریم و این نتیجه توجه دولت به نظام سلامت بوده است و گر چه دوره تلخی است ولی میوه شیرین این اقدامات را می چینیم.

حریرچی گف: اسپانیا، انگلیس و ایتالیا اکنون مورد سوال هستند که چرا تعداد تخت بیمرستانی را کاهش دادند. ما در ایران در اکثر استانها زمانی که بیماری اوج می گرفت. نگران بودیم که ظرفیت بالای تخت بخواهیم اما در هیچ استانی بیش از ۵۰ درصد ظرفیت تخت بخش دولتی مصروف کرونا نشد مگر در موارد استثنایی.

وی گفت: گر بیمارستانی بیش از ۸۰ درصد پر باشد نزدیک به شرایط بحران است که به این شرایط نرسیدیم.

برخورد با آزمایشگاههای متخلف

 وی افزود: با افزایش تعداد آزمایش ها قیمت تمام شده کیت های تشخیصی که اکنون حدود ۸ دلار است کا هش می یابد. احتمال دارد از توان بخشی خصوصی هم برای انجام تست کرونا استفاده کنیم البته برخی آزمایشگاههای خصوصی با قیمت بالا و کیفیت نامناسب این خدمات را ارائه کرده اند که با آنها برخورد می کنیم. 

معاون کل وزارت بهداشت گفت: به ما طعنه می زدند که به موقع عمل نکردید ولی وضعیت ایتالیا و فرانسه و آمریکا و اسپانیا که امکانات و فرصت بیشتری داشتند با وضعیت ایران که تخت بیمارستانی به مراتب کمتری دارد قابل مقایسه نیست.

 وی افزود: خیلی از حرف هایی که از خارج زده می شود منشا مخالفت دارد.اگر یک معاون وزیر مریض می شود می گویند، نشانه این است که از خودش نمی تواند مراقبت کند چطور می تواند از بقیه مراقبت کند اما وزیر بهداشت انگلیس که مریض شد یکی از شبکه ها گفت این نشان می دهد که چقدر پای کار بوده است. ذات آنها این طور است ولی اینکه به شعور مخاطب ایرانی توهین می کنند ناراحت کننده است.

حریرچی درباره کمک های بین المللی گفت: برخی سازمانهای اقتصادی بین المللی همیشه تحت سلطه آمریکا بوده و هستند و رئیس آنها همیشه از آمریکاست و آمریکا در این سازمانها حق وتو دارد اما برخی از نهادهای بین المللی هم به ایران کمک کردند.

تجارت دارو در بحران کرونا

وی درباره تبلیغ دارو و درمان های موثر برای کرونا گفت: پشت بسیاری از این داروها و درمانها تجارت و تبلیغات نهفته است. برخی به ما می گویند پنج هزار دارو را رایگان به شما می دهیم تا وارد پروتکل کنید اما این یک دام است تا داروی خود را بفروشند.

معاون وزیر بهداشت گفت: این تبلیغات را چه در مورد داروهای جدید چه درمانهای طب سنتی که مربوط به قرن های پیش است قبول نمی کنیم. در برخی استانها نیز با تبلیغ تاثیر متانول کاری کردند که تعداد فوت ناشی از الکل سه برابر کرونا شد و حتی بچه چهارساله به خاطر نوشیدن الکل جان سپرد.

وی درباره تشخیص کرونا افزود: در کشوری که کرونا شیوع پیدا کرده هر کسی علایم ریوی و عفونت ویروسی دارد باید کرونا تلقی کنیم مگر اینکه خلافش ثابت شود در اوایل اسفند چون هنوز با آنفلوانزا رو بودیم و با توجه به شباهت علایم ممکن است تشخیص دقیق صورت نگرفته باشد.

حریرچی ادامه داد: قبل از تشخیص کرونا مثل ایتالیا، فرانسه، آمریکا تعدادی بیماربودند که به کرونا تشخیص داده نشدند. حساسیت تست کرونا در تست اول حدود ۳۰ درصد و در تست دوم حدود ۶۰درصد است اما دقت سی تی اسکن تا ۹۰ درصد است اما تشخیص اختصاصی کرونا ندارد بنابراین باید از ابزارهای مختلف برای تشخیص کرونا استفاده شود.

وی گفت: در محله لانست آمده است که ۸۵ درصد پزشکان و پرستاران مبتلا به کرونا از جامعه مبتلا شده بودند. شرمنده ایم که ما هم مثل خیلی از کشورها مانند چین و آمریکا روزهای اول ماسک به میزان کافی نداشتیم ولی پزشکان و پرستاران به تلاش برای نجات بیماران ادامه داند. در یکی از بیمارستانهای قم شاهد بودم که رئیس بیمارستان ماسک معمولی استفاده می کرد وقتی پرسیدم گفت گفت چون به همه نمی توانیم ماسک بدهم خودم آخرین نفر هستم.

معاون کل وزارت بهداشت درباره مشکلات اقتصادی بعد از کرونا گفت: کمیته اقتصادی و اجتماعی دولت این مساتل را بررسی می کند. همین امروز هم جلسه دارد. امیدواریم بخش خصوصی و سازمانهای مردم نهاد هم به کمک بیاند. باید وحدت کلمه داشته باشیم. بحران کرونا زمانی نیست که جناحی فکر کنیم وقت مخالف جناحی یا مخالفت با حکومت نیست باید به افزایش اعتماد دولت و ملت کمک کنیم تا بتوانیم با کمترین هزینه وارد دوره پساکرونا شویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =