دانشمندان: اقدام ضدکرونایی کشورها، جان ۴۰ میلیون نفر را نجات می‌دهد

تهران – ایرنا – دانشمندان انگلیسی محاسبه کرده‌اند که اگر همه کشورهای جهان تمهیدات سختگیرانه ضد کرونایی را فورا به اجرا گذارند، جان ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان در سال جاری از خطر ابتلا به این بیماری نجات می‌یابد.

به نوشته شماره روز شنبه روزنامه ایندیپندنت، محققان دانشگاه «امپریال کالج لندن» در تحقیقات خود دریافتند که تصمیم گیری ها و اقدامات زودهنگام می تواند شمار مرگ و میر ناشی از بیماری کووید - ۱۹ را به میزان ۹۵ درصد کاهش دهد، اما کوتاهی در مهار اثرات این بیماری، ممکن است به جان باختن تعداد زیادی منجر شود.

دانشمندان مزبور همچنین گفتند که آزمایش و قرنطینه کردن موارد مظنون به ابتلا و همچنین رعایت زودهنگام فاصله گذاری های اجتماعی، می تواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

این پژوهشگران تاثیرات بهداشتی این بیماری همه گیر را در ۲۰۲ کشور برای مقایسه سه سناریو، بررسی کرده اند؛ تا دریابند که شمار فرضی مرگ و میر بدون مداخله و رعایت فاصله گذاری اجتماعی با دو مورد دیگری که می تواند در نتیجه سیاست مهار یا سرکوب گسترش بیماری حاصل شود، چگونه خواهد بود.

این گزارش تحقیقاتی هشدار داد که در هر سه مورد یاد شده، نظام های بهداشت و درمان همه کشورها، بدون در پیش گرفتن تمهیدات پرهزینه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به سرعت تحت تاثیر قرار می گیرند.

چنانچه دولت های جهان کاری برای مقابله با این بیماری نکنند، به احتمال زیاد در سال جاری حدود هفت میلیارد نفر به آن مبتلا می شوند و ۴۰ میلیون نفر بر اثر ابتلا فوت می کنند. اما با اتخاذ تمهیدات سختگیرانه در سریع ترین زمان ممکن، ۹۵ درصد از موارد مرگ و میر قابل پیشگیری است.

پژوهشگران این دانشگاه همچنین دریافتند که درصورت تعلل در اجرای راهبردهای لازم برای جلوگیری از سرایت بیماری، نتایج بدتری به بار می آید و جان های کمتری نجات داده می شود.

یافته های این تحقیق همچنین نشان داد که احتمالا کشورهای کم درآمدتر، بار مضاعفی را در قیاس با کشورهای متمول تر تحمل می کنند. به طوری که بیماران کشورهای فقیر به مراقبت های اساسی ۲۵ برابر بیشتر از تخت های موجود نیاز دارند، در حالی در کشورهای پردرآمد، تقاضا تنها به میزان هفت برابر بیش از عرضه بالا رفته است.

دکتر «پاتریک والکر» مولف این گزارش گفت: تخمین می زنیم که در هفته ها و ماه های پیش رو، جهان با وضعیت اضطراری بی سابقه ای در زمینه بهداشت عمومی رو به رو شود. یافته های ما نشان می دهد که همه کشورها با انتخابی بین تمهیدات پرهزینه و فشرده برای جلوگیری از انتقال بیماری یا پذیرش خطر تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم های بهداشتی مواجه شوند. با این همه، نتایج به دست آمده حاکی است که اقدام سریع، قاطعانه و جمعی، جان میلیون ها نفر را نجات می دهد.

آمار رسمی نشان می دهد که تاکنون بیش از ۲۶ هزار و ۸۰۰ نفر در سراسر جهان براثر ابتلا به بیماری کووید – ۱۹ جان باخته اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha