شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در استان مرکزی به یکهزار و ۵۰ نفر رسید

اراک - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: شمار مبتلایان به کووید ۱۹ با ۳۰ مورد جدید بیماری در شبانه روز اخیر به یکهزار و ۵۰ نفر رسید.

دکتر سید «مجمد جمالیان» ظهر روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تاکنون ۶۵ درصد از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند بهبود یافته و از مراکز درمانی ترخیص شده‌اند.

وی توضیح داد: شمار افراد فوت شده بر اثر کرونا در استان مرکزی به ۸۰ نفر رسیده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: ۱۰ نفر از مبتلایان ۲۴ ساعت اخیر استان مرکزی در شهرستان اراک و ۱۶ نفر در ساوه شناسایی شده‌اند و در شهرستان‌های خمین، فراهان، تفرش و خنداب هرکدام یک بیمار به فهرست مبتلا یان به کرونا افزوده شده است.

دکتر جمالیان توضیح داد: پایگاه‌های سلامت استان در طرح غربالگری کرونا تاکنون موفق به تست ۹۴۱ نفر از جمعیت استان شده‌اند و ۶۶ درصد جمعیت را از نظر ابتلا به کووید ۱۹ رصد کرده‌اند.

وی توضیح داد: استان مرکزی در حوزه شیوع کووید ۱۹ در رتبه نهم و در زمینه آمار فوت به عنوان استان دهم کشور است و همه تلاش بر این قرار گرفته تا با گسترش اقدامات پیشگیرانه و کیفیت درمان روند مهار بیماری سرعت بگیرد.

کرونا، ویروس شایعی است که هرسال زمستان با علایم سرماخوردگی مشاهده می‌شد، اما از سال ۲۰۰۲ این ویروس جهش ژنتیکی داشته و ابتدا خود را با بیماری سارس، پس از آن مرس و در حال حاضر به شکل کووید ۱۹ نشان داده  که با دوره نهفتگی ۲ تا ۱۴ روز و با تظاهراتی نظیر تب بالا، سرفه،تنگی نفس، سردرد و گاهی با  اسهال و استفراغ همراه است.

۱۵ بیمارستان دولتی، سه مرکز درمانی تامین اجتماعی و سه بیمارستان خصوصی در استان مرکزی ارایه خدمت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =