پزشکان اروپایی در مورد فاجعه انسانی در اردوگاه‌ پناهجویان هشدار دادند

تهران- ایرنا- بیش از پنج هزار پزشک از کشورهای اروپایی از اتحادیه اروپا خواستند؛ سلامت آوارگان و پناهجویان در اردوگاه‌های جزایر یونان را تضمین و از وقوع فاجعه‌ای پزشکی جلوگیری کنند.

به گزارش روز شنبه نشریه گاردین، این پزشکان با امضای طوماری اعلام کردند: همه گیر شدن کرونا که اردوگاه های پناهجویان را تهدید می کند، تبعات فاجعه‌باری برای آوارگان، مردم یونان و دیگر جوامع اروپایی خواهد داشت.

در این طومار آمده است: این تفکر که شیوع کووید-۱۹ در این اردوگاه ها تحت کنترل است؛ توهمی بیش نیست. ۴۰ هزار نفر در فضای چند کیلومتر مربع زندگی می کنند و تعداد پزشکان حاضر، انگشت شمار است. کودکان و سالمندان بسیاری همین حالا نیز از آسیب های روحی و جسمی رنج می برند.

این نامه حاکی است: اگر اروپا در زمان حاضر بی توجهی کند، فاجعه ای پزشکی رقم می خورد که مغایر با اصول مراقبت های بهداشتی اروپاست. وظیفه ماست که از وقوع آن جلوگیری کنیم.

امضاکنندگان این طومار از اتحادیه اروپا خواستند؛ به توافق مصوب سال ۲۰۱۶ خود مبنی بر پذیرش تعداد معینی از پناهجویان پایبند باشد تا از فاجعه پزشکی در خاک اروپا جلوگیری شود.

پارلمان اروپا هفته گذشته خواستار تخلیه ۴۲ هزار پناهجوی مستقر در اردوگاه های جزایر یونان شد و این تصمیم را اقدامی پیشگیرانه برای جلوگیری از مرگ و میر بسیاری برشمرد.

اردوگاه های آوارگان در جزایر دریای اژه که ۶ برابر ظرفیت خود را پذیرا هستند، محیطی بسیار خطرناک برای شیوع ویروس کرونا تلقی می شوند.

نخستین مورد ابتلا به کووید-۱۹ در این جزایر، پیش‌تر در ماه جاری مورد تأیید قرار گرفت؛ زمانی که آزمایش ابتلای فردی در جزیره لسبوس یونان مثبت اعلام شد.

جزیره لسبوس در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در خط مقدم جبهه حرکت گسترده پناهجویان و مهاجران به سوی اروپا بود. ورود افراد به این اردوگاه از ۲۸ فوریه (۹ اسفند) زمانی که آنکارا اعلام کرد نمی تواند پذیرای شمار بیشتری از مهاجران باشد، افزایش یافته است.

از زمانی که ترکیه با نادیده گرفتن توافق خود با اتحادیه اروپا مرزهایش با این نهاد را به روی پناهجویان گشود، هزاران آواره و پناهجو راهی مرز این کشور با یونان شدند. در طول این مدت، نوار مرزی ترکیه و یونان پیوسته شاهد درگیری‌های شدید نیروهای امنیتی و حفاظتی یونان با پناهجویانی بود که کوشش می کنند به هر ترتیب ممکن وارد مرزهای اتحادیه اروپا شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =