۴۰۹ متخلف محیط‌ زیست در استان سمنان دستگیر شدند

سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: ۲۸۱ پرونده در زمینه تخلفات مربوط به محیط زیست سال ۹۸ در استان تشکیل شد و ۴۰۹ نفر در این ارتباط دستگیر شدند.

امیر عبدوس روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: از مجموع ۲۸۱ پرونده تخلف زیست محیطی در سال گذشته، ۱۶۲ پرونده مختومه، ۹ پرونده اعلام برائت شد و ۱۱۰ پرونده در جریان است.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان تصریح کرد: سال گذشته ۲ هزار و ۹۱۱  مورد ادوات شکار مانند دوربین، ۲۹  قبضه سلاح قاچاق و یک قبضه سلاح جنگی از شکارچیان متخلف در استان سمنان کشف شد.

وی ادامه داد: پنج مورد تصرف در زمینه تعلیف غیر مجاز دام و سه مورد تصرف غصبی در زمینه ساخت غیر مجاز آغل نیز در استان سمنان شناسایی و با متخلفان برخورد شد.

وی اظهار داشت: ۱۶۱  قطعه پرنده و ۷۷ راس پستاندار مانند قوچ، آهو، میش، کل و گراز وحشی در استان سمنان به دست شکارچیان متخلف تلف شد.

عبدوس با بیان اینکه با هوشیاری یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، ۱۱۱ مورد تخلف  شروع به شکار در استان کشف جرم شد، اضافه کرد: سال گذشته ۶۴ پرنده و چهار راس پستاندار که توسط شکارچیان متخلف زنده‌گیری شده بود کشف و به طبیعت بازگردانده شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۶ مورد تصرف عدوانی برای ساخت و ساز غیر مجاز و ۱۲ مورد تعلیف غیر مجاز دام در عرصه‌های تحت پوشش محیط زیست کشف و با متخلفان برخورد شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان سمنان تصریح کرد: ۲۴ هزار و ۸۵۴ نفرساعت سال گذشته به مردم و دانش‌آموزان در زمینه حفاظت از محیط‌ زیست آموزش ارایه شد.

۱۶درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان قرار دارد و حدود ۳۰ درصد از انواع گونه های گیاهی و جانوری کشور از جمله گونه های خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، زاغ بور و گورخر ایرانی در این استان زیست می کنند.
پارک ملی کویر گرمسار و پارک توران یا خارتوران ۲ ذخیره گاه حفاظت شده حیات وحش مهم دنیا در استان سمنان است و هم چنین استان سمنان منطقه های حفاظت شده در محدوده جنگل ابر و پرور و پنج منطقه شکار ممنوع دارد.
مناطق حفاظت شده در استان سمنان ۲.۳ میلیون هکتار و در مجموع بین ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار عرصه های طبیعی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =