پیامد کرونا بر مهاجران در آمریکای مرکزی؛ سرگردانی در مرزها

تهران- ایرنا- شیوع کرونا بر شرایط پناهجویان در منطقه آمریکای مرکزی تاثیر منفی گذاشته به‌گونه ایی که طرح دولت ها برای جابجایی آنها، این مهاجران را بیش از گذشته بلاتکلیف و سرگردان کرده است.

براساس گزارش رسانه های غربی، دولت های پاناما و کاستاریکا تصمیم دارند با هدف کاهش خطرات ناشی از ویروس کرونا در میان مهاجران، آنها را جابجا کنند و به مناطق دیگر انتقال دهند.

در حالی که هزاران مهاجر در این دو کشور همچنان به مهاجرت به آمریکا امید دارند، طرح های دولت های پاناما و کاستاریکا شرایط این پناهجویان را پیچیده تر کرده است.

دولت کاستاریکا به تازگی اعلام کرده بود انتقال حدود ۲۶۰۰ مهاجر را از مرز با پاناما به پناهگاهی در مرز با نیکاراگوئه آغاز کرده است. مقام های کاستاریکا در عین حال ابراز نگرانی کرده اند که تجمع مهاجران در مناطق مختلف می تواند منجر به شیوع گسترده کرونا شود.

اما راکل وارگاس یک مقام دفتر مهاجرتی کاستاریکا روز گذشته(شنبه) اعلام کرد، ادامه روند انتقال مهاجران تا اطلاع بعدی تعلیق شده است.

تاکنون ۲۹۵ مورد ابتلا به کرونا در کاستاریکا تائید شده که دو فوتی داشته است. در پاناما نیز ۹۰۱ مورد با ۱۷ فوتی تائید شده است.

در سالیان اخیر مهاجران غیرآمریکای لاتین از آفریقا و آسیا نیز تلاش کرده اند از طریق منطقه آمریکای مرکزی به ویژه کشورهای پاناما و کاستاریکا به آمریکا بروند. پس از شیوع کرونا کشورهای آمریکای مرکزی مرزهای خود را بسته اند و این اقدام سبب شده شماری از مهاجران در مرزها سرگردان شوند.

ده‌ها هزار مهاجر از آمریکای مرکزی سال گذشته میلادی برای رساندن خود به آمریکا از مرز چند کشور این منطقه عبور کردند. این افراد از بیم فقر و خشونت گروه‌های تبهکار و همچنین برای دستیابی به شرایط ایمن‌تر زندگی، خطرات این سفر را به جان خریدند.

تاکنون بیش از ۶۶۵ هزار نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده اند که بیش از ۳۰ هزار فوتی گزارش شده و نزدیک به ۱۴۳ هزار نفر بهبود یافته اند.

۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =