کرونا و دردسرهای دارندگان پلاک‌تهران در مازندران

ساری - ایرنا - با اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان مازندران یکی از مشکلاتی که به وجود آمده خودروهای بومیان مازندران با پلاک تهران است که بخش قابل توجهی از ترافیک ایست‌های بازرسی زا تشکیل می‌دهد.

استفاده از پلاک تهران در خودروهای مازندرانی در یک دهه اخیر روند چشمگیری داشته است به طوری که آمارهای رسمی نشان می دهد در سال ۹۷ یک سوم تعویض پلاک های در مازندران با پلاک تهران بوده است. 

برخوداری خودروهادر مازندران از پلاک تهران در سالهای اخیر به یک فرهنگ تبدیل شده است به طوری در برخی شهرهای مازندران خودروهای دارای پلاک تهران با نرخ بالاتری نسبت به پلاک بومی قیمت گذاری می‌شوند.

دراین رابطه نزدیکی مازندران به پایتخت و تعامل اجتماعی ۲ استان بی تاثیر نیست ، اما در سالهای اخیر رفته رفته شاهد ورود عادت پلاک تهران سواری به برخی خرده فرهنگ های عامه در استان هستیم به طوری که گزارشات نشان می‌دهد عده‌ای حتی با استفاده از برخی روش های نامتعارف خودروهای صفر خود را پلاک تهران می کند و این مسئله در شهرهای ساحلی یا شهرهای مواصلاتی به پایتخت بیشتر است .

اما در تازه ترین رویداد ویروس کرونا برای پلاک تهران سواری مشکلات فراوانیر ایجاد کرده است.

افزایش قیمت پلاک مازندران 

ویروس کرونا در نخستین ورود خود به استان مازندران که از ابتدای اسفند ماه سال گذشته آغاز شد ، سخت‌گیری ورود خودروهای با پلاک تهران و دیگر استان ها را اولویت کاری مسئولان استان قرار داد.

این مسئله باعث شد برخی به خصوص پایتخت نشینان اقدام به خرید خودروهای با پلاک مازندران کنند که این مسئله قیمت گذاری را به نفع پلاک مازندرانی ها برگرداند و منجر به افزایش قیمت خودروهای پلاک بومی استان شد.

به طوری که در بازار خودرو مازندران پلاک تهرانی ها که روزی پررونق ترین خرید و فروشها را در این بازار استان داشتند، بی رونق شد. 

حتی برخی گزارشات نشان می دهد که عده ای برای استفاده از این فرصت خودروهای پلاک مازندران را به تهران برده و در آنجا به بالاترین قیمت می فروختند. 

توقف بومیان پلاک تهران پشت در خانه هایشان

 بر اساس تازه‌ترین‌ تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای جلوگیری هر چه بیشتر زنجیره شیوع ویروس کرونا طرح فاصله گذاری اجتماعی در دستور کار قرار گرفت.

طرحی که بر اساس آن  صرفا افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود آن شهر بوده و ورود افراد غیر ساکن ممنوع است ویکی از نحوه‌های شاسایی افراد ساکن در نخستین نگاه پلاک خودرو می‌باشد.

حال نه تنها دیگر پایتخت نشینان نمی توانند وارد مازندران بشوند، بلکه بومیانی که دارای خودروهایی باپلاک تهران هستند نیز برای ورود به شهر خود بامشکلات متعدد روبرو شدند. 

البته ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا روش های متعددی برای احراز هویت از جمله کارت ملی و مشخصات بیمه خودرو را برای تردد در نظر گرفته است ، اما گویا ویروس کرونا دوره پلاک تهران سواری را به سرآورده است. 

اما سوال اینجاست که طبق قانون آیا بومیان یک استان نباید حتی در صورت خرید خودرو با پلاک استانی دیگر پلاک خودرو خود را تغییر و به آدر محل سکونت خود بازگردانند؟

پلاک خودرو باید بر اساس محل سکونت باشد

فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی مازندران درباره شرایط قانونی پلاک خودرو به خبرنگار ایرنا گفت: پلاک خودروها تابعیت محل سکونت افراد را دارند و نباید برای طولانی مدت به شماره استان دیگر باشند. 

سرهنگ مهدی باقری افزود: بخشی از دارندگان خودرو با پلاک تهران و یا استان های دیگر افرادی ۲ تابعیتی یا به تعریف درست دارای ۲ منزل مسکونی هستند که می توانند از پلاک غیر بومی استفاده کنند. 

وی ادامه داد: برخی دیگر نیز دارای محل کار دوگانه بوده که آنها نیز مشمول افرادی می شوند که از پلاک متعارض با محل تولد و یا سکونت خود برخوردار هستند. 

به گفته فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی مازندران در هر صورت باید خودرو افراد بر مبنای آدرس محل زندگی هر روزه فرد پلاک و شماره گذاری شود تا با مشکل مواجه نشوند و در دسترس شناسایی عوامل انتظامی آن استان قرار گیرند. 

اما سرهنگ باقی اظهار داشت: بخش قابل توجهی از خودروهای پلاک مازندران از هیچکدام از شرایطی که ذکر شد برخوردار نیستند و صرفا برای چشم تو هم چشمی و خودنمایی به شماره پایتخت پلاک گذاری شده‌اند. 

وی افزود: در روزهای اخیر بسیاری از  موارد بازگردانده شده در جاده های مواصلاتی داخلی استان خودروهای پلاک پایتخت بوده که نه تنها برای عوامل انتظامی ، بلکه برای دیگر شهروندان نیز ایجاد ترافیک کرده است. 

فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی مازندران گفت: اغلب خودروهای بازگردانده شده با پلاک پایتخت در مبادی ورودی شهرهای استان افراد بومی بودند که بدون هیچ دلیل و توجیهی پلاک خودرو خود را به شماره تهران پلاک‌گذاری کرده بودند.

به گفته سرهنگ باقری این مسئله منجر به رنجش مردم عادی نیز شده است که ترافیک های متعددی را در ایست‌های بازرسی ایجاد می کند. 

جلوگیری از شماره گذاری پایتختی

فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی مازندران با اشاره به اینکه چنین مسئله ای را پیش بینی می کردیم ، گفت: در یکسال گذشته بر اساس مذاکرات متعدد با پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت کشور از پلاک گذاری خودروهای مازندرانی در تهران جلوگیری کرده ایم .

سرهنگ باقری افزود: در این مدت سخت گیری های متعددی برای شماره گذاری در پایتخت ایجاد شده است و تقریبا بدون برخورداری از منزل دوگانه امکان پلاک گذاری غیر ممکن شد. 

وی از دارندگان خودرو در مازندران با پلاک استان های دیگر خواست تا بعد از تعطیلات در سریع ترین زمان نسبت به تعویض پلاک اقدام کنند زیرا ممکن است شرایطی که اکنون حاکم است باز هم پیش اید.

بر اساس تازه ترین اخبار از ابتدای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مازنداران حدود17 هزار خودرو به دلیل عدم اهراز هویت از سیر خود بازگردانده شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =