۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۲
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83730587
۱ نفر

برچسب‌ها

تایمز: عربستان به دنبال راهی برای خروج از شکست تحقیرآمیز در یمن است

لندن - ایرنا - روزنامه "تایمز" چاپ لندن امروز (شنبه) گزارش داد که عربستان پس از تجربه پنج سال شکست تحقیر آمیز در یمن به دنبال راهی برای خروج از این بحران و برقراری صلح در این کشور است.

این نشریه انگلیسی افزود: ائتلاف عربی به رهبری عربستان این هفته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که درخواست آتش بس از سوی سازمان ملل را با توجه به همه گیری "ویروس کرونا"، می‌پذیرد. این بیانیه پس از آن صادر شد که حوثی‌ها (جنبش انصارالله یمن) استانی در شمال یمن را فتح کردند و اکنون به ۲۰ مایلی شهر "مارب" مرکز محدوده‌ای که تحت نفوذ عربستان است، قرار دارند.

تایمز به نقل از "ابو رعد" ۲۷ ساله، از پیکارجویان جنبش انصارالله نوشت: ما فاصله زیادی تا مارب نداریم و به زودی آنجا را هم فتح خواهیم کرد.

عربستان و امارات از فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» به قدرت، حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کردند.

بر اثر این تجاوز تاکنون هزاران یمنی کشته شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

تایمز گزارش داد که رژیم سعودی در پنج سال گذشته موفق نشد دولت منصور هادی را در یمن به قدرت بازگرداند و فعالیت‌های ارتش این کشور پس از کشته شدن هزاران غیر نظامی در یمن تحت فشار زیادی قرار دارد.

این نشریه انگلیسی افزود: یکی از اهداف دخالت سعودی‌ها در یمن این بود که به زعم خود مانع استقرار نیروهای تحت حمایت ایران در این کشور شود، اما اکنون ریاض موفق نشده به هدف خود در این زمینه برسد.

"عبدالغنی الایریانی" مشاور پیشین سازمان ملل متحد در امور یمن به تایمز گفت: رژیم سعودی بیش از اندازه روی توانایی نظامی خود حساب کرد و قدرت حوثی‌ها (جنبش انصارالله یمن ) را دست کم گرفت.

تایمز به اشاره به خروج امارات از ائتلاف متجاوز عربستان افزود: ابوظبی از ریاض انتقاد نکرد، اما با این اقدام فشارهای سیاسی روی حوثی‌ها (جنبش انصارالله یمن) برای رسیدن به توافق با عربستان کاهش یافت.

این نشریه انگلیسی تصریح کرد: بیشتر کارشناسان بر این باورند که راه حل سیاسی تنها راه خروج از بحران یمن است؛ اما با توجه به تحولات اخیر به نظر می‌رسد که این راه حل به نفع حوثی ها (جنبش انصارالله یمن) تمام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =