زالی: آمار رو به افزایش مبتلایان به کرونا نتیجه ترددهای غیر ضروری است

تهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: آمار رو به افزایش مبتلایان، نتیجه ترددهای غیر ضروری در سطح شهر و جدی نگرفتن توصیه‌هاست.

به گزارش شامگاه شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر «علیرضا زالی» با تأکید بر این که پیش از این نیز هشدارهای لازم به مردم داده شده بود و این آمار صعودی به هیچ عنوان دور از انتظار نیست، گفت: تا زمانی که موارد جدید در کشور گزارش شود، در دوره تب اپیدمی کرونا قرار داریم.
وی با اشاره به افزایش مبتلایان کووید-۱۹ ظرف روزهای اخیر، افزود: به دلیل تراکم جمعیت و افزایش ترددها در هفته های واپسین اسفندماه، این بیماری پس از دوره نهفتگی در حال بروز و رو به افزایش است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: تا زمانی که موارد جدید در کشور گزارش شود، در دوره تب اپیدمی قرار داریم و صرفاً زمانی که موارد جدید مشاهده نشود می توانیم اعلام کنیم تراز کرونا منفی شده است.
زالی ادامه داد: تا زمانی که موارد جدید ابتلا اعلام می شود با رشد ویروس کووید-۱۹ روبرو خواهیم بود.
وی با اشاره به درصد مرگ و میر و ابتلا در زنان و مردان بر اثر ابتلا به کرونا، گفت: بر اساس الگوهای کشوری، میزان مرگ و میر و ابتلا در مردان بالاتر است؛ به نحوی که آقایان ۶۴ درصد از مبتلایان و فوت شدگان را به خود اختصاص داده اند.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در مورد احتمال ماندگاری ویروس کووید-۱۹ در هوا، خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات جهانی هنوز هیچ یافته و مستنداتی بر تأیید این که ویروس کووید-۱۹ می تواند از راه هوا منتقل شود و یا در هوا زنده بماند، وجود ندارد. بنابر این، این موضوع بر قوت خود باقی است که ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی به افراد منتقل می شود.
زالی با بیان این که ویروس کرونا از چگالی و وزن بالایی برخوردار است، توضیح داد: این موضوع امکان غوطه وری این ویروس را در هوا خیلی خیلی کاهش می دهد؛ بنابر این به دلیل نیروی جاذبه بدیهی است که بر روی زمین و سطوح قرار گیرد.
وی تأکید کرد: شایع ترین راه انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات و ترشحات تنفسی است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با بیان این که در برخی بیمارستانها و مراکز خصوصی، داروهایی با هزینه های بسیار بالا برای بیماران تجویز شده، اظهار کرد: به رغم مشارکت های بسیار خوب بخش خصوصی، اما عمده بیماران مبتلا به کرونا در بخش های دانشگاهی و دولتی بستری و درمان می شوند.
زالی ادامه داد: در موارد بسیار اندکی بیماران با مواردی نظیر تجویز داروهای گران قیمت مواجه می شوند اما مراکز درمانی مجاز به تجویز داروهایی هستند که در پروتوکل های ملی در درمان کرونا  گنجانده شده است.
وی در ادامه، از تحقیقات گسترده بر روی داروهای ضد ویروس برای درمان کرونا در کشور خبر داد و گفت: به محض اعلام نتایج اثر گذاری بالینی این داروها برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹، داروها در پروتکل‌های ملی گنجانده خواهند شد.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا ضمن قدردانی از زحمات  و همکاری نیروهای بسیج، سپاه و بسیج جامعه پزشکی از ابتدای شیوع کرونا، اظهار کرد: امروز روز قدردانی از تلاش های تمامی دریادلانی است که سلحشورانه و دلاورانه  در کنار مردم خدمات ارائه می دهند.
زالی تأکید کرد: یکی از نهادهایی که از روزهای آغازین شیوع کرونا و شکل گیری ستاد مدیریت بیماری کرونا، بسرعت، کارا و نگاهی مسوولانه در کنار کادر درمان و بهداشت، خدمات ارائه داد، نیروهای سپاه و نیروهای سپاه حضرت سیدالشهدا بودند که این مهم شایسته قدردانی است.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه تا به امروز نیروهای سپاه از هیچ خدمت لجستیکی و تجهیزاتی فروگذار نبوده اند، از استمرار این خدمات ارزشمند پیشتازانه در قالب حرکتی بزرگ و ملی با عنوان تحقق بسیج ملی غربالگری خبر داد.
وی توضیح داد: با اجرای این طرح بزرگ ملی که  با هدف ارتقای آموزش و بهداشت، بیماریابی، قرنطینه بیماران مشکوک، فعالیت های مستمر در کنار کادر درمانی و بهداشتی انجام خواهد شد، شاهد همگرایی بیشتر در حوزه های مختلف خواهیم بود.

تاکنون ۳۵۴۰۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۵۱۷ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۱۱ هزار و ۶۷۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار جامعه