۹۸ درصد واحدهای صنفی بیرجند تعطیل شدند

بیرجند - ایرنا - رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: از ۱۱ هزار واحد صنفی غیرضروری در مرکز استان، ۹۸ درصد آنها دستورالعمل طرح فاصله‌ گذاری اجتماعی را رعایت و واحد خود را تعطیل کردند.

رضا علیزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر ۱۴ هزار واحد صنفی زیر نظر ۴۵ اتحادیه در بیرجند فعال است که از این تعداد یک هزار و ۸۰۰ واحد دارای کالا و خدمات ضروری هستند و نباید بسته شوند.

وی بیان کرد: از مجموع واحدهای صنفی فعال در مرکز استان ۳۵۰ واحد به صورت محدود و کشیک در ایام نوروز و اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی باز خواهند بود.

رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی تصریح کرد: طرح تقویت فاصله‌گذاری اجتماعی با هدف کمک به قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا و کاهش تماس‌ها توسط ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا از بامداد هشتم فروردین در سراسر کشور و استان خراسان جنوبی آغاز و اطلاع رسانی لازم به روسای اتحادیه‌های استان ارایه شد.

وی اظهار داشت: در این خصوص گشت‌های مشترک با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل تعزیرات و اتاق اصناف استان تشکیل شده است و بر اصناف نظارت دارند.

علیزاده با بیان اینکه بازرسی و نظارت بر اصناف با جدیت دنبال می‌شود گفت: در راستای کنترل واحدهای گروه هدف ۱۷۰ واحد صنفی غیرضروری در مرکز استان با همکاری دستگاه‌های ذیربط و با توصیه و تذکرات لازم تا پایان اجرای طرح تعطیل شدند.

وی افزود: همچنین ۱۰ واحد صنفی که توصیه‌ها و تذکرات اتحادیه و بازرسان را نادیده گرفتند پلمب و به مراجع ذیصلاح معرفی شدند.

وی تاکید کرد: هرچند اصناف و بازاریان استان با مشکلات زیادی نه تنها با شیوع کرونا که قبل از آن دست و پنجه نرم می‌کنند اما در این طرح نیز مشارکت خوبی دارند.

رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: برخی واحدهای صنفی تمایلی به تعطیلی ندارند چون معتقدند تعطیلی آسیب‌ زیادی به آنها وارد می‌کند که بحق نیز هست لذا در حال رایزنی برای حمایت از این اقشار از طریق پرداخت تسهیلات یا سایر حمایت‌ها هستیم.

آمار مبتلایان کرونا در خراسان جنوبی با افزایش ۱۶ مورد مثبت جدید، روز یکشنبه ۱۰ فروردین به ۲۸۲ نفر و فوت شدگان بر اثر این بیماری به ۲۶ نفر رسید.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۸۴۹ آزمایش انجام شده که از این تعداد ۵۶۷ مورد منفی و تست کرونا ۲۸۲ نفر در کل استان مثبت بوده است.

تمامی ۱۱ شهرستان استان مرزی خراسان جنوبی درگیر با کرونا هستند و براساس آخرین آمار تفکیکی، شهرستان‌های بیرجند، طبس، زیرکوه، قاینات و فردوس بیشترین میزان ابتلا را دارند.

طرح تقویت فاصله گذاری اجتماعی با هدف کمک به قطع زنجیره انتقال بیماری با رویکرد کاهش تماس‌ها از بامداد جمعه هشتم فروردین ماه با اعمال محدودیت‌هایی برای تردد خودروها در سراسر کشور و ۱۱ محور مواصلاتی استان خراسان جنوبی آغاز شد و در این مرحله تا ۲۰ فروردین ادامه دارد.

اخبار مرتبط