عمر کوتاه دولتی که صهیونیست ها آن را وحدت بخش می دانند

تهران- ایرنا- کارشناسان سیاسی می گویند اعلام آمادگی بنی گانتس رهبر حزب مقاومت رژیم صهیونیستی برای نهایی کردن توافق با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم با هدف تشکیل کابینه وحدت در حالی که اختلافات بسیاری میان این دو حزب وجود دارد ، موجب خواهد شد تا بر فرض تشکیل چنین دولتی، عمر آن بسیار کوتاه باشد.

بنی گانتس رهبر حزب مقاومت رژیم صهیونیتی برغم مخالفت های متحدانش پیشین خود از آمادگی برای نهایی کردن توافق با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم بمنظور تشکیل کابینه وحدت خبر داد.

به نوشته روزنامه جروزالم پست، نتانیاهو و گانتس تمام شب گذشته را در اقامتگاه نخست وزیر به مذاکره پرداخته و در بیانیه مشترکی اعلام کردند که "پیشرفت قابل توجهی" شکل گرفته و طی ملاقاتی دوباره در روز یکشنبه توافق برای تشکیل کابینه وحدت را نهایی می کنند.  
تصمیم گانتس برای تشکیل کابینه وحدت با نتانیاهو به بهانه مبارزه با ویروس کرونا در حالی صورت پذیرفته است که اعضای ائتلاف سابق آبی سفید و احزاب چپ وی را متهم به سرقت آرا و پیشکش کردن آن به نتانیاهو کرده اند.
به نوشته روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، این توافق شامل گردش دوره نخست وزیری بین گانتس و نتانیاهو می شود که دوره اول به عهده نتانیاهو و دوره بعدی در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ماه ۱۴۰۰) به گانتس محول می شود.
نتانیاهو رهبر حزب لیکود در پیامی خطاب به ساکنان فلسطین اشغالی مدعی شد: در مسیر یک کابینه وحدت ملی قرار داریم تا در مبارزه علیه کرونا پیروز شویم.
به نوشته این روزنامه صهیونیستی، مخالفت اعضای حزب گانتس با بازگشت یولی ادلشتاین به منصب ریاست پارلمان و مخالفت لیکود با سپردن وزارت دادگستری به آوی نیسنکورن عضو حزب مقاومت اسرائیل، درگیری بین دو جناح را همچنان باقی نگه داشته است. همچنین جدال های حزب لیکود با احزاب پیرو نتانیاهو بر سر دیگر وزارت خانه ها در بلوک راست به قوت خود باقی است.  
بر اساس این گزارش، از سوی دیگر بر سر مسائل دیپلماتیک و نقش نتانیاهو در کابینه پس از اتمام دوره نخست وزیری وی اختلافاتی بین بی بی و گانتس وجود دارد. برغم اتهامات فساد مالی علیه نتانیاهو، حزب لیکود خواستار تصویب لایحه ای است تا وی به عنوان معاون نخست وزیر به کار خود ادامه دهد.
چندی پیش لایحه ای در پارلمان رژیم صهیونیستی با این عنوان تصویب شد که نماینده محکوم به جرائم مالی و غیره حق کسب پست وزارتی را ندارد.
در جناح چپ "نیتصن هورویتز" رهبر حزب "مرتص" شنبه شب هشدار داد که اگر گانتس چنین لایحه ای را تصویب کند در فاسدتر جلوه دادن سیاست های اسرائیل شریک است. 
اما به گزارش شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی عمیر پرتص رهبر حزب کارگر روز جمعه اشاره کرد که وی خواستار پیوستن به کابینه نتانیاهو است و به هم حزبی های خود در مورد این سناریو آماده باش داده است. اورلی لوی ابکسیس از حزب پل (گشر) نیز همانند پرتص علاقمند به پیوستن به ائتلاف تحت رهبری نتانیاهو است. 
آشفتگی در میان سیاستمداران رژیم صهیونیستی به قدری زیاد است که مراو میخائیلی نفر سوم حزب کارگر در حال برنامه ریزی یک گردهمایی مجازی علیه طرح پیوستن به کابینه تحت رهبری نتانیاهو است. 
اویگدور لیبرمن رهبر حزب اسرائیل خانه ما که زمانی در رسانه ها به عنوان نقش تعیین کننده انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی از او یاد می شد، شنبه شب احتمال پیوستن حزب خود به ائتلاف راستگرایان را رد کرد.
وی خطاب به گانتس که اکنون مورد غضب متحدان پیشین خود قرار گرفته است، گفت:وی کاملا حق دارد اشتباه کند.

تصمیم گیری ناگهانی گانتس مبنی بر تشکیل کابینه اضطراری با نتانیاهو نه تنها گره های سیاسی را باز نکرد بلکه باعث از هم پاشیدگی ائتلاف آبی‌سفید شد و وعده ها برای سرکوب رقیب را نیز پوچ نشان داد. ائتلاف گانتس با احزاب راست احتمالا با مشکلاتی مواجه خواهد شد و با این حجم از اختلافات عمر کوتاهی را برای کابینه وحدت می توان متصور شد مگر اینکه گانتس در مقابل یکه تازی های نتانیاهو کوتاه بیاید. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =