بی‌احتیاطی موجب توقف موقت ظرفیت‌سازی سد شمیل و نیان  بندرعباس شد

بندرعباس - ایرنا - بی‌احتیاطی یک فرد موجب توقف موقت عملیات ظرفیت سازی در سد شمیل و نیان بندرعباس برای مهار سیلاب احتمالی ناشی از بارندگی‌های پیش بینی شده در شنبه شب شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: روز گذشته از طریق رسانه‌ها اعلام شد که احتمال باز شدن دریچه برخی سدهای هرمزگان همچون شمیل و نیان در بخش تخت شهرستان بندرعباس و استقلال در شهرستان میناب وجود دارد و این کار آغاز شده است.

عبدالحمید سعدینی ادامه داد: با توجه به این موضوع انتظار می‌رود و از مردم خواسته شده جانب احتیاط را رعایت کرده و از ورود به مسیر عبور رودخانه‌های پایین دست سدها اجتناب کنند.

وی یادآور شد: فردی در نیمه‌های شب گذشته برای عبور از آب ناشی از ظرفیت سازی سد شمیل و نیان اقدام می‌کنه که گرفتار می‌شود و با اطلاع به موقع مسوولان و بخشدار تخت؛ دریچه این سد برای نجات فرد مذکور بسته شد.

بنا به گغته مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان؛ با فروکش کردن آب این فرد پیش از رسیدن نیروهای هلال احمر آب نجات داده شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان اشاره کرد: درحال حاضر ظرفیت سازی مورد نیاز برای ذخیره و مهار سیلاب احتمالی در سد شمیل و نیان انجام شده و عملیات ظرفیت سازی در سد استقلال، برای رسیدن به حجم مورد نیاز در حال انجام است.

سعدینی تاکید کرد: همچنین در صورت لزوم و پیش از فرا رسیدن زمان اوج بارش ( اواخر امشب تا صبح فردا) دریچه سد سرنی نیز باز خواهد شد.

وی گفت: تاکنون بارندگی‌ها منجر به سیلاب نشده و رویداد ناگواری رخ نداده است و همچنان از مردم می‌خواهیم از نزدیک شدن به رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.

اداره‌کل هواشناسی هرمزگان با صدور اخطاریه شماره ۲ اعلام کرد: بررسی نقشه های هواشناسی بیانگر تقویت سامانه بارشی بر روی استان‌های جنوبی کشور از اواخر روز شنبه ۹  تا دوشنبه ۱۱ فروردین است که سبب تشدید ناپایداری های جوی و دریایی در سطح استان هرمزگان خواهد شد.

بر این اساس مخاطره‌هایی نظیر وقوع رگبار متوسط تا شدید باران و رعد و برق، گاهی همراه با بارش تگرگ وجود دارد و میزان بارش‌ها ۳۰ تا ۷۰ میلی‌متر در غرب تا شمال شرق و ۱۵تا ۳۰ میلیمتر در مرکز تا جنوب شرق و به صورت محلی احتمال بارش بیشتر هست که وزش باد به نسبت شدید (۴۵-۶۰ کیلومتر در ساعت) در مناطق دریایی استان و مواج شدن دریا تا ارتفاع موج ۲۰۰سانتی‌متر را هم باید انتظار داشت.

این سامانه اغلب نقاط هرمزگان بویژه مناطق شمالی و غربی را متاثر می کند و آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی ( با توجه به حجم قابل ملاحظه‌ی بارش و روان‌ آب‌های استان‌های همجوار)، افزایش لحظه ای سرعت وزش باد، مواج شدن دریا ( تا ارتفاع موج ۲۰۰ سانتیمتر) و اختلال در ترددهای دریایی را در پی خواهد داشت.

اداره‌کل هواشناسی هرمزگان توصیه کرده با توجه به آبگرفتگی معابر و جاده‌ها تمهیدهای لازم در ترددهای شهری و جاده ای اتخاذ و از تردد در حاشیه‌ی رودخانه‌ها و حضور در مناطق مرتفع خودداری شود، همچنین با توجه به وزش باد به نسبت شدید جنوب شرقی (شنبه تا ظهر دوشنبه) و وزش باد شدید شمال غربی (بعد از ظهر دوشنبه تا روز سه شنبه) و مواج شدن دریا، تمهیدهای لازم در بنادر این استان بکارگرفته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =