عراق در سراشیبی سقوط یا مهار کرونا؟

بغداد – ایرنا – جهش بی سابقه شمار مبتلایان به کرونا در عراق، این کشور را در مرحله حساسی در مبارزه با این ویروس سرکش قرار داده که از آن به عنوان سراشیبی سقوط همانند ایتالیا یا مهار مانند چین یاد کرده اند.

عراق دیروز (جمعه) در یک روز ۷۶ مورد ابتلا به ویروس و چهار مورد فوتی را به ثبت رساند که از آغاز شناسایی نخستین مورد ابتلا به این ویروس در ۲۴ فوریه گذشته (پنج اسفندماه ۹۸) تا امروز، جهش بی سابقه ای در شمار مبتلایان و متوفیان به شمار می رود.

 در ۲۴ مارس گذشته (پنج فروردین) عراق برای نخستین بار ۵۰ مورد ابتلا به ویروس را در یک روز به ثبت رساند که تا آن زمان در نوع خود بی سابقه بود.

دو جهش اخیر در تعداد مبتلایان به ویروس کرونا درست در برهه ای اتفاق افتاد که در این کشور مقررات منع رفت و آمد عمومی اجرا شده و همین امر نگرانی ها را از احتمال خارج شدن امور از کنترل دامن زده است.

عراق برای کنترل بیماری، تاکنون سه بار مقررات منع رفت و آمد را در سراسر کشور تمدید کرده تا به این ترتیب کل روزهای منع تردد به ۲۰ روز برسد، اما هنوز بخش قابل توجهی از مردم به ویژه در شهرک های پرجمعیت و حاشیه نشین به این مقررات پایبندی کامل نشان نداده اند.

هیات دولت عراق نیز در نشستی از تشکیل یک کمیته عالی بهداشت و سلامت برای مهار ویروس کرونا خبر داده است.

طبق بیانیه امروز (شنبه) هیات دولت عراق، این کمیته متشکل از وزیران نفت، دارایی، برنامه ریزی، امور خارجه، کشور، آموزش عالی، تجارت، بهداشت، کشاورزی، کار و امور اجتماعی، حمل و نقل و ارتباطات صلاحیت های کامل را برای مبارزه به ویروس کرونا برعهده خواهد داشت.

دبیر هیات دولت، مسوول دفتر نخست وزیری، رییس بانک مرکزی، مشاور امنیت ملی، چند تن از مشاوران نخست وزیری، مسوول گذرگاه های مرزی، نماینده اقلیم کردستان، مسوول هواپیمایی، رییس هیات ارتباطات و رسانه و تعدادی دیگر از مقام های عالی عراق در این کمیته عالی عضویت دارند.

همزمان با تشکیل کمیته عالی بهداشت و سلامت، رئیس سازمان هواپیمایی عراق ادامه تمدید منع پروازها را در سراسر این کشور تا ۱۱ آوریل آینده (۲۳ فروردین ماه) اعلام کرد.

برخی کارشناسان پیشتر هشدار داده بودند که عراق در نمودار بیانی مبارزه با ویروس کورنا بین دو قدر مطلق نجات از بحران همانند چین یا سراشیبی خروج امور از کنترل همانند ایتالیا قرار دارد.

این درحالی است که سازمان بهداشت جهانی همچنان گزارش می دهد که اوضاع در عراق در مبارزه با ویروس کرونا هنوز تحت کنترل است و تدابیر اتخاذ شده تاکنون درست بوده است.

آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت عراق نشان می دهد که در این کشور در روز گذشته ۷۶ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا شناسایی شده که در بغداد ۱۴ مورد، بصره ۳۶ مورد، نجف ۱۸ مورد، اربیل ۳ مورد و هر کدام از استان های کرکوک، سلیمانیه، ذیقار، بابل و صلاح الدین نیز یک مورد است.

براساس این گزارش، استان صلاح الدین که برای یک ماه کامل در برابر این ویروس مقاومت کرده بود، دیروز (جمعه)  نخستین مورد ابتلا به کرونا را ثبت کرد تا به این ترتیب همه استان های عراق مبتلا به این ویروس شده باشند.

تعداد مرگ و میرها به دلیل ویروس کرونا نیز در روز گذشته در عراق رشد بی سابقه داشت و به ۴ مورد مرگ (دو مورد بصره و بابل و ذیقار هرکدام یک مورد) رسید.

بر پایه این گزارش، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در عراق پس از حدود ۳۵ روز از شناسایی نخستین مورد کرونا در این کشور به ۴۵۸ مورد، مرگ و میرها ۴۰ تن و بهبودیافتگان به ۱۲۲ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =