۱۰ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۴۰
کد خبرنگار: 984
کد خبر: 83731374
۰ نفر

برچسب‌ها

پهپاد سمپاش در مزارع بیله‌سوار مغان بکار گرفته شد

اردبیل - ایرنا- برای نخستین بار پهپاد سمپاش در مزارع شهرستان بیله‌سوار مغان مورد استفاده قرار گرفت.

فرماندار بیله‌سوار روز یکشنبه در بازدید از مزارع گندم  این شهرستان گفت: پهپاد سمپاش یکی از تکنولوژی‌های نوین است که با استفاده از آن می‌توان در مدت کوتاه، حجم زیادی از مزارع را سمپاشی کرد و با توجه به کشاورزی بودن منطقه استفاده از آن در مزارع شهرستان مفید و موثر است. 

وی بیان کرد: این پهپادها در مدت ۳۰ دقیقه تا یک هکتار عرصه کشاورزی و باغی را به صورت منظم و دقیق سمپاشی می‌کنند و براساس تحقیقات و شواهد مناسب‌ترین وسیله برای سمپاشی مزارع گندم و کلزا و ذرت و انواع باغات می‌باشد. 

او افزود: شهرستان بیله‌سوار جزو شهرستان‌های نمونه در حوزه کشاورزی بوده و رتبه‌های ممتازی در تولید محصولاتی از جمله گندم ،جو ،عدس،کلزا و سویا دارد.

ربعلی جهانی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیله‌سوار نیز گفت: کاهش مصرف سم، صرفه‌جویی در آب، کاهش نیروی انسانی مورد نیاز، پیشگیری از آلودگی‌های زیست محیطی، کاهش خسارت له‌شدگی ناشی از حذف تردد ماشین‌آلات کشاورزی، کاهش هزینه تولید و افزایش سلامت محصول از مهم‌ترین مزایای استفاده از پهپاد سمپاش است.

وی افزود: با کوشش کشاورزان و همکاری کارشناسان جهاد کشاورزی مزارع از وضعیت سطح سبز خوبی برخوردار بوده و بر همین اساس بالغ بر ۴۲ هزار هکتار از مزارع در مقابله با علف‌های هرز و ۳۸ هزار هکتار نیز در مقابله با بیماری قارچی سمپاشی شیمیایی شده و این روند ادامه دارد.

جهانی اضافه‌کرد: با توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی،کشاورزان رغبت بیشتری برای مبارزه مزارع خود علیه بیماری‌های قارچی به جهت افزایش عملکرد کمی و کیفی بیش از ۲۰ درصد در هکتار را نسبت به مزارعی که سمپاشی نشده دارند و بنابراین می‌بایست کشاورزان دست‌کم در مزارع آبی مزرعه گندم خود را ۲ بار و در مزارع دیم یک بار سمپاشی انجام دهند.

در اولین پرواز این پهپاد بر فراز مزارع گندم، این مزارع با سموم علف‌کش و زیرنظر جمعی از کارشناسان و با حضور تعدادی از کشاورزان سمپاشی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =