۱۰ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۷:۰۸
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83731301
۰ نفر

برچسب‌ها

دولت وفاق لیبی مدعی کشته شدن جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای حفتر شد

تهران- ایرنا- دولت وفاق ملی لیبی بامداد یکشنبه اعلام کرد که در حمله هوایی به مقر فرماندهی نیروهای خلیفه حفتر ۱۰ نفر از جمله مسوول عملیات سرت کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، «محمد قنونو» سخنگوی نیروهای دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد؛ «سالم دریاق» مسؤول عملیات سرت و «القذافی الصداعی» معاونش به همراه هشت تن دیگر در حمله هوایی به اتاق عملیات نیروهای حفتر در منطقه «الوشکه» در نزدیکی سرت کشته شدند.

وی افزود: توپخانه نیروهای دولت وفاق ملی نیز اهدافی را در منطقه قصر بن غشیر واقع در جنوب طرابلس که محل تجمع شبه نظامیان خلیفه حفتر بود هدف قرار دادند.

باوجود درخواست برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه و آلمان از طرف‌های درگیر در لیبی، سه‌شنبه شب گذشته بار دیگر درگیری‌ها میان دولت وفاق و نیروهای مورد حمایت ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش شرق لیبی در جنوب شهر طرابلس از سر گرفته شد.

دولت وفاق ملی اعلام کرده است که با وجود موافقت برای برقراری آتش‌بس که برای مقابله با شیوع کرونا انجام می‌شود، نیروهای تحت امر ژنرال حفتر توافق آتش‌بس را نقض کرده و به حملات توپخانه‌ای و هوایی به طرابلس ادامه می‌دهند.

حملات نظامیان دولت شرق لیبی به طرابلس در حالی رخ می‌دهد که حفتر ۲ هفته پیش در دیدار با «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد؛ در صورتی پایبند به آتش‌بس خواهد بود که نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به توافقنامه برقراری آتش‌بس پایبند باشند.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو که با هدف برکناری «معمر القذافی» دیکتاتور پیشین این کشور روی داد، ‌با بحران سیاسی گسترده‌ای رو به رو است.

این کشور به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد و این دولت‌ها شامل دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود و مقر آن در طرابلس است و دیگری دولت موقت به فرماندهی ژنرال حفتر در شرق لیبی که نخست وزیر آن «عبدالله الثنی» است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =