۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۱۰
کد خبرنگار: 2240
کد خبر: 83730701
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نخستین اقدام عملی دولت برای جهش تولید در البرز

کرج- ایرنا- شعاع ۱۲۰ کیلومتری و معافیت های مالیاتی یکی از مهم ترین دغدغه های صنعتگران و تولید کنندگان بود که در نهمین روز از فروردین ۹۹ با حمایت دولت محقق شد.

محمد امین فرشی مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی البرز روز شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این استان با داشتن ۱۱ شهرک صنعتی دولتی وخصوصی و بیش از سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی به عنوان یک استان صنعتی در کشور محسوب می شود و رفع برخی موانع می تواند شکوفایی  تولید را  در آن  تسریع بخشد.

یکی از مهم ترین موانع در این استان موضوع شعاع ۱۲۰ کیلومتری بود که اکنون این مشکل برطرف شده و شهرک صنعتی اشتهارد استان البرز با بیش از ۲ هزار واحد صنعتی و تولیدی می تواند از مزایای این تصمیم دولت بهره مند شود.

وی اضافه کرد: براساس ماده ۱۳۲ قانون واحدهای صنعتی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری از تهران مشمول معافیت مالیاتی می شوند که در سال های گذشته تاکنون این ماده قانونی برای صنایع اشتهارد اعمال نمی شد و طبق نقشه هوایی شهرک صنعتی اشتهارد فاصله کمتری تا تهران برای آن ترسیم شده بود.

فرشی گفت: قانون منع استقرار صنایع در شعاع۱۲۰ کیلومتری تهران و ترسیم محاسبه شعاع به صورت هوایی سبب شد تا واحدهای شهرک صنعتی اشتهارد که به دلیل قرار گرفتن در خارج از این شعاع،از پرداخت مالیات ماده ۱۳۲ معاف بودند، ولی طی چند سال گذشته به دلیل محاسبه شعاع هوایی این معافیت برداشته شده است.

همین امر باعث شده بسیاری از صاحبان فعال این شهرک تصمیم به خروج بگیرند که این زنگ خطری برای مسئولان به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: در واقع تعدادی از صنایع شهرک بزرگ صنعتی اشتهارد به دلیل اینکه مشمول ماده ۱۳۲ قانون مالیات ها نمی شوند از این شهرک خارج و به استان های دیگر می روند.

به همین منظور، نشست های بسیاری طی سال گذشته با مسوولان ملی و استانی برای حذف شعاع ۱۲۰ کیلومتری از صنایع استان برگزار و قول هایی نیز در این رابطه داده شده بود.

عزم البرزی ها جواب داد

فرشی گفت: همچنین در روزهای پایانی سال ۹۸، بیش از ۳۰۰ نفر از صنعتگران و تولیدکنندگان مستقر در شهرک صنعتی اشتهارد با امضای نامه ای  از رییس جمهوری خواستار موافقت با خارج‌شدن شهرک صنعتی اشتهارد از شعاع ۱۲۰کیلومتری تهران شدند.

وی ادامه دادکه عزم مدیران استانی جواب داد تا با رفع این مشکل که می توانست سبب خروج واحدهای بیشتری از این شهرک صنعتی شود، اشتهارد حیات دوباره ای پیدا می کند.

وی اضافه کرد: مهم ترین مزیت خارج شدن از شعاع ۱۲۰ کیلومتری، معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی و صنعتی است، چرا که از زمان اجرای این طرح تعداد زیادی از این واحدها از شهرک های صنعتی البرز خارج و به شهرک های صنعتی در دیگر استان ها رفته اند.

فرشی گفت:  با رفع مشکل شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهرک های صنعتی اشتهارد، موانع معافیت مالیاتی و گمرک شهرک برطرف و به این طریق می توانیم بیش ازپنج هزار نفر به اشتغالزایی این شهرک ها بیفزاییم .

وی ادامه داد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جهش تولید نامگذاری شده، اولین اقدام برای تحقق این شعار مهم اقتصادی، حذف شعاع ۱۲۰ کیلومتری به عنوان یکی از مهم دغدغه های صنعتگران در شهرک صنعتی اشتهارد است که بار دیگر موجب رونق هر چه بیشتر در این منطقه می شود.

همچنین اجرای این مهم می تواند نشاط و انگیزه مضاعفی برای تحقق هر چه بیشتر هر آنچه مد نظر مقام معظم رهبری در سال جهش تولید است ایجاد کند.

فرشی گفت: با این مصوبه شهرک های صنعتی اشتهارد شامل شهرک صنعتی کوثر، شهرک صنعتی امید البرز و شهرک صنعتی اشتهارد مشمول معافیت های مالیاتی موضوع ماده ۱۳۲ قانون مالیات های مستقیم و اصلاحات بعدی آن می شود.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =