کمک های چین و روسیه به کشورهای آسیای مرکزی برای مقابله با کرونا

تهران - ایرنا - کمک های چین و روسیه به کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان ، بسته شدن مرزهای تاجیکستان با قرقیزستان و مرگ سه نفر بر اثر کرونا در ازبکستان و قزاقستان ، از تازه ترین تحولات مرتبط با شیوع کرونا در آسیای مرکزی است.

** مرگ یک زن و درمان دو بیمار کرونایی در قزاقستان

در پی مرگ یک زن ۶۴ ساله در قزاقستان بر اثر کرونا ، رئیس جمهوری این کشور بر لزوم در خانه ماندن و شکست کرونا تاکید کرد.

به گزارش اوراسیانت ، وزیر اطلاع رسانی قزاقستان با اعلام این خبر تاکید کرد: این رویداد یک بار دیگر خطرات ویروس کرونا را به همه ما یادآوری کرد و نشان داد که این آزمایشی برای همه ما است.

قاسم جومارت توکایف رئیس جمهوری قزاقستان با ارسال پیام تسلیتی در توییتر تاکید کرد: مرگ این زن یادآوری لزوم در خانه ماندن و حفظ فاصله اجتماعی برای توقف شیوع این بیماری است. وی افزود: ما درسهای عملی می آموزیم و با هم این بیماری را شکست خواهیم داد.

در یک رویداد مثبت در قزاقستان ، دو بیمار کرونایی یکی در شهر نورسلطان و دیگری در شهر آلماتی در پی بازیافتن سلامتی خود از بیمارستان مرخص شدند . وزیر اطلاع رسانی قزاقستان در عین حال اعلام کرد که این افراد دو هفته دیگر هم تحت نظر خواهند بود.

قزاقستان بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در آسیای مرکزی را داشته و تاکنون ابتلای ۱۱۲ نفر تایید شده که از این تعداد ۶۱ نفر در نورسلطان و ۴۰ نفر در آلماتی بوده اند. این کشور یک بسته اقتصادی ۱۰ میلیارد دلاری برای مقابله با تاثیرات کرونا بر اقتصاد اعلام کرده اما کاهش بهای جهانی نفت کار تثبیت اقتصادی را برای این کشور دشوار ساخته است.

رئیس جمهوری قزاقستان روز یکشنبه ۲۵ اسفند در این کشور حالت اضطراری اعلام و در دو شهر بزرگ نورسلطان و آلماتی تدابیر قرنطیه اجرا کرد. بر اساس دستور "قاسم جومارت توکایف" ورود به قزاقستان و خروج از این کشور برای همه افراد بجز دیپلماتها و افراد مدعو دولت محدود می شود. شهروندان قزاقستان مجاز به خروج از کشور نیستند و فقط اتباع این کشور می توانند به کشور بازگردند. در این کشور نیز ساکنان شهرهای نورسلطان و آلماتی مجاز به خروج از خانه های خود بجز برای برای کارهای ضروری یا خرید غذا و دارو نیستند.

**  افزایش شمار مبتلایان و مرگ یک پزشک در ازبکستان

وزارت بهداشت ازبکستان با تایید ۱۶ مورد جدید ابتلا به کرونا اعلام کرد که شمار مبتلایان در این کشور به ۱۰۴ نفر رسیده و یک پزشک نیز جان خود را از دست داده است.

شش نفر از مبتلایان جدید روز ۲۶ مارس با یک پرواز چارتر از مسکو و هفت نفر نیز با پروازی از استانبول ترکیه وارد تاشکند شده و سه نفر نیز بر اثر تماس با مبتلایان به کرونا آلوده شده اند.

در همین حال یک پزشک ۳۹ ساله در ازبکستان نیز روز شنبه بر اثر این بیماری که آن را پنهان نگاه داشته و درصدد درمان آن بود درگذشت. وزارت بهداشت ازبکستان اعلام کرد این پزشک با اولین بیمار در ازبکستان (بیمار صفر) در تماس بوده و از این طریق به کرونا آلوده شده بود اما این مساله را اعلام نکرده و درصدد درمان آن بود. این پزشک با وخامت حالش روز ۲۶ مارس بستری شد و پس از دو روز در روز شنبه ۲۸ مارس جان خود را از دست داد.

پیش از این نیز یک زن ۷۲ ساله روز پنجشنبه گذشته در شهر نمنگان ازبکستان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده بود. وزارت کشور ازبکستان روز جمعه اعلام کرد که تمام پروازهای مسافری بین ۱۲ استان این کشور را به حال تعلیق در آورده است. دولت همچنین خروج مردم از خانه های خود بجز برای کارهای ضروری یا خرید دارو و همچنین تجمع بیش از سه نفر را ممنوع و اعلام کرد که افراد باید دو متر از هم فاصله داشته باشند.

** قدردانی قرقیزستان از کمک چین در مبارزه با کرونا

بخش مطبوعاتی ریاست جمهوری قرقیزستان روز شنبه اعلام کرد که دولت این کشور مراتب تشکر و قدردانی خود از چین برای کمک های انسانی و حمایت های این کشور از قرقیزستان در مبارزه با بیماری کرونا را اعلام می کند. قرقیزستان چهارشنبه گذشته کمکهای انسانی دولت چین اقلام بهداشتی و پزشکی برای مبارزه با کرونا را دریافت کرد. تا کنون ۵۸ مورد آلودگی به ویروس کرونا در قرقیزستان ثبت شده است.

در همین ارتباط ، صندوق بین المللی پول روز جمعه اعلام کرد که هیات مدیره این نهاد مالی با پرداخت ۱۲۱ میلیون دلار کمک مالی ضروری به قرقیزستان برای کمک به این کشور آسیای مرکزی برای مبارزه با کرونا موافقت کرده است.

قرقیزستان در آسیای میانه روز سه شنبه هفته گذشته در پی دوبرابر شدن شمار مبتلایان به کرونا ضمن اعلام وضعیت اضطراری در سه شهر اصلی این کشور از جمله بیشکک پایتخت ، این شهرها را قرنطینه کرد و مقررات منع آمدوشد اجرا کرد. دولت قرقیزستان اعلام کرد که علاوه  بر شهرهای بیشکک ، اوش و جلال آباد همچنین تدابیر محلی حالت اضطراری در سه منطقه استانی این کشور اعلام شده است. از مردم این شهرها و مناطق خواسته شده که فقط برای مقاصد ضروری از خانه های خود خارج شوند.

** بازگشت  شهروندان تاجیک از روسیه و بستن مرزهای تاجیکستان با قرقیزستان

در مدت یک هفته گذشته، شرکت های هوایی "تاجیک ایر" و "سامان ایر" پروازهای چارتر را در مسیر مسکو – دوشنبه انجام دادند و شهروندان تاجیکستان را از فرودگاه های “دومددووا”، “ژوکوفسکی”، “ونوکووا” و “شیرمیتاوا” به طور رایگان به تاجیکستان بازگرداندند.

به گزارش خاور با استناد به سفارت جمهوری تاجیکستان در روسیه، با هدف حل مشکلات شهروندان تاجیکستان که پس از اعلام محدودیت ها در کشورهای گوناگون جهان در ارتباط با به شیوع ویروس کرونا بروز کرد، دولت تاجیکستان تدابیر لازم و فوری ‌اتخاذ کرد. به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ، مقامات روسی نمونه آزمایش ها و سایر تجهیزات پزشکی لازم را به عنوان کمک های بشردوستانه به بخش بهداشت و درمان تاجیکستان ارسال کرده اند.

خبرگزاری خاور با توجه به وضعیت دشواری که در سرتاسر جهان به وجود آمده است، از اتباع تاجیکستان درخواست کرد با احساس مسئولیت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تمامی اقداماتی را که دولت میزبان انجام داده است، به طور کامل رعایت کنند و اقامت دائم یا موقت خود را ترک نکنند. وزارت بهداشت تاجیکستان اعلام کرده که تا روز جمعه ۸ فروردین هیچ موردی از کرونا در این کشور دیده نشده است.

در همین حال ، تاجیکستان از اواسط هفته گذشته با توجه به وضعیت شیوع کرونا تمام گذرگاههای مرزی خود با قرقیزستان را بست. به گزارش خاور به نقل از وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان، این محدودیت در مورد شهروندان تاجیکستان که قصد ورود به این کشور را دارند و شهروندان سایر کشورها که از تاجیکستان خارج می شوند، رانندگان کامیون ها، دیپلمات ها و اعضای خانواده آنها که در جمهوری تاجیکستان ثبت نام شده اند و همچنین اعضای هیئت های دولت اعمال نمی شود.

** بازگشت اتباع ترکمنستان از کشورهای آلوده به کرونا

در حالی که هیچ موردی از کرونا در ترکمنستان گزارش نشده است ، دولت این کشور در تلاش برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به این کشور است و اتباع ترکمنستان را از کشورهای آلوده به کرونا باز می گرداند.

به گزارش ترند به نقل از منابع خبری ترکمنستان ، دولت این کشور اتباع ترکمنستان را با پروازهای چارتر و تحت نظر کادر پزشکی از کشور چین بازگردانده و قصد دارد اتباع خود را از ترکیه ، روسیه ، بلاروس و کشورهای دیگر نیز بازگرداند. 

برخی منابع خبری هم گزارش داده اند همزمان با اعمال محدودیت ها برای ورود افراد به شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان قیمت مواد غذایی در این شهر در روزهای اخیر افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha