وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت خانگی ۴ برابر می‌شود

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از انجام عملیات ارتقای اینترنت خانگی و رسیدن به سرعت ۴ برابری در تهران و قم خبر داد.

«محمدجواد آذری جهرمی» روز یکشنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: سرعت اینترنت خانگی را حداقل ۴ برابر می‌کنیم.  

وی افزود: امروز عملیات اجرایی ارتقای اینترنت خانگی از ADSL به VDSL در استان تهران و قم آغاز شد. در هفته آینده نیز سایت ثبت‌نام شروع به کار می‌کند.

او اضافه کرد: اولویت توسعه با مناطقی است که سرعت نسل ۴ موبایل در آن‌ها از متوسط کشوری پایین‌تر است.  

به گزارش ایرنا، وزیر ارتباطات چند ماه قبل نیز در این‌باره اعلام کرده بود سرویس VDSL در شهر دزفول انجام شده و ظرف چند روز ِآینده در قم نیز اجرایی می‌شود اما این اتفاق رخ نداد و اکنون در فرودین ۹۹ قرار است جایگزینی این سرویس انجام شود.

آذری جهرمی شهریور سال گذشته در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران درباره مشکلات حوزه اینترنت خانگی گفت: به‌طور کلی از برنامه و اهدافمان عقب نیستیم تنها در یک حوزه مشکل داریم آن هم اینترنت خانگی است که باید از ADSL به فیبر نوری و VDSL می‌رفتیم که در دو سال اخیر خیلی با آن کلنجار رفتیم و جالب است بدانید دلیل اجرایی نشدن آن مشکل مالی نیست بلکه مشکل، بازارگردان‌های بازار هستند که خوشبختانه برای حل آن برنامه‌هایی را نیز آغاز کردیم. پس در مجموع باید بگویم وزارتخانه ما به‌دلیل تحریم‌ها و کمبود بودجه از برنامه‌های خودش عقب نیست یعنی تحریم‌ها و کمبود بودجه روی برنامه و اهداف ما تأثیر نداشته اما اگر پول بیشتری داشتیم، می‌توانستیم کارهای بیشتری انجام دهیم.

تفاوت ADSL و VDSL

 ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line و یکی از فناوری‌های زیرشاخه اتصال‌های DSL است. این سرویس جزو قدیمی‌ترین سرویس‌های اینترنت در جهان به شمار می‌رود که با استفاده از خطوط تلفن معمولی بدون ایجاد مزاحمت برای تماس‌های صوتی؛ اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم شما می‌آورد.

مزیت اینترنت ADSL در این است که نیازی به کابل‌کشی و نصب خطوط جدید نیست و روی همان خط تلفن هر خانه می‌تواند یک اتصال اینترنت ADSL برقرار کرد.   

اینترنت ADSL ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت باندپهن در دسترس‌ و راه‌اندازی سریع و ساده‌تری دارد اما سرعت دانلود روی آن حداکثر به ۲۴ مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL بر روی بسترهای کابل‌های شبکه است.

اولین تفاوت ADSL با VDSL این است که اولی از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند در حالی که VDSL بر بسترهای کابل است و نیاز به کابل‌کشی و نصب کابل شبکه جداگانه از مرکز مخابرات تا در منزل را دارد.

سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به ۴ برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه (برخی استاندارد +VDSL۲) می‌رسد.  سرعت آپلود VDSL نیز ۱۰ برابر ADSL می‌شود و به مرز ۱۰۰ مگابیت می‌رسد. VDSL از کابل‌های مسی استفاده می‌کند و باندهای فرکانسی آن از ۱۲ کیلوهرتز تا ۳۵ کیلوهرتز است.

استفاده از بستر سیم‌های مسی مشترک بدون نیاز به تعویض یا سیم‌کشی مجدد، ارایه خدمات ارزش افزوده شامل تلفن بر بستر اینترنت، ویدیو کنفرانس، IPTV و ارایه سرویس از کافوهای نوری نزدیک به مشترک که باعث افزایش کیفیت و سرعت سرویس می‌شود از جمله مزایای اینترنت پرسرعت VDSL هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha